2018, Február hónap esemény naptára…

Február 2: Mritju Jóga. Bármibe is kezdünk, az nehézségekre van ítélve.

Február 3: Sziddha Jóga. Bármibe is kezdünk ezen a napon, az sikerre van ítélve.

Február 7: Gyógyító Buddha nap a tibeti kalendárium szerint. Tegyünk az egészségünkért!

Február 7-8: Mritju Jóga. Bármibe is kezdünk, az nehézségekre van ítélve.

Február 10-12: Mritju Jóga. Bármibe is kezdünk, az nehézségekre van ítélve.

Február 11: Jóga böjt, tartózkodjunk a gabonaféléktől.

Február 13: Sziddha Jóga. Bármibe is kezdünk ezen a napon, az sikerre van ítélve. Siva napja, a napnyugtakor végzett lelkigyakorlatok különleges hatással bírnak.

Február 14: Sivaratri, vagyis Siva éjszakája, az év egyik legmisztikusabb napja.

Február 15: Újhold.

Február 15-16: Sziddha Jóga. Bármibe is kezdünk ezen a napon, az sikerre van ítélve.

Február 16: Belevágunk egy 2 alkalmas Védikus építészet mini tanfolyamba. Hogy harmóniát tudjunk teremteni az otthonainkban is!

Február 23: Tematikus előadás a Védikus asztrológia tárházából: Horoszkóp elemzés témakörben. Valamint Gyógyító Buddha nap a tibeti kalendárium szerint. Tegyünk az egészségünkért!

Február 24: Sziddha Jóga. Bármibe is kezdünk ezen a napon, az sikerre van ítélve.

Február 26: Jóga böjt, tartózkodjunk a gabonaféléktől.

Február 28: Siva napja, a napnyugtakor végzett lelkigyakorlatok különleges hatással bírnak.

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Védikus Asztrológia | Címke: | Hozzászólás most!

Dattatréja szülei és születése…

Dattatréja, a jóga tradíció megalkotója Anaszúja és Atri Rishi gyermekeként született le erre a világra.

Anaszúja és Atri világunk legősibb személyei, akik már a teremtés hajnalán a világra jöttek.  Anaszúja és Atri szerepelnek a Védákban, a Puránákban, a Mahabháratában és a Rámajánában is.

  • Anaszúja Kardama és Dévahuti lányaként született le erre a világra, akinek testvére és egyben mestere Kapila volt! (Kapila Visnu egy inkarnációja.)
  • Atri pedig a 7 első nagy tanító egyike, akik Brahmá, a teremtés Istenének a tudatából születtek. 

Most nem mennék bele egy Védikus teremtés elméletbe, de röviden annyit, hogy mi lelkek már itt vagyunk a teremtés idején is, és arra várunk, hogy kapjunk egy fizikai testet, hogy részt vehessünk az e világi életben. Elsőként természetesen Brahmá, az e világi teremtés Istene, néhány hatalmas erőkkel bíró léleknek ad fizikai testet, akik ezután benépesítik a világot, vagy éppen segítenek az univerzum működtetésében!

Nekünk materiálisan ez kb. úgy lenne felfogható, ahogyan a mai világban a nyugati tudósok beszélnek az “Ádám gén”-ről. Egy olyan genetikai lenyomatról, ami mindenkiben benne van, és ami így feltételez egy közös őst.  Sőt ehhez nem is kell visszamenni az idők kezdetéig, hiszen napjainkban pl. minden 10. emberben benne van Dzsingisz Khán genetikai lenyomata, ami szintén egy komolyabb benépesítési folyamatot feltételez.

Tehát ott tartottunk, hogy Atri megszületett mint Brahma legelső 7 fiának egyike. Ők a Szaptarishik, a „7 Szentek”. A Védikus csillagászatban a Nagy Göncöl róluk van elnevezve.

