A 2019-es Pancsakarma menete és egy zöld felhívás az ügyben…

Sajnos van egy olyan rossz szokásom, hogy nem minden alkalommal írok meg újra minden bejegyzést, hanem csak felfrissítem a dátumokat és újra megosztom őket. De így néha kialakul a Baktai szindróma, amikor is össze-vissza dátumokkal szerepel kb. minden a Bhakti Kutir oldalán. Így, hogy elkerüljük a félre értéseket itt az idei Pancsakarma teljes menete:

Május 10-én kezdünk, Péntek délután, 18 órától, a Kamala Mozgás Központban, a Bartók Béla út 10-12 szám alatt.

Ezt követően Szombatonként fogunk találkozni, reggel 9-től: Május 18-án és 25-én, valamint Június 1-én és 8-án. Mivel már jó idő lesz, ezeket a találkozókat a Feneketlen tónál, kint a parkban fogjuk megejteni. A szokásos helyen a Hemnigway étterem mögötti füves placcon.

A Pancsakarma menete az lesz, hogy hetente 1 alkalommal találkozunk, és ott áttárgyaljuk a teendőket, és kiosztom a szükséges gyógynövényeket, mindenkinek alkatának megfelelően.

A zöld felhívás pedig az lenne, hogy drága kedveseim, kérlek hozzatok magatokkal tégelyeket, hogy ne kelljen minden gyógynövény csomagot nejlon zacskóban kiosztanom. A Pancsakarma menete a következő lesz:

  • 1 hetes rákészülés kezdünk, olajozás, lédús ételek fogyasztása, 2 alkalommal komolyabb hő hatásnak kell kitenni magunkat, mind-mind azért, hogy a méreganyagok fellazuljanak és könnyebb legyen a méregtelenítés. 2 db gyógynövényes keveréket kaptok majd kézhez, tehát ha lehet 2 tégelyt hozzatok magatokkal. Az egyiket otthon ghíben fogjátok elkeverni, és az lesz a belső olajozáshoz szükséges cucc, és egy teának valót, amit a felkészülés utolsó napjának estéjén kell majd meg innotok. Ez fogja elősegíteni az első rítus sikerét.
  • 8. nap: az első méregtelenítő rítus. Ez szombatra esik, és a mi találkozónk után kell majd megejteni, dél körül.
  • Még egy hét rákészülés, ami az első rítus pihentetőjeként is szolgál. Itt a Pitta dolgok fognak előtérbe kerülni, tehát fehérje gazdag kaják, csípős és melegítő dolgok, egy kis belső olajozás is a hét vége felé.
  • 16. nap: a második rítus. Ez vasárnapra esik, szóval ez is kényelmesen a hétvégén lesz megoldva.
  • 3 nap rápihenés és felkészülés a következő beavatkozásra. Itt a Vata dosha kerül majd előtérbe, erre a 3 napra és az ezt követő hétre is.
  • 20-26. nap: a 3. és 4. rítus kombinációja, ami 1 hetes.
  • 3 nap pihenés, felkészülés.
  • 29-33. nap: az utolsó, tehát az 5. rítus. Erre az alkalomra majd 4 tégelyt kell, hogy hozzatok.
  • 34-40. nap:a levezető szakasza a Pancsakarmának.

Minden világos?

Om Tat Sat

Baktai Ádám

Ui: Ár és még több infó itt!

Kategória: Ájurvéda | Címke: | 1 hozzászólás

Heti Védikus asztrológiai előrejelzés: Május 3-10…

Kos: Magunkkal és az otthonunkkal kellene foglalkoznunk ebben az időszakban. Sőt az lenne a legideálisabb, ha mindezt kicsit elvonulva tennénk meg a külvilágtól. És mindenképpen kerüljük a jövés-menést, a túl pörgést, meg úgy minden teendőt.

Bika: Ezen a héten vigyáznunk kell a beszédünkkel. Még akkor is, ha a szándék, ami vezérel bennünket teljesen tiszta. Ügyeljünk arra, hogy miként fogalmazunk meg dolgokat, nehogy konfliktusba kerüljünk.

Ikrek: Ebben a szakaszban nehezebb lesz magunkat reálisan látni, így hagyatkozzunk azon emberek értékítéletére, akikben bízunk. Kérjük ki a rokonok, barátok, tehát a szeretteink véleményét, és így sokkal könnyebb lesz átvészelnünk a hetet.

