Idén mikor is van az év első 10 milliós napja?! Március 1 vagy 2?

Kedves Mindenki,

Itt az a baj, hogy én nagyon Hindu vagyok. Nem klubtag, hanem gyakorló, másfél éves korom óta magamat hindunak való ember. Mondjuk valószínű, hogy másfél éves korom előtt nem igazán vallottam magam semminek sem.

Szóval ott tartottunk, hogy igen maga a Telihold pillanata éjfél után van, tehát már Március 2-án, de előtte már a telihold tithinek, azaz a telihold napjának számít egy bizonyos szakasz.

Plusz a Védikus kultúrában a napok, napkeltétől napkeltéig tartanak. Tehát a Telihold nap az Március 1 napkeltétől, Március 2.-a napkeltéig tart! 

És ugyebár a fantasztikus 10 milliós nap is egy asztrológiai álláshoz tartozik, és ez az állás idén, 2018-ban, Március 1-re esik. Arról nem is beszélve, hogy a tibeti asztrológia az ősi indiaiból alakult ki, szóval duplán jó pont a Március 1-es ünneplés.

De valószínű, hogy akkor vagyunk igazán jó spiritualista-hedonisták, ha mindkét napon nagyon oda figyelünk és nagyon összpontosítunk. Március 1-én és 2-án is!

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Baktai Ádám válaszol, Védikus Asztrológia, Védikus Tudástár | Címke: , , | Hozzászólás most!

Március hónap esemény naptára…

Március 1: Gaura Purnima és a Holi fesztivál napja és még Sziddha jóga nap is, tehát bármibe is kezdünk törekvéseink könnyebben célt érnek. Valamint 10 milliószoros nap a tibeti kalendáriumban.

Március 2: Sziddha Jóga, tehát bármibe is kezdünk törekvéseink könnyebben célt érnek.

Március 9: Gyógyító Buddha nap a tibeti kalendárium szerint, tegyünk az egészségünkért!

Március 10: Sziddha Jóga, tehát bármibe is kezdünk törekvéseink könnyebben célt érnek.

Március 13: Jóga böjt, tartózkodjunk a gabonaféléktől. Mritju Jóga, bármibe is kezdenénk ezen a napon nehézségekbe fogunk ütközni.

Március 14: Sziddha Jóga, tehát bármibe is kezdünk törekvéseink könnyebben célt érnek.

Március 15: Siva napja, a naplementekor végzett lelkigyakorlatok különleges hatással bírnak.

Március 17-19: Mritju Jóga, bármibe is kezdenénk ezen a napon nehézségekbe fogunk ütközni.

Március 17: Ugadi, vagyis a Dél-indiai újév. A dél-indiai spirituális tradíciókban ezen a napon ünneplik az újévet. Ezen a napon olajos fürdőt vesznek, magyarán átmasszírozzák magukat nagyon sok olajjal és kiülnek a napra, valamint a tavaszi méregtelenítés célzatával ezen a napon szoktak elkezdeni neem-et szedni. (Mondjuk a Mritju Jógák miatt inkább kezdjük Március 20-án!)

Március 20: Sziddha Jóga, tehát bármibe is kezdünk törekvéseink könnyebben célt érnek.

Március 22-23: Sziddha Jóga, tehát bármibe is kezdünk törekvéseink könnyebben célt érnek.

Március 23: A szent Jamuna folyó napja! Ezen a napon ünneplik meg azt, hogy a Jamuna folyó alá szállott e világba. Egyébként a Jamuna folyó Istennője a Nap Isten gyermeke, és az Ő fivére Jama, a Halál Ura.  A Bhakti kultúrában a Jamuna folyó rendkívül fontos szerepet tölt be, mert míg a Gangesz a megtisztulás és a rituálék folyója, addig a Jamuna a kegyelet és szeretettel kapcsolatos áldások helyek.

Március 24: Gyógyító Buddha nap a tibeti kalendárium szerint, tegyünk az egészségünkért!

Március 25: Ráma király, a Rámajána főhősének születésnapja! Az év egyik legkiválóbb  napja a Nap Yantrájának kinyomtatására.

Március 27: Jóga böjt, tartózkodjunk a gabonaféléktől. Mritju Jóga, bármibe is kezdenénk ezen a napon nehézségekbe fogunk ütközni.

Március 28: Sziddha Jóga, tehát bármibe is kezdünk törekvéseink könnyebben célt érnek.

