Egy különleges kéréssel járulnék elétek, áldást kérnék egy fantasztikus tanító lelkére…

fmdA Védikus tradíciók szerint az eltávozás utáni 11. napon szoktak áldást kérni az elhunytak lelkére, hogy könnyebb és gyorsabb útjuk legyen a mennyországba menet, vagy ha, még újra kell születnie az illetőnek, akkor az akadálymentes újjá születéshez.

2016. November 18-án egy fantasztikus ember lépett kis ebből a világból, Sripád Dr. Fakir Mohan Dász. Ő az eredeti Bhakti Kutir egyik alapítójának Srila Bhaktisziddhanta Szaraszvati Thákurnak volt a tanítványa. Életében 35 könyvet írt a szanszkrit nyelvről és annak tanulásáról, és egy hihetetlenül spirituális ember volt.

Szerencsémre több tanításán is részt vehettem, Bhuwaneshvarban, és olyan mély tudás sugárzott ki a bácsiból, hogy érezhető volt még számomra is, pedig én azért elég érzéketlen vagyok az ilyen energetikai téren. Egyébként az is különleges volt benne, hogy mestere a Fakir Mohan nevet választotta neki. Hiszen a Fakir a muzulmán javas emberek gyűjtő neve, míg a Mohan, Krisna azon neve, ami azt jelenti, hogy “másokat vonzó”. Tehát a Fakir Mohan Dász azt jelenti, hogy Isten szolgája, aki még a Fakirokat is vonzza.  Ilyen név választásról én még sohasem hallottam, pedig csak benne vagyok ebben a kultúrkörben vagy majd 40 éve.

Egyébként Sripád Fakir Mohan Prabhu nagyon egyszerű életet élt, reggel 1 óra 10 perckor kelt, hiszen az írói és kutatói munkája mellett napi 8 órát töltött imádsággal. Több mint 80 évvel ezelőtt azt a fogadalmat tette Mesterének, hogy napi szinten 100 ezerszer mantrázza el Isten szentneveit, így minden más teendőt ennek alá rendelve élt meg. Pl. az elmúlt 70 évben csak rizst, párolt zöldséget és csapátit, azaz indiai lepény kenyeret evett, a gyors elkészíthetőségük miatt. Sripád Fakir Mohan sohasem házasodott meg, egész életét a spirituális gyakorlatoknak, tanulásnak és a szanszkrit nyelvnek szentelte.

Nincs kétségem, hogy Ő célba ért és a mennyek országába jutott, de azért gondoljunk rá szeretettel és reménykedjünk, hogy részesülhetünk áldásában.

Om Tat Sat

Baktai Ádám

Védikus pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Védikus Tudástár | Címke: , , , | Hozzászólás most!

Egy kis praktikus Ájurvéda: Véradás, mint tisztító kúra és, mint terápia…

ver2A védikus időben komolyabb vérveszteségnél, műtéteknél és/vagy nagyfokú vérszegénységnél, egy teljesen egyedi eljárást alkalmaztak vérpótlásként, ha igény van reá, majd megírom.

Viszont magát a véreresztést terápiásan alkalmazták, főként a tűz alkatú pácienseken, vagy tűz típusú betegségeknél.

Ezt a mai világban kiválóan lehet alkalmazni, véradás keretein belül. Egy jó pár éve már, hogy egy kedves Pitta, vagyis tűzalkatú ismerősöm elkezdett rendszeresen vért adni. Azóta szép lassan megszűntek a túlzott Pitta okozta betegségei és tünetei.

Már nem szorul vérnyomás csökkentőkre, savlekötőt sem szed és a szervezetében időnként felbukkanó gyulladások is elmaradtak! 

Szóval adjunk vért, mert az még ráadásul egészséges is. Természetesen nagyon Vata, vagyis levegős alkatúaknak tilos a véradás! De őket meg amúgy is eltanácsolják nyugati orvosi protokollok szerint is!