Rák: Ahhoz, hogy nagyon jól éljük meg ezt a hetet utaznunk kellene, vagy legalábbis elkezdeni megszervezni egy jó kis utazást! Erre összpontosítsunk és olyan energiákkal fogunk töltődni, ami szinte már szárnyakat ad.

Oroszlán: Ezen a héten kicsit nehezebb lesz életünk materiális részével foglalkoznunk, és az is, hogy konfliktus mentesen tudjunk érintkezni a környezetünkkel. Viszont arra kiváló lesz, hogy mély dolgokkal foglalkozzunk.

Szűz: Ebben az időszakban lehetőségünk fog adódni, hogy  letudjunk számolni a kellemetlen dolgokkal és kapcsolatainkkal. Mindez a munkahelyünkön, a barátaink körében és főként a hátunk mögött elhangzók miatt!

Mérleg: Az együttműködéseink fognak terítékre kerülni, mind a személye életünk, mind a professzionális életünk területein. A magán életünkben szereplőket kényeztessük, a munkatársainkat pedig ajnározzuk, szeretgessük most erre van szükségük.

Skorpió: Ezen a héten vigyáznunk kell az egészségünkre. Ne pörögjünk túl, ne vállaljuk túl magunkat, kerüljük a feszült, megterhelő dolgokat. Vagy karmikusan úgy is kiteljesíthetjük a kellemetlenségeket, hogy önzetlenül segítünk másoknak, amiben csak tudunk.

Nyilas: Tanulás, gyakorlás, elmélkedés. Most az elsajátítás mind 3 fázisa fókuszba fog kerülni, és így választhatunk is. Teljesen új dolgokba kezdünk és mindezt nagyon alaposan tanuljuk, vagy befejezzük a régi témaköröket, azt bepótolva, ami eddig kimaradt. Legyen ez tanulás, gyakorlás vagy elmélkedés.

Bak: Ez a hét arra fog lehetőséget teremteni, hogy a lelki nyugalmunk és a partnerkapcsolatunk terén harmóniát teremtsünk. Arra, hogy felülemelkedjünk a feszültségeken és az ellenségeskedésen és nyugodtan, békésen működjünk!

Vízöntő: Beszéd, kommunikáció és tanácsadás, ezek fognak most előtérbe kerülni ebben az időszakban. Teremtsünk időt arra, hogy a hozzánk közel állók eltudjanak érni, mert most sokat segíthetünk nekik rálátásainkkal, elképzeléseinkkel.

Halak: Ez a hét tökéletes lesz arra, hogy ki tudjunk alakítani új életviteli rendszereket. Mindezt úgy, hogy a családunk is támogasson bennünket ezen az úton, hogy az otthonunkban is kitudjuk alakítani a szükséges változtatásokat és még a gyerekeinken is át tudjuk majd vinni.

Ezen a héten a Május 7-re eső nap lesz a fő momentum. De nem csak erre a hétre, hanem az elkövetkező több évre nézve is ez lesz a legjobb nap asztrológiailag. Szóval ha valami igazán fontosba szeretnénk kezdeni, azt időzítsük erre a napra!

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Horoszkóp, Védikus Asztrológia | Címke: | Hozzászólás most!

2019 Május hónap nagyon fontos napjai!

Május 1: Sziddha Jóga. Bármibe is kezdünk ezen a napon, az sikerre van ítélve.

Május 2: Siva napja, a naplementekor végzett lelkigyakorlatok különleges hatással bírnak.

Május 4: Újhold.

Május 4-6: Mritju Jóga. Bármibe is kezdünk, az nehézségekre van ítélve.

Május 7: Akshaya Tritiya, az év legjobb napja asztrológiailag. Sziddha Jóga. Bármibe is kezdünk ezen a napon, az sikerre van ítélve.

Május 10: Bele kezdünk a Pancsakarmába, egy 40 napos Ájurvédikus tisztítókúrába! 

Május 9-10: Sziddha Jóga. Bármibe is kezdünk ezen a napon, az sikerre van ítélve.

Május 12: Gyógyító Buddha nap a tibeti kalendárium szerint, tegyünk az egészségünkért!

Május 15: Sziddha Jóga. Bármibe is kezdünk ezen a napon, az sikerre van ítélve. Jóga böjt, tartózkodjunk a gabonaféléktől.

Május 16: Siva napja, a naplementekor végzett lelkigyakorlatok különleges hatással bírnak.

Május 17: Sri Naraszimha, a védelmezés Istenének napja! Az év egyik legjobb napja a déli égtáj yantrájának kinyomtatására.