Március 29: Siva napja, a naplementekor végzett lelkigyakorlatok különleges hatással bírnak.

Március 31: Hanumán napja. Mritju jóga, bármibe is kezdenénk ezen a napon nehézségekbe fogunk ütközni.

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Ájurvéda, Védikus Asztrológia, Védikus Tudástár | Címke: , , | Hozzászólás most!

Dattatréja első guruja, a Föld Anya…

Ott tartottunk, hogy Dattatréja Anaszúja és Atri gyermekeként született le ide a földre.

Egész fiatalon elhagyta otthonát és szüleit és spirituális célú vándorlásba kezdett. A szentírások leírják, hogy főként észak-nyugat Indiát járta körül, valamint a szubkontinens középső területeit barangolta be. 

Az írások úgy tartják, hogy a Karnataka állambéli Gangapurában “világosodott meg”, de sok időt töltött meditációval Gudzsarat államban is a Girnar hegy környékén. Ezalatt az idő alatt, Dattatréja 24 Gurut, vagyis mestert fogadott el. Ezek a tanítók és tanítások az élet mindennapi pillanataiban mutatkoztak meg Dattatréjának. Ezeket a jelenéseket Dattatréja maga mesélt el egy Jadu nevezetű királynak, aki annak a királyi dinasztiánk volt az alapítója, amely családba maga Krisna is leszületett.

Dattatréja elsőként a Föld Anyát fogadta el mesterének, akitől az önzetlenséget, a megbocsájtást és a terhek elviselésének képességet tanulta el. Nem véletlen ez a hármas kombináció, hiszen ez a 3 tulajdonság az, ami jellemzi a Jógi viselkedését a mindennapokban. Az ő kapcsolatát magával, valamint a környezetében lévő emberekkel és eseményekkel.

  1. Az önzetlenség az a lencse amin keresztül a Jógi látja magát és a világot. Ő nem ragaszkodik semmihez, és úgymond megengedheti magának az önzetlenséget, hiszen számára a lemondás és a fizikai síkhoz való nemragaszkodás alap elemei létezésének.
  2. A megbocsájtás az, amin keresztül a Jógi kapcsolatot tart másokkal. Hiszen bármilyen sérelem ér minket, amint megtudjuk azt bocsájtani, az a történet már nem fog ránk hatni. Röviden, “Addig vagyunk az áldozatai minden sérelemnek, ameddig azt nem tudjuk megbocsájtani”.
  3. Utoljára, de nem utolsósorban a terhek elviselésének képessége az a hozzáállás, ami a Jógi viselkedés mintáját jellemzi a teendői és feladataival kapcsolatban.
  4. Szóval Dattatréja ezeket a jellemvonásokat tanulta meg a Föld Anyától, aki szintén minden terhet elvisel, amit mi emberek sajnálatos módon rá terhelünk. Sőt kifejezetten megbocsájtó, aki továbbra is ellát bennünket és minden más élőlényt, ragaszkodás nélkül.

De a történet itt nem áll meg, nemcsak Dattatréja tanult a Föld Anyától, hanem a Föld Anya is menedéket kért Dattatréjától, miután felismert, hogy Ő nem más mint a Jó Isten. Hiszen a Védikus kultúrában a Föld Anya a Jó Isten felesége, így egyben mindenki Anyja is, ahogyan a Jó Isten is mindenki Apja.

Ezért sok-sok spirituális ágazatban felébredéskor a Jógik, még az a fekhelyükön leborulnak és elmondanak egy mantrát a Föld Anyának, hálájuk jeléül. Íme egy szép mantra Ő hozzá, ha úgy gondolnánk, hogy belecsempészünk egy kis hálát az ébrenlétünk leges-legelső pillanataiba:

om szvarúpam pramadá rúpam, 
divjábharana bhúsitám
prithivím arcshajé dévim
szarva-loka-dharam dharam

“Felajánlom tiszteletem a Föld Anyának, aki olykor egy csodálatosan felékszerezett hölgy formájában jelenik meg előttünk, és aki fenntart minden élőlényt a rajta termesztett gabonákból.”

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

UI: Vissza a sorozat előző részéhez, Dattatréja születéséhez!