Om Tat Sat

Baktai Ádám

Kategória: Ájurvéda, Ájurvédikus Receptek/Házi praktikák | Címke: , | Hozzászólás most!

Az Om Tat Sat szútra kibontása…

bpNagyon-nagyon köszönöm a sok születésnapi köszöntést, de sajnos nem változott semmi. Gondoltam, pontosabban reméltem, hogy 40-nél majd kinyílik az ég és, én megvilágosodom, meg egyebek, de ugyanolyan hülyén ébredtem másnap is, mint szoktam. 

De arra gondoltam, hogy annyival azért hálálkodom nektek, hogy leírom az élet filozófiámat. Már írtam nektek az Om Tat Sat mantráról, és arról, hogy ez a mantra azt jelenti, hogy az Om az örök, de ezzel csak a felszínét villantottam meg ennek a csodálatos szanszkrit kifejezésnek.

Viszont amennyiben az Om Tat Sat-ot szútrának tekintjük, akkor ez lenne a mögöttes magyarázata: 

Az Om, mint AUM a világ mindenséget szimbolizálja.

  • Ez azért van így, mert az A betű Isten jelzi. Ahogyan a Védák mondják: „nárájanád udbutó jam varnakramaha” minden betű közül az A jelzi Nárájanát, azaz Visnut. A Nárájana szó egyébként azt jelenti, Akinél menedéket lel az összes ember.
  • Az U betű minket, lelkeket takar, akik minőségében teljesen Isten azonosak vagyunk, de mennyiségünkben természetesen elenyészőek Istenhez képest. Mint pl. 1 csepp tenger víz a minden körül ölelő óceánokhoz képest. Az egyetlen egy csepp ugyanolyan kémiai összetételű, mint a hatalmas óceán, de mennyiségében természetesen jelentéktelen a hatalmas víztömeggel szemben.
  • Az M betű meg a materiális világot fedi, amit a jó Isten edzőpályának teremtett meg nekünk, hogy begyakorolhassuk az önzetlen és szeretetteljes értékrendet, hogy amikor csatlakozunk a mennyben a már teljesen megtisztult és megvilágosodott testvéreinkhez, ne legyünk olyanok, mint egy megvadult elefánt a Ming kori porcelánboltban.

Szóval az Om a világmindenségen keresztül a valóságot fedi. 

A Tat kifejezés minden Védantikus iskolában az egészet fedi, mármint mindazt az egészet, amit fent leírtam, de maga a Tat szó a jelenlétet is jelzi. Tehát, amikor azt mondjuk, hogy Om Tat Sat, tehát azt, hogy a világmindenség örök, az egy jelenben történő valóságot ír le, hiszen az örök életben nincs múlt és jövő. Hiszen az örökkévaló azt jelenti, hogy nem indult el a létezés, és vége sem lesz sohasem, tehát örök.

A Sat kifejezés meg azt jelenti, hogy örök. Amit a Védák a boldogsággal is kapcsolnak, mert amennyiben már valaki eléri az örök életet a boldogság megtapasztalás már biztos meg volt, hiszen miért is törekedne valaki az örök életre, ha az szenvedéssel és kényelmetlenséggel járna. Hiszen a boldogság nem egy lépcsőfok vagy egy elért szint. A boldogság fokozatosan változik, ahogyan mi is változunk és az értékrendünk is. Mert, ami tegnap előtt boldoggá tett minket, lehet, hogy holnap már hidegen hagy bennünket.

A boldogság érzete egy változó, vibráló, velünk élő jelenség, ami örök, ha már azt elértük.

Tehát az Om Tat Sat azt jelenti, hogy amennyiben a valósággal foglalkozunk, az Om révén, akkor tudunk a jelenben élni, amit a Tat kifejezés fed. És amikor a jelenben vagyunk és a valósággal foglalkozunk a boldogság érzete kikerülhetetlen.

Szóval Om Tat Sat, ami azt jelenti, hogy a jelenben megélt boldogság a megfelelő gyakorlatok, tettek megélése közben.