Sőt ezek a szentek a Védikus irodalom egy elég komoly részének a leírói is! Pl. a Rig Véda, a legősibb Véda 5. könyvét teljes egészében Atri, gyermekei és tanítványai írták. Természetesen Atri Rishi a többi Védákban is közre működött, mint író és/vagy magyarázatokat író.

Röviden Anaszúja és Atri nagyon komoly spirituális potenciával bíró élőlények voltak. Sőt Anaszúja még arról is külön híres volt, hogy nagyon erős hitélettel bírt és rendkívül erkölcsös módon élt.

Ezért egy nap az Istenek úgy döntöttek, hogy próbára teszik. Így Brahmá, Visnu és Síva megjelentek Anaszúja és Atri ashramjában, természetesen akkor amikor Atri nem volt ott és ételt kértek Anaszújától. Amikor Anaszúja elkezdte felszolgálni az étkeket, az Istenek arra kérték, hogy mindezt mezítelenül tegye. Majd kíváncsian várták, hogy Anaszúja hívősége vagy erkölcsössége kerekedik felül.

Anaszúja misztikus képességeivel az Isteneket pici gyermekeké változtatta és ezek után mezítelenül fel is szolgálta nekik a fogásokat.

Amikor Atri hazaért megdöbbenve látta, hogy 3 kicsi baba is ott vár rá az ashramban. Az Istenek könyörögtek, hogy visszakaphassák az eredeti alakjaikat, de Anaszúja azt mondta, hogy csak akkor változtatja őket vissza, ha mindhárman leszületnek hozzájuk, az ő gyermekeikként.

Így lett az, hogy Dattatréja leszületett Anaszúja és Atri gyerekeként, Aki egyes tradíciók szerint maga Visnu, más tradíciók szerint pedig mind a 3 Isten egy alakban megjelent inkarnációja. (Dattatréja leszületése sok-sok verzióban felelhető a Védákban, ez az egyike volt a leírásoknak.)

Om Tat Sat

Baktai Ádám keletkutató, a Védikus tudományok szakértője

Ui: Egy lehetséges felajánlásképpen itt megtaláljátok Dattatréja legfontosabb mantráját!

Kategória: Jóga, Mese folyamok óceánja, Védikus Tudástár | Címke: , , , , | 4 hozzászólás

Egy Ájurvédikus téli nasi, és még a gyerekek is megeszik…

Mostanában elég sokszor szoktam azt hangoztatni, hogy az őseink mind Ájurvédikusan éltek! Hiszen ők betartották a természet törvényeit.

Télen amikor nem volt friss növény csíráztattak, mert az friss vitamint juttatott a szervezetbe. A nyár folyamán savanyúságokat tettek el télire, mert az erjesztett finomságok fokozzák az emésztést, hiszen télen általában nehezebb ételeket kíván a szervezetünk, hogy fenn tudja tartani az ideális testhőmérsékletet a hidegek ellenére. Valamint az erjesztés csökkenti a zöldségek fehérje tartalmát is, ami esetlegesen fokozhatja a gyulladást szervezetünkbe, ami azért a nem tájidegen a téli szakaszban.

Szóval az őseink, és itt ország, világ, kontinens függetlenül nyilatkoznék, mind tudták, hogy mit és hogyan kell csinálni, hogy az ne menjen ellen a természet törvényeinek. 

Pont ezért úgy gondolom, hogy a következő recept is belefér, amit egyébként Görögországban lestem el, amikor ott éltem, hiszen az alapanyag választás és az összetevők kombinációja, totál Ájurvédikus!

A recept egyszerű: szimplán felvágjuk az almát, majd meghintjük egy kis fahéjjal, barna nádcukorral vagy mézzel és egy kis citromlével!

És, hogy miért merem azt állítani, hogy a gyerekek ezt megeszik?

Mert már többször is volt olyan, hogy a nagyobbik fiam osztályában mi voltunk a gyümölcsfelelősök, és ezt vittük be a kis mackóknak, amit mindig, maradéktalanul elpusztítottak!