Kategória: Jóga, Védikus Tudástár | Címke: , , , , , | 3 hozzászólás

Védikus Asztrológiai előrejelzés: Nap a Vízöntőben: 2018. Február 12-Március 14…

ilyen volt a mi holi élményünk 2015-ben, vrindavanban…

A Február elején említett csábulási lehetőségek már Február 15-én oldódnak, amikor is a Merkúr is és a Hold is beéri a Napot és a Vénuszt a Vízöntő jegyében.

Ez a bolygóállás nemcsak attól lesz erősebb, hogy a Merkúr együttállásba kerül a Vénusszal, ami igen csak fejleszti a kommunikációs képességeinket (főként a diplomatikus beszéd területén), de még attól sem, hogy a Merkúr és a Nap serkenti bennünk az igaz, tiszta, tanító beszéd készségét. Attól lesz igazán fantasztikus, hogy ez mind a Vízöntő jegyében történik meg, ami az újítások és felfedezések jegye. Szóval mindazt, amit tudunk és tovább adunk, egy teljesen új köntösben leszünk képesek prezentálni. Főként úgy, hogy ezt a fent említett bolygóállást a Jupiter is fényszögeli, és a Jupitert a Védikus kultúrában Gurunak, azaz mesternek hívják.

A Védikus asztrológiában 4 bolygó kapcsolódik a gondolkodáshoz: a Hold, a Vénusz, a Jupiter és a Merkúr. Ebben az időszakban a 4 bolygóból, mind a 4 nagyon közeli kölcsönhatásba kerülnek egymással. És így nemcsak egy újszerű tanítási stílusra lelhetünk, de természetesen az új dolgok tanulására is kiváló lesz ez az időszak.

Ez a hatás érezhető lesz egészen Március 2-ig, de utána is marad a tanulási/tanítási könnyebbség, miután a Vénusz belép a Halakba, és így előáll egy házcserés bolygóállás a Jupiterrel, aki a Mérleg jegyében áll. És mivel a Vénusz a tanult tudáshoz, a Jupiter az ösztönös és józan paraszti eszünkhöz kötődik, szinte lehetetlen lesz rossz döntéseket hoznunk a tanulmányaink terén. Mert az átgondolt és a zsigeri döntéseink is jó irányba fogják kormányozni a művelődésünket. Ez a bolygóállás Március 26-ig is eltart.

Egyébként a fent említett tanulási motivációink Március 6-tól még erősebbek lehetnek, ugyanis akkor csatlakozik a Mars a Szaturnuszhoz a Nyilas jegyében, ami abban segít majd leginkább, hogy azután is tudjunk erőt kifejteni, miután már elfogyott a lendület.

A hónap fő spirituális napja a Holi fesztivál, ami idén Március 1-re esik, amikor is Indiában, a Telihold alkalmából ezen a napon dobálják egymást meg festékkel és festékes vízzel, kb. 1 milliárdan.

Ez az ünnep kb. a mi kultúránk busójárásának felel meg, mert a mögöttes elképzelés az, hogy a vidámsággal, a festékszórással el kellene engednünk a tavalyi év rossz történéseit és sérelmeit.

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Horoszkóp, Védikus Asztrológia, Védikus Tudástár | Címke: | 1 hozzászólás

Gyermekházasság a Védákban?!

Időről-időre találkozom, beszélgetek emberekkel, akik tájékozódottabbak az átlagnál, de egyben szkeptikusok is az ősi ázsiai kultúrákkal kapcsolatosan. Mondjuk lehet, hogy pont ezért.

Most nem régiben szóba került a gyermekházasság, és miután kifejtettem azt, amit én tudok erről a Védákból, az illető azt mondta, hogy ezt kellene Valentin nap környékén megosztani, mert, hogy mennyire inspiráló az, amit mondtam. Íme!

A Védikus időkben volt gyermekházasság. És így már az elején erről 3 dolgot tudni kell róla:

  1. Gyermekházasság, gyermekek között köttetett. Még véletlenül sem felnőtt és gyerek között.
  2. A házasság után a gyerekek továbbra is a saját családjaikkal éltek, de természetesen a gyerekek ezek után össze jártak.
  3. Ez leginkább a vezetői és irányítói réteg gyermekeinél fordult elő, hiszen ez egy szövetségkötési módszer volt, a nagy hatalmú családok között.

És kb. itt van a kutya elásva, igenis születtek házasságok annak érdekében, hogy hatalmi pozíciók megszilárduljanak. De Védikusan ez sem úgy zajlott, hogy oda vetjük a gyermekeinket a cél érdekében.