Május 18: Buddha születésének, megvilágosodásának és eltávozásának napja! Az év legjobb napja kinyomtatni otthonaink északi területének harmonizáló yantráját! Valamint Dharmacsakra nap, vagyis 10 milliószoros nap!

Május 18: Belekezdünk a 2 alkalmas mini Vasztu tanfolyamba!  Délelőtt 10.30-kor, a Pancsakarma után a Feneketlen tónál!

Május 18-20: Mritju Jóga. Bármibe is kezdünk, az nehézségekre van ítélve.

Május 21: Sziddha Jóga. Bármibe is kezdünk ezen a napon, az sikerre van ítélve.

Május 23-24: Sziddha Jóga. Bármibe is kezdünk ezen a napon, az sikerre van ítélve.

Május 26-27: Gyógyító Buddha nap a tibeti kalendárium szerint, tegyünk az egészségünkért!

Május 30: Jóga böjt, tartózkodjunk a gabonaféléktől.

Május 31: Mritju Jóga. Bármibe is kezdünk, az nehézségekre van ítélve.

Om Tat Sat

Baktai Ádám, Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Védikus Asztrológia | Címke: | Hozzászólás most!

Védikus asztrológiai előrejelzés: Április 26-Május 3…

Kos: A munkánk, a pénzkeresetünk és az ez irányba tett áldozataink fogják kiölteni ezt a hetünket, főként abból a szempontból, hogy ez miként hat ránk személyesen. És most alkalmunk lesz ezt mind megvizsgálni érzelmileg és értelmileg is!

Bika: Ezen a héten szükségünk lesz egy kis magányra, egy kis egyedül létre, hogy újra kalibrálhassuk céljainkat, vágyainkat. Az alkotás és kreativitás kifejezetten pihentetően és jól fog hatni ránk is és az e heti üzemmódunkra is!

Ikrek: A munkánk és a pénzkeresetünk fog előtérbe kerülni, de egy spirituális magközelítésből. Egzisztencialista elképzelések kerülnek majd előtérbe, mint pl.,  hogy kell-e nekünk ez a munkahely, vagy egyáltalán bármilyen jellegű munkahely, szóval most hirtelen ne hozzunk komolyabb döntéseket.

Rák: Az életfeladatunk témaköre fog ránk törni ebben az időszakban, mégpedig egy teljesen pozitív módon. Elkezd majd összeállni a kép, hogy hogyan valósítsuk mindezt meg. Össze áll egy racionális terv, hogy ehhez mit kell még megtanuljunk, mit kell tegyünk, hogyan haladjunk az utunkon.

Oroszlán: Spirituális hétnek nézünk elébe, főként másokra fókuszálva. Természetesen mindezt kiélvezik majd a partnereink, akik ugye bár kéznél vannak, de azoknak a segítésére is kezelésére is összpontosítsunk, akik teljesen idegenek számunkra.

Szűz: Ez egy elképesztően hatékony probléma megoldó hét lesz! Valahogy arra fog ráállni a tudatunk, hogy azt vegyük észre leginkább észre, hogy mit kell változtassunk annak érdekében, hogy jobban menjenek a dolgok, dolgaink.

Mérleg: A partnereink kerülnek fókuszba ebben a szakaszban, mind a privát, mind a professzionális életünkben. Könnyű lesz mind az érzelmi érintkezés is, és a racionális, tervezett, kimért munka jellegű kapcsolódás is.

Skorpió: Egy nagyon aktív hétnek nézünk elébe, ami természetesen komoly előre lépéseket is rejt magában, de az is fókuszba kerülhet, hogy mindezt az energiát mások kedvéért, sőt mások szolgálatában mozgósítjuk, amivel persze az ő előrelépéseiket segítjük.

Nyilas: Beszédes, kommunikatív hetünk lesz, főként a tanítás és tanácsadás szempontjából! Nagyon letisztult módon leszünk képesek meglátni a problémák forrását és kiváltó okait, így nagyon hatékonyak leszünk abban is, hogy ezeket, hogy tudjuk/tudják majd le is zárni.

Bak: Magunkkal és a lelki és mentális nyugalmunkkal kellene foglalkoznunk ezen a héten. Nem muszáj kivonulni a megszokott életünkből, de most csak és kizárólagosan olyan dolgokkal foglalkozzunk, amelyek nyugtatnak, töltenek bennünket.