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Abu Patikája, Ájurvéda, Ájurvédikus Receptek/Házi praktikák, Blog/Gasztro Blog, Gasztro Blog Vegáknak | Címke: , , , , | Hozzászólás most!

Hogyan hagyja el a világunkat egy Jógi?!

2014. Február 5.én, Adelaide, Ausztráliában, reggel 3 óra 33 perckor elhagyta ezt a világot szeretett Mesterem, Srimán Bimala Prasad Adhikari.

Az én szememben Ő egy olyan mester volt a spiritualitás terén, aki már megtudta választani a halálának idejét. Mármint azt az idősávot, amikor már várhatóvá válik az eltávozás.

Krisna azt mondja a Bhagavad Gita 8. fejezetének 24. versében, hogy egy Jógi akkor hagyja el ezt a világot örökre, ha úgy megy el, hogy ha a Nap a föld északi pályáján halad, növekvő Hold idején, kedvező időpontban és hajnalban, vagy a nappal folyamán.

  • Az a szakasz amikor a Föld úgy fordul, hogy az északi félteke közelebb kerül a Naphoz, sokkal kedvezőbb minden földlakó számára. Ez Január közepétől Július közepéig tart.
  • 2014-ben Február 4-én volt Vaszanta Pancsami, a csillagászati tavasz első napja, amely nap a Tudás Istennőjének napja is, Szaraszvati Dévi napja. De Védikusan a napok napkeltétől napkeltéig tartanak, nem éjféltől éjfélig. Szóval ezen a kedvező napon hagyta el a világot drága Mesterem. Ez nap egyébként 5 nappal van újhold után, tehát a növekvő Hold szakasz is adott volt.
  • Napi lebontásban pedig a reggel 2-től 6-ig időszak a Vatához kapcsolódik, így a napszak könnyűsége miatt rendkívül alkalmas spirituális tevékenységekre, nem hiába kelnek korán a spiritualisták és a szerzetesek.
  • Valamint a hajnali 3.33 sem véletlenszerű. Hiszen 3×3=9. Kilenc, mint befejező szám, mint mindennek a vége, stb.

Szóval drága Mesterem, olyan napon és időben ment el, amikor adott volt a kiszabadulás ebből a világból. Nem beszélve arról, hogy vagy egy fél tucat mester született vagy távozott el ezen a napon a mi spirituális ágazatunkból.

Így mennek el a Jógik, le a kalappal!

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Bhagavad Gita, a Jóga szentírás, Védikus Tudástár | Címke: , , , , | 1 hozzászólás

Védikus világkép: Óda a hölgyekhez…

Mint tudjátok, vagy sejtitek elég sokan szoktak engem keresni emberek kb. mindennel, ami Indiához köthető. És sokszor igen csak kellemetlen témák is szóba szoktak kerülni. Mostanában a legtöbbször az, hogy halván a sok erőszakos bűncselekményt hölgyek irányában, biztonságos-e Indiában utazgatni nőként.

Itt kitérnék arra, hogy a több mint fél évezredes Mogul és Brit uralom legmesszebbmenő formában sem  rombolt annyit az ősi indiai értékrenden, mint az elmúlt 25 év internet és tv dömpingje.

A Védikus kultúrából fakkadóan még mindig létezik némi pozitív diszkrimináció a hölgyek irányába, mint pl. a külön női vagonok a vonatokon és a metrókon, vagy a külön sorok a kasszáknál a pályaudvaroktól a moziig. 

De ne feledjük, hogy a Védikus világkép a világ első olyan spirituális kultúrája, ahol az isteni energiák nem “csak” maszkulin formában jelennek meg! Lásd Istennők mint Laksmi, Szaraszvati, de a világunkban is létező formák Istennőiről sem feledkezzünk meg, mint pl. a Ganga Dévi, a Gangesz folyó Istennője.