Ugyanis a Védák azt mondják, hogy a kapcsolataink szilárdságának egy nagyon fontos mérvadója lehet az, hogy minél több szálon kötődjünk partnereinkhez. És ez általában amúgy is megtörténik. Hiszen állandóan változik az a minőség, amit megjelenítünk a kapcsolatainkban. Szoktunk barátként fellépni, segítőként, szeretőként, szolgaként, testvérként, vagy akár szülői szeretettel is a kapcsolatainkban. 

Tehát, ha gyerekek együtt nőnek fel, legalább a testvéri szál is kialakul. Valamint hányan tapasztaltuk már meg azt gyermekkorban, hogy menthetetlenül szerelmesek lettünk a szomszéd kislány/kisfiúba, csak azért mert sokat voltunk együtt kölyökként? És ez így volt kitalálva a Védákban. Ha már úgymond kötelező a házasságod valakivel, akkor legyen úgy alakítva a rendszer, hogy minél több esély legyen arra, hogy ezt az ember jól tudja megélni.

A másik indok erre, és amúgy arra is, hogy az ázsiai kultúrákban elég korán házasodnak az emberek az a korral járó rigolyásodás.

Ahogy idősödünk egyre jobban kialakulnak a furcsább személyiség jegyeink is. Így ahogyan a kor halad egyre nehezebb hozzánk illő párt találnunk, hiszen mindenki egyedi. Nem várhatjuk el azt mástól, hogy úgy macskásodjon el, ahogyan azt mi is tesszük. Ehhez még az is hozzáadódik, hogy a másik fél is zsémbesedik. Nem véletlen manapság az, hogy oly gyakori a nagy kor különbség egy csomó párnál. Úgy általában könnyebb, hogy ha az egyik fél még nagyon befogadó, formálható!

De ez természetesen nem azt jelenti, hogy nekünk már meszeltek ha elmúltunk x évesek és még nem találtuk meg az igazit. Csak arra kell vigyáznunk, hogy ne tokosodjunk be. Legyünk nyitottak, elfogadóak és szeretetteljesek. Persze csak azok irányába, akik ezt megérdemlik. És majd amikor már meg történt a nagy találkozás, próbáljunk minél több módon kapcsolódni a másikhoz, hogy minél erősebb legyen a kapcsolatunk.

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Bhakti Kutir Bindhu: Rövid spirituális inspirációk, Védikus Tudástár | Címke: , , , | Hozzászólás most!

Háború esetén túsz?!

Egy pár hete írtam nektek arról, hogy mennyire jó alap anyag a méz és a ghí, sőt akár gyógyszer hatásúak is, amennyiben egy picit pihentetjük őket. 

Ezt követően egy kedves ismerősöm többször is rám írt, hogy ebben az esetben érdemes lenne-e mondjuk világvége vagy háborús helyzetekre készülvén felhalmozni ezekből a fantasztikus alapanyagokból.

Levél levélt követett, tudjátok az én tempóban, tehát 1-2 hetes válaszreakciós idővel, és persze belebonyolódtunk Védikus alapszabályokba, háborús esetekre, vészhelyzetre, stb.

A kérdésem az lenne, hogy ha ilyen témákban feltennék infót, természetesen csak és kizárólag Védikus értékrendet képviselő irányból, az nem lenne nagyon tájidegen a Bhakti Kutir oldalán?

És most nem fröcsögős, véres részletekre gondolok, hanem praktikus apróságokra, amelyek a Dharma Shásztrában szerepelnek. A Dharma Shásztra azt jelenti, hogy a Dharma szentírásai.

Nálunk nyugaton a Dharma szót vallásnak fordítják, pedig inkább a kötelességeink, feladataink és pozícióinkból származó felelősségeink egyvelege a Dharma, mind a világi életünket nézve és a hitéletünk szempontjából is. Szóval a Védákban a Dharma Shásztra az a rész ami az egyéni feladatok és teendők, a családi felelősségek és a társadalombéli kötelességekre koncentrál.