Ez érthető volt?

Om Tat Sat

Baktai Ádám

Védikus pap, a Védikus tudományok szakértője

UI: Nagyon köszönöm a rengeteg köszöntést, és külön köszönöm az eljövetelt, azoknak, akik ott voltak a meglepetés buliban. Ági az én történeteimből és a telefonomból próbált tájékozódni, hogy kiket hívjon el, így sokan voltatok, de a helyszín méretet megadta egyben a befogadó kapacitást is.

Nagyon köszönöm az ajándékokat is, sőt ketten még pénzt is adtak nekem, hogy utazásra költsem. Ugyanakkor elég sokan kérdeztétek, hogy mit adjatok nekem, mert olyan igénytelen fószer vagyok a szó jó értelmében, hogy el nem tudják képzelni, hogy nekem lenne bármire is szükségem.

Szóval le írom egy ötletem, kezdjetek vele, amit akartok, és ezt a részét ennek a bejegyzésnek le is fogom venni holnap:

Korábban voltak vágyaim és ötleteim a 40. szülinapomra, sőt pontosan 3 darab is volt, de ahogy közeledtem ezek a vágyak elmúltak.

  1. Gondoltam, hogy elkezdek gyémántfülbevalókat hordani, mint az öreg dél-indiai papok.
  2. Vagy pl. gyerekkori vágyam volt, hogy fekete igazgyöngyökből legyen imaláncom. Valószínű azért, mert a kalózok mindig is szimpatikus arcok voltak, imádom a vizet és Krisna, ahogyan én Istent hívom 2 éves korom óta, a Hold uralkodó Istensége is, és az igazgyöngy a Holdhoz tartozik asztrológiailag. Meg aztán Jack Sparrow kapitány hajóját is Fekete gyöngynek hívták. Természetesen egy szép kis gyöngysort hordani kevésbé férfias jelenség, de fekete gyöngyök Tahitiről, már azért eléggé pasis. De erről is letettem, míg aztán az én drága családom ezzel állt elő, és mivel a mestereimtől kapott gyöngyökkel sikerült imalánccá formálni azt a 18 fekete gyöngyöt, amit kaptam, megszületett életem legértékesebb tárgyi darabja is.
  3. A harmadik ötletem meg az volt, hogy van egy üreges Buddha szobrom 2 éves korom óta, azt gondoltam kiönteni ezüsttel. Mondjuk egyéb szentséges töltelékeket is tudnék belerakni, de javarészt ezüsttel pakolnám meg. Én ilyen dolgokat szeretnék majd a gyerekeimre hagyni. Mert ha nekik nem lesz érték a Buddha szobor magában, legalább ott lesz a sok ezüst nekik. Mondjuk eddig úgy néz ki értékelik Apukájuk hülyeségeit.

Szóval, ha akartok nekem adni valamit, adjatok ezüstöt. 2 kritériumnak kell majd megfelelni. Keveset adjatok, és lehetőleg elfekvő darabokat. Egy félpár fülbevaló formájában, elhajlott vékony gyűrűként, vagy bármi ilyesféle módban. Erről értelem szerűen majd privátban tudunk tovább kommunikálni, mert nekem a bhaktikutir.hu oldala szent és sérthetetlen, nem arra való, hogy az én dolgaim jelenjen meg rajta. 

Hm?

Om Tat Sat

Kategória: Bhakti Kutir, Védikus Tudástár | Címke: , , , | 1 hozzászólás

Nap a Skorpió jegyében: 2016. November 16 – December 15…

yogaAmikor két olyen formátumú bolygó, mint a Nap és a Szaturnusz bekerül a Skorpió jegyébe, az egy rendkívül misztikus bolygóállás. Maga a Skorpió jegy a természetes zodiákus 8. háza, ami persze materiálisan eléggé kellemetlen, mert a balesetekkel, a nehézségekkel és hirtelen jövő betegségekkel kapcsolatos, de spirituálisan meg az okkult dolgokhoz köthető, és mindenhez, ami misztikus. Ezen kívül a Skorpió és a Nyilas jegyeit mondják a harcos szerzetesek zodiákusainak is.