Szóval az alapvető kulturális értékek a hölgyekkel kapcsolatosan nagyon pozitívak, de sajnos a mai Indiában pont ugyanúgy romlanak hozzáállásban és értékrendben az emberek, mint bárhol máshol. Azzal megspékelve, hogy Indiában nagyon-nagyon sokan élnek. Így a nagy számok törvénye alapján sokkal több a gaztett, mint a kisebb helyeken.

De, hogy egy pozitívummal zárjunk, íme egy rövid kis történet:

Egy indiai Szvámit megkérdeztek a Brit vendégei, hogy miért nem foghatnak kezet az indiai hölgyekkel, bemutatkozáskor.

Erre ő megkérdezte, hogy foghatnak ők Britonok kezet Angliában a Királynővel? Amire természetesen “nem” volt a válasz.

Erre a Szvámi azt mondta, “ez nálunk is így van, csak nálunk minden hölgy Királynőként van tisztelve!”

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Mese folyamok óceánja, Védikus Tudástár | Címke: , , , | Hozzászólás most!

Dattatréja, a jóga rendszerű spirituális gyakorlás megálmodója és egyben első guruja…

Arra gondoltam, hogy írok nektek egy 26 részes szösszenetet a jóga rendszer kialakulásáról. Ezek az írások majd ki fognak ágazni a Védikus világkép és filozófia főbb területeire is. Magyarán leginkább egy olyan jóga világkép leírásra vállalkoznék. Így idén, minden Újhold és Telihold napján majd felteszek egy epizódot az írásból. Mit szóltok?

A Védák szerint a mint minden spirituális gyakorlás a jóga is egyértelműen a jó Istentől származik, és azért lett megalkotva, hogy ez a fajta spirituális gyakorlás megkönnyítse a mi életünket, itt a földi világban.

Így a jóga tudományok földi propagálását egy isteni inkarnáció Dattatréja kezdte el. Sőt többek között a jóga folyamat világi megalkotásáért lett Dattatréja híres a Védákban. Mert azok után, hogy leszületett ebbe a világba a szent Atri és felesége Anaszúja fiaként sokáig vándorolt a világban, és 24 mestert fogadott el, akiknek példájából tanulva ért meg benne a jóga gyakorlás filozófiája és rendszere.

Természetesen az, hogy Dattatréja hogyan született le ebben a világba nagyon sokféle képen írják le a Védák. Ezt a következő írásban írom majd le, de, hogy ez miért van, azt itt kifejtem most nektek:

A Védikus világkép egy nagyon összetett terület, és habár nekem teljesen egyértelmű, mert én ebben nőttem fel, el tudom azt is fogadni, hogy kívülről ez egy nagyon kesze-kusza összegfüggésekkel tarkított és sokszor lekövethetetlen szálakból álló univerzum. Ráadásul 1-1 történet többféle képen is szerepel a Védákban, ami végett még érdekesebb az egész.

Az alapvető ténye ennek a sokoldalúságnak az, hogy a Védikus világkép ciklikus. A mi materiális kézzel fogható világunk sok-sok milliárd éve létezik, és 4 szakasz követi egymást egy folytonos körforgásban. A 4 egymást követő éra az Arany kor, az Ezüst kor, a Réz kor és a Vas kor. Ez után jön egy kis pusztulás, lásd özönvíz, világ égés, stb. és újra kezdődik az egész.

Ez természetesen összefügg azzal, hogy a Vas korban élők, most éppen mi is a Vas kort nyomjuk, hülyébbek, materialistábbak és önzőbbek, így szép lassan mi magunk hozzuk a világot olyan helyzetbe, hogy már jobb megoldás a pusztulás, mint az átalakítás.

Szóval a teremtés története sokszor megtörténik a mi materiális világunkban, és a szereplők ugyanazok a pozíciók. Mint pl. Brahmá a teremtés Istene, vagy pl. Brahmá első fiai, akik benépesítik ezt a világot. De ezek a pozíciók olyanok mintha intézmények lennének, mert ezek a szerepek ahhoz kellenek, hogy a világ működni tudjon. Viszont ezeket a szerepeket szinte mindig más és más lelkek személyesítik meg.