Vízöntő: Aktív hetünk lesz, mind fizikailag, mind verbálisan. Ugyanakkor nagyon hatékonyak is tudunk majd lenni, hiszen képesek leszünk arra, hogy észre vegyük azt, hogy mit kell megtenni azért, hogy a dolgaink előremozduljanak, de azt is, hogy mit kell mondani, hogy előremozdítsuk őket.

Halak: Énünk és családunk kerül előtérbe ebben az időszakban és mindez olyan módon, amit a helyzet ép megkíván. Képesek leszünk felismerni, hogy most érzelmi töltődésre, vagy minőségi együtt létre, vagy ép az együtt tevékenykedésre van szükségünk.

Ezen a héten a fő momentuma az április 27-re eső Gyógyító Buddha nap lesz. Mindenképp tegyünk az egészségünkért ezen alkalomból.

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Horoszkóp, Védikus Asztrológia | Címke: | Hozzászólás most!

Dattatréja 21. guruja, a nyílkészítő…

Egy alkalommal Dattatréja amikor betért egy városkába vándorlásai során egy hatalmas felvonulás kellős közepére tévedt be. Mint később kiderült, a tartomány királya vonult át a városkán, és ennek megfelelően köszöntette őt népe. 

Dattatréja mindeközben arra lett figyelmes, hogy az egyik kis műhelyben, ami az utcára nyílt, és férfi nyilakat készített. Mindezt olyan oda figyeléssel, és olyan mély összpontosításban, hogy szemmel láthatóan fel sem figyelt az utcán hömpölygő tömegre, és a nagy csínadatára.

Sőt, amint figyelte a mesterembert, annak is tanúja volt, ahogyan besétált egy ember az üzletbe, és megkérdezte a nyílkészítőt, hogy látta-e a királyi felvonulást. Mire a nyílkészítő azt mondta, hogy nem, mert annyira elvolt mélyülve a dolgában, hogy nem szúrt neki szemet a felhajtás.

Ekkor Dattatréja a következőket fogalmazta meg magának:

  • A jógin egyszerre csak egy dolgot csináljon.
  • A jógin bármit is csinál azt végezze úgy, hogy maximális figyelmet szentel feladatának.
  • A jóginnak kötelessége kifejlesztenie az ilyen egy pontban kulminálódó összpontosítási képességet, ami teljesen kizárja a külvilágot! Vagyis legyen képes tudatát az ekagra szintre emelni!

Így lett Dattatréja 21. guruja, egy nyílkészítő!

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Ui: Dattatréja következő guruja a kígyó!

Uui: Dattatréja előző guruja, a karkötős lány!

Kategória: Jóga, Mese folyamok óceánja, Védikus Tudástár | Címke: , , , | Hozzászólás most!

Húsvét Indiában…

Sajnos egyre kevésbé, de a mai napig érezni Indiában a Védikus kultúra egyik legfőbb szabályát az együttélés tekintetében, a toleranciát. Viszont spirituális viszonylatban, ez az egyik legmeghatározóbb élet érzés Indiában. 

És ez nem egy új keletű pol korrekt hozzáállás a mai társadalmi feszültségekhez. Ez mindig is így volt. Indiában már több mint 1000 éve él és virágzik egy komolyabb létszámú Párszi közösség, akik otthonukból elmenekülve, Indiában találtak menedéket.

De pl. ott van Indiában a kocsini zsidó közösség is, akik olyan régen laknak ott, hogy van saját dialaktusuk, a Judeo-Malajalam és, amikor 1492-ben az alhmabrai határozatban kitiltották a gyakorló zsidókat Spanyolországból, már akkor is egy csomóan oda települtek. De nem kell a rég múltat kutatni, hogy találjunk érdekes történelmi eseményeket, mert a II. világháború idején is fogadott be egy indiai Maharadzsa lengyel zsidó menekülteket, több mint 1000 asszonyt és gyereket.

Azt is tudni kell, hogy India a világ egyik legnépesebb muzulmán országa is egyben. Több, mint 200 millióan vallják magukat az Iszlám követőinek, és mivel az ő népesség mutatóik gyorsabban fejlődnek, mint Indonéziában, nem kizárt, hogy a jövőben India lesz a világ legnépesebb muzulmán országa.

Így természetesen van kereszténység is Indiában. Sőt mivel Szent Tamás már egy dél-indiai király vendégeként érkezett Indiába, és szinte azonnal lehetősége volt Jézus igéjét hirdetni, sok történész az indiai kereszténységet korábbra datálja, mint az európait. Valamint ott van az a tény is, hogy 1961-ig Goa, Portugál gyarmatként működött, és a terület hivatalos visszacsatolása Indiához sem azért volt, mert feszültség lett volna a két állam között, vagy vallásilag. Egész egyszerűen egy választási ígéret kampánynak esett áldozatul Goa, amit a helyi lakosok nagy száma azóta is bán.