Ráadásul mindkét bolygó erős helyzetben áll itt. A Szaturnusz bolygó azért, mert fényszögeli a saját házát a Skorpióból, a Nap meg azért erős, mert baráti viszonyban van a Marssal, a Skorpió jegy urával. És az köztudott, hogy a bolygók erősebb helyzetben jobb eredményeket adnak, mint a gyengébbek, még akkor is, ha az egy keményebb bolygó, mint pl. a Szaturnusz, vagy éppen a Nap.

Ugyanakkor mindkét bolygó, a Nap is és a Szaturnusz is fizikai természetű, sőt a Szaturnusz kifejezetten aszketikus és önzetlen. Így összpontosítsunk a spiritualitás fizikai formáira, mint pl. a jóga, vagy tai chi, de akár lehet szó böjtről is vagy valami más fizikai kihívásokat állító formájáról a lelkigyakorlatoknak.

És persze ez mind hatványozottabban fog jót tenni nekünk, ha elvonultan, egymagunkban végezzük el a fent említett gyakorlatokat.

Szerencsére egészen November 28-ig a Merkúr is a Skorpió jegyében tartózkodik, így a fent említett állás valamelyest finomodik. Legalább annyival, hogy kommunikálunk kell a külvilággal, és így hiába is vonulunk el, nem leszünk annyira furcsák, vagy elvontak, hiszen környezetünk tudni fog terveinkről, gyakorlatainkról.

A fent említett hatásokat az is fokozza, hogy a Vénusz, a másik harcos szerzetes jegyben van a Nyilasban, a Jupiter házában. És míg a Vénuszt általában a szépség, lágyság, ínyencség és a luxus bolygójaként tartják számon, közben a papi kaszthoz tartozó planéta is, ami a tanítással és a gyógyítással is kapcsolatos.

De azért vigyázzunk, mert a Jupiter és a Vénusz azért nincs a legjobb viszonyban egymással attól függetlenül, hogy mindkét bolygó gondolkodó típus.

A Védikus kultúrában a Jupiter az Istenek, a Vénusz pedig a démonok Mestere. Így a Vénusz a Jupiter házában képes egy picit túlgondolkodni, túlspilázni még az ezotériát is.

Aztán November 28-án a Merkúr átlép a Nyilasba, a Vénusz mellé. Csillagászatilag azt tudnunk kell, hogy a Vénusz és a Merkúr annyival közelebb vannak a Naphoz hozzánk képest, hogy nekünk a Földről ez úgy látszik, hogy ez a két bolygó sohasem lép el távolabbra, mint 2 állatövi jegy a Naptól. Tehát, ha a Nap ebben a Hónapban a Skorpióban áll, sem a Vénusz, sem a Merkúr nem lehet a Baknál előrébb, sem pedig a Szűznél hátrább. Ez csillagászatilag lehetetlen lenne. Szóval ezek a bolygóállások viszonylag gyakoribbak szoktak lenni, de akkor is különlegesek.

Egyébként a Merkúr és a Vénusz hatalmas ugrással fejleszti a kommunikációnkat, főként abban az irányban, hogy picit óvatosabban, diplomatikusabban tudjuk megfogalmazni a mondanivalónkat.

Ez December 2-ig tart, amikor is a Vénusz átvándorol a Bakba, a Mars mellé. A Vénusz/Mars együttállás nagyon kreatív, nagyon művészi és erős érzéki energiákat rejt magában, mivel a Vénusz testesíti meg a női, míg a Mars jeleníti meg a férfi energiák tárházát. Mindez a Bakban azt is jelentheti, hogy nagyon kreatívvá válhatunk a munkánk területén, és a kötelező feladataink végrehajtásában.