Vegyünk egy példát: Zavargások, háborús helyzetek idején 2 választása van azoknak, akik másért is felelősök. Tehát szülők, nagyszülők, vezetők, főnökök, stb:

  1. Megküzdünk az agresszorral.
  2. Kivonjuk szeretteinket és magunkat a viszályból.

A megküzdés megint csak a helyzettől függ. Egy megszállós, terület foglalásos helyzetben, ahol fegyveresek, akár hetekig, hónapokig az életterületeinken tartózkodnak, nem ajánlott a megküzdés. Mert jó bátornak lenni, de ha az első napon megöletjük magunkat, nem igazán fogunk tudni gondoskodni hónapokon át azokról, akik rajtunk függenek.

Egyedül állóknak, nincs-mit-vesztenem helyzetben lévőknek a harc, mint opció ott van, de csak akkor ha ezzel másokat nem sodornak veszélybe. De erről még később írok.

Amennyiben a kivonom magam és szeretteim a konfliktusból döntést hozzuk meg, újfent 2 opciónk lehet:

  1. Elvándorlunk, elutazunk a háború sújtott területről.
  2. Bujkálunk addig, míg a fennáll a feszült helyzet.

Értékeket mindkét esetben fel kell halmoznunk. Az értékek fajtájáról és jellegéről később írok nektek.

Ezenfelül az 1-es opciónál szükségünk van az utazáshoz szükséges feltételekre. Ez lefordítva a mai világunk szabályrendszerére az útlevelet jelenti. Tehát, ha tartunk egy komolyabb konfliktustól, akkor igenis fizessük ki a drágább verzióját az úti okmányoknak, tehát a 10 évre szóló útlevelet, és akkor jó sokáig biztosítva vagyunk, ebből a szempontból.

Sőt amennyiben a helyzet durvul, már akkor is váltsuk ki a 10 évre szóló dokumentumot, ha a jelen érvényes úti okmányunk már az utolsó 2-3 évében van. Nem éri meg kockáztatni!

A 2-es opciónál pedig fel kell halmoznunk élelmiszert és víztisztításra alkalmas eszközöket.

A mai fejlettség mellett a víz egyszerűbbnek tűnik, hiszen már olyan szívószálszerű apparátusok is elérhetőek, amelyek a szennyeződések 99%-át kiszűrik, szimplán az ivás folyamán.  Míg az élelmiszer esetén az összetett, sok rétű alapanyagok az elengedhetetlenek, mint pl. a nyomelemek 90%-át tartalmazó Himalája só, vagy a kókusz és csicseriborsó, amelyek hosszútávú és kizárólagos fogyasztása során sem épül le a szervezetünk.

Kókusz esetében a hihetetlenül sokáig elálló kókuszreszelék például kiváló opció. 

Az élelmiszer tartalékolásnak egyébként más előnyei is vannak. Hiszen miután sikerült felhalmozni egy adott mennyiségű élelmiszert, bele kezdhetünk egy olyan élelmiszer gazdálkodásba, amivel komolyabb összegeket is megspórolhatunk, és amivel vetésforgóban tudjuk tartani az ételeinket, hogy mindig frissen tudjuk tartani készleteinket.

Folyt. köv?

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Ui: Hogy interaktívabbak legyünk, lenne egy kérésem a rendetlenebb énetekhez. Mindenkivel megesik, hogy talál a konyhaszekrény mélyén egy sok éve lejárt csomag valamit. Leírnátok, hogy miket találtatok már, és, hogy mi milyen állapotban volt a megtaláláskor?

Ez az infó mindenkinek hasznos lenne. Gondolom tészta, rizs, ilyesmi időtlen időkig eláll.

Kategória: Bhakti Kutir, Védikus Tudástár | Címke: | Hozzászólás most!

Egy kis keleti társadalomtudomány kultúra…

Őszentsége a XIV. Dalai Láma ezt mondta:

“Megoldás a társadalmi problémákra el van osztva kelet és nyugat között. Amennyiben nincs megfelelő kommunikáció egymás közt, vagy nyitottság egymás felé, a megoldást nem tudjuk felfedni.”

És szerintem ez lenne az abszolút ideális hozzáállás az élethez, használjuk fel a jót minden kultúrából, spirituális ágazatból. Mert sokból kiválogatni a jót sokkal könnyebb, mint kevésből. Például, ahogyan Chanakya Pandit mondta: ” Ahogyan a legkoszosabb helyről is kiássuk az aranyat mindenféle ellenérzett nélkül, úgy tudást is elfogadhatjuk bármikor, bárkitől.”

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Bhakti Kutir Bindhu: Rövid spirituális inspirációk, Védikus Tudástár | Címke: , , , | Hozzászólás most!