A Védák szerint, amikor mi kikerülünk a spirituális világból és elkezdjük „földi” pályafutásunkat, mindenki  a teremtés Isteneként jön le ebbe a világba. Tehát ti kedves olvasók és én is az író is, már voltunk Brahmá a teremtés Istene.

És mivel mindannyian mások vagyunk, így természetesen egy olyan összetett és bonyolult feladatot, mint pl. a materiális világ megteremtése is másképp oldjuk meg. Így ezek a történetek másképp és más módon történnek meg időről-időre.

Sőt ezeket a különböző történeteket külön módon is kategorizálják. Például a gunák szerint. Tehát vannak történetek amelyek a jóság kötőerejében történtek meg, vannak amelyek a szenvedély viharaiban és vannak a tudatlanság bugyraiban megszületett események is.

Folyt. köv.

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Ui: Hogy ne csigázzalak benneteket halálra, íme Dattatréja 24 gurujának listája:

  1. A Föld Anya.
  2. A levegő.
  3. Az égbolt.
  4. A víz.
  5. A tűz.
  6. A hold.
  7. A nap.
  8. A galambok.
  9. A piton.
  10. A tenger/óceán.
  11. A molylepke.
  12. A méhecske.
  13. Az elefánt.
  14. A mézvadász.
  15. Az őz.
  16. A hal.
  17. Pingala, az örömlány.
  18. A sólyom.
  19. A gyermek.
  20. A karkötős hajadonlány.
  21. A nyílkészítő.
  22. A kígyó.
  23. A pók.
  24. A darázs.
Kategória: Jóga, Mese folyamok óceánja, Védikus Tudástár | Címke: , , , | 1 hozzászólás

Védikus Asztrológiai előrejelzés: Nap a Bak jegyében: 2018, Január 14-Február 12…

Mire a Nap átér a Bakba, 08.48.kor, Január 14-én, addigra már a Vénusz is ott tartózkodik. És ez az együttállás erős csábító energiákkal szokta izgalmasabbá tenni napjainkat. Ez egy elég gyakori együttállás, az év eleji körkép idején is volt, de ebben a hónapban, szemben a korábbi együttállással, a Vénusz kerül erősebb pozícióba. És ez a személyiségünket és értékrendünket is megkavarhatja.

Kiváló menekülő utat adhat a szintén Bakban tartózkodó Ketu, a természetes gyógymódok, a mantrák és a tapasztalati tudás bolygója. Amennyiben sikeresen beleássuk magunkat a Ketu által uralt kellemes dolgokba, megúszhatjuk azt, hogy letérjünk az utunkról egy teljesen világi, élvezeti csábulás miatt.

Ez természetesen nem azt jelenti, hogy zárkózzunk el a külvilágtól, hiszen azáltal, hogy a Szaturnusz és a Merkúr maradt a Nyilasban, az év elején tapasztalható kiváló ötleteinket ebben a szakaszban áramolni fognak, csak most kicsit nehezebb lesz majd elképzeléseinket kifelé kommunikálnunk. De szerencsére ez csak Január 27-ig tart, és ezután nemcsak a kommunikációs csatornáink fognak könnyebben működni, de a kísértéseket is képesek leszünk analitikusabban megvizsgálni.

Idén az ősi indiai Hold naptár szerint, Január 22-re esik a csillagászati tavasz első napja. Az élet ezen a napon visszatér a növényekbe, a fákba, és belénk emberekbe is. Majd 2 nappal később, ez minden évben így van, egy rendkívül fontos nap jön el az indiai kalendáriumban, a Nap Isten napja. Ezen a napon amennyiben megfürdünk természetes vízben, szabad ég alatt, egész évben egészségesek leszünk. 

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Horoszkóp, Védikus Asztrológia | Címke: | Hozzászólás most!