Ez December 11-ig tart, amikor is a Mars átlép a Vízöntőbe. Itt is marad a Mars és a Szaturnusz között a házcserés állás, ami felerősítheti bennünk az aszketizmust és az elvonulást, de azt is, hogy fizikailag is tegyünk a spiritualitásért. De a materiális életünkben is sarkalhat minket ez a 2 bolygó arra, hogy keményebben oda tegyük magunkat, és jobban hajtsunk, mint valaha.

A Bak és a Vízöntő jegyek a Szaturnusz házai, ahol most éppen a Mars is tartózkodik, és mivel a Szaturnusz a Skorpióban van, ami meg a Mars jegye, így előáll az a helyzet, hogy két igen erős férfi, kemény és fizikai bolygó kerül egész kiváló pozícióba. Így a bolygók jellemzői és az általuk uralt területek is felerősödnek.

Majd December 15-én a Nap átvándorol a Nyilas jegyébe.

Om Tat Sat

Baktai Ádám Védikus pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Horoszkóp, Védikus Asztrológia | Címke: | Hozzászólás most!

Ájurvéda előadás a Magnet Házban, November 22-én…

Őexcellenciája, Gauri Shankar Gupta úr előadása

az Ájurvédáról, az élet tudományáról

Budapesten, a MagNet Házban, a Juhar teremben

2016. november 22-én, kedden 15 h-kor.

gsgNe szalassza el ezt a ritka lehetőséget, hogy meghallgassa a filozófus végzettségű Gauri Shankar Gupta úr, India főtanácsosának, India volt magyarországi nagykövetének előadását.

A világ egyik legrégebbi spirituális és kulturális bölcsőjének mai képviselője lenyűgözően nagy tudással rendelkezik a Védikus, Hindu és a Buddhista kultúráról.

A november 22-i előadásának a témája az Ájurvéda, amely egy holisztikus gyógyító módszer, és azt jelenti az élet tudománya.

Az Ájurvéda az egész embert kezeli és nem a tünetekre koncentrál, valamint elsősorban a betegség megelőzését tartja fontosnak.

Cím: Magnet Ház, Budapest VI., Andrássy út 98. (Bajza utcához közel)

Az előadáson a részvétel ingyenes, de kérjük, hogy adományaikkal járuljanak hozzá a költségeink fedezéséhez.

Az előadás angol nyelven lesz, Baktai Ádám fogja fordítani magyarra a Nagykövet úr szavait.

Kérjük részvételüket lehetőség szerint, jelezzék a következő e-mail címen: trocadero@trocadero.hu.

Bővebben Gauri Shankar Gupta nagykövet úrról, a saját honlapjáról tudtok informálódni, itt!

Om Tat Sat

Kategória: Bhakti Kutir | Hozzászólás most!

Az élet rövid, a desszertet kéne először meg enni…

srikantAzt már többször is áttárgyaltuk, hogy hanem is Ájurvédikusan, de az őseink azért a természet törvényeit követve eléggé jól beállítottak életviteli és étkezési rendszereiket.

És ezek a jól bevált rendszerek az egész világban jól működtek mindaddig, ameddig az emberek követték a természet rendjét. Kb. így alakult ki az a desszert kultúra is, hogy az édességet az étkezések végén fogyasztjuk el.

Ájurvédikusan ezt úgy magyarázzuk, hogy:

  • egy részről az édesség nyugtatja a gyomornyálkahártyát, hiszen a legtöbb édesség alapanyag nyákosít, így ha valami túl csípőset, vagy savast ettünk volna, akkor a gyomrunkat, egy kicsit ki is engeszteljük a sütikével.
  • másodsorban az édes íz erjeszt is, lásd a joghurtot is úgy oltjuk, hogy a tejbe nemcsak joghurt kultúrát rakunk, hanem egy kevés cukrot is, és az erjedés folyamata segíti az emésztést.
  • harmadjára pedig azért is fontos az édesség, mert a cukor szinte azonnal felhasználható energiát biztosít a szervezetünknek, ami nagyon kemény munkának van kitéve az emésztés folyamán.

TÁÁÁ DÁÁÁÁ! Na ezért fontos a desszert.

De, hogy a cikk címének is eleget tegyek, azért van olyan hely Indiában ahol az édességet előre fogyasztják. Gudzsarat államban pl. srikant-tal szokták kezdeni az étkezéseket, ami egy sűrű joghurtos édesség. Pontosabban előtte is esznek édességet, mert ők azért utána is esznek egy kis édes ezt-azt.

Egyébként ez az eljárás is jól működik, de a joghurt miatt. Az Ájurvéda kultúrájában megfigyelték, hogy a joghurt beindítja a gyomornedvek termelődést és segíti az erjedést is. Szóval jó a süti előre is, de akkor az legyen joghurtos. 

Om Tat Sat

Baktai Ádám Védikus pap, a Védikus tudományok szakértője

Ui: Itthon is könnyű jó sirkantot csinálni. Majd írok receptet is, ha van reá igény!!!

Kategória: Ájurvéda, Ájurvédikus/Vegás Főzőcske | Címke: , , | 2 hozzászólás

A Bhakti Kutir November havi esemény naptárja…

November 2-3: Mritju Jóga. Bármibe is kezdünk, az nehézségekre van ítélve.

shayana-murti

November 5-6: Mritju Jóga. Bármibe is kezdünk, az nehézségekre van ítélve.

November 8: Sziddha Jóga. Bármibe is kezdünk ezen a napon, az sikerre van ítélve. Gyógyító Buddha nap a tibeti kalendárium szerint, ezen a napon 100-szoros áldással bír minden, amit az egészségünkért teszünk.

November 10-11: Sziddha Jóga. Bármibe is kezdünk ezen a napon, az sikerre van ítélve. 11-én, Jógaböjt nap, tartózkodjunk a gabonaféléktől.

November 10-én, Ájurvéda előadás: 17.30-19.00. A Vata, a Pitta és a Kapha alfajai. Mire hajalmosít minket az egyedi alkatunk.

November 12: Siva napja. A napnyugtakor végzet lelkigyakorlatok különleges hatással bírnak.

November 12 és 19-én, Vasztu Shásztra, az ősi indiai térrendezés tudomány és művészete. 2 alkalmas előadás sorozat. Szombatonként 10 órától 13 óráig.

November 14: Telihold, az Istennek felébrednek 4 hónap alvás után.

November 15: Mritju Jóga. Bármibe is kezdünk, az nehézségekre van ítélve. A Katyayani hónap kezdete.

November 16: Sziddha Jóga. Bármibe is kezdünk ezen a napon, az sikerre van ítélve.

November 17: Mritju Jóga. Bármibe is kezdünk, az nehézségekre van ítélve.

November 21: Gyógyító Buddha nap a tibeti kalendárium szerint, ezen a napon 100-szoros áldással bír minden, amit az egészségünkért teszünk.

November 25: Mritju Jóga. Bármibe is kezdünk, az nehézségekre van ítélve. Jógaböjt nap, tartózkodjunk a gabonaféléktől.

November 27: Siva napja. A napnyugtakor végzet lelkigyakorlatok különleges hatással bírnak.

November 29: Újhold.

November hónap ájurvédikus receptje: A szív hónapja. Sok népi gyógyászat ajánlja a fokhagymát, a galagonyát és/vagy egyszerűen a mediterrán jellegű táplálkozást, de az Ájurvéda azt mondja, hogyha amúgy is rendszeresen sportolunk, akkor pl. a napi 2 db banán mézzel talán az egyik leghatékonyabb szívműködést segítő kúra, de ha már van apropója annak, hogy komolyabban foglalkozzunk a szívünk egészségével, akkor az Arjuna nevezetű gyógynövény lenne az ideális kezelés.

Om Tat Sat

Kategória: Ájurvéda, Ájurvédikus Készítmények, Bhakti Kutir, Védikus Asztrológia | Címke: , | Hozzászólás most!