Valamint még egy érdekes adalék a mai fenn hangokhoz: Indiában képzik ki a második legtöbb Jezsuita szerzetest, Olaszország után, az egész világon. Persze ehhez, hozzá tartozik, hogy az indiai kultúrában sokkal jobban kötődnek a nagyon monasztikus, nagyon lemondott rendekhez, úgy általában.

Szóval az átlag indiai ember kb. ismeri az összes világ vallás tanát, úgy nagyjából, képben van a fő ünnepnapjaival, mert ők minden spirituális ünnepet betartanak, amit csak lehet, de még adakoznak is egymás szentjeinek, hogy azért áldás is csurranjon-cseppenjen mindenhonnan.

És, hogy mi a teljes para? Az, hogy az átlag indiai ember jobban hisz a feltámadásban, mint az átlag európai, mert Indiában az egy általános elképzelés, hogy Krisztus elveszett évei (12-30) Indiában zajlottak. Meg az is, hogy a megfeszítés és feltámadás után Krisztus visszatért Indiába, ahol békésen tanított haláláig, és ahol a hiedelmek szerint a mai napig is őrzik sírját, Kasmírban. 

Szóval nekünk átlag Hinduknak is szép ünnepünk a feltámadás, hiszen Isten és tanítói nagyságára emlékeztet bennünket.

Békés, áldott Húsvéti ünnepeket kívánunk!

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Bhakti Kutir, Bhakti Kutir Bindhu: Rövid spirituális inspirációk, Mese folyamok óceánja | Címke: , | 1 hozzászólás

Dattatréja 20. guruja, a karkötős hajadon lány…

 A Védikus szabályokhoz híven az átutazó szerzetesek mivel nem ismerik a falusiak vagyoni és szociális helyzetét a lakóházak hátsó és egyben konyha felőli oldalán szoktak kéregetni. Ez azért van, hogy még véletlen se okozzanak kellemetlenséget azzal, hogy bekopognak valahová, ahol nem engedhetik meg maguknak az ott élők, hogy adakozzanak, és ezt esetleg mások szeme láttára kelljen közölni a vándorlók jógikkal. 

De így arra is lehetőségük nyílik a szerzeteseknek, hogy kisebb feladatokat is ellássanak az adományokért cserébe. Pl. a Bhakti Kutir egyik alapítójának mestere, Srila Gaurakishora Dásza Babadzsi, legtöbbször csak úgy fogadott el rizst, mint alamizsnát, hogy cserébe felvágott egy halom tűzifát a háziaknak.

Szóval egy alkalommal amikor Dattatréja ép átutazóban volt egy kis faluban a következőket figyelte meg, egy hát mögött állva. Egy fiatal lány egymagában volt otthon, amikor egyszer csak vendégek érkeztek a házhoz. 

A lány leültette a vendégeket és sietősen elkezdett főzni, hogy megvendégelhesse az érkezőket. Amikor elkezdte meghántolni a rizst, a a munkahevében hihetetlenül zörögtek a lány karperecei. Aki azért, hogy ne zavarja a vendégek nyugalmát először levett néhányat, majd még egy párat, és így tovább.

A végén már csak 2-2 karperec volt a karjain, de még azok is zörögtek, habár már lényegesen kevésbé, mint korábban. Így a végén a lány levett még 1-1 karkötőt, és a legvégén már csak 1-1 darab maradt a csuklóin.

Ekkor Dattatréja azon kezdett el meditálni, hogy ez egy mennyire erős szimbolikával bíró jelenség volt. Hogy mennyire hasonlít a karperecek arra, amikor sok-sok ember van együtt, még akkor is, amikor spiritualistákról van szó. Hogy sokszor hihetetlenül komoly ricsajt és felfordulást csapunk, szimplán abból fakkadóan, hogy sokan vagyunk. Viszont amikor egyedül vagyunk képesek lehetünk az elcsendesedésre és arra, hogy nyugodtan fókuszáljunk lelkigyakorlatainkra. 

Egyszóval a jóginnak időnként szüksége van a magányra, a csendre és a nyugalomra, hogy töltődni tudjon és képes legyen a lelkigyakorlataira koncentrálni!

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Ui: Dattatréja előző guruja, a kicsiny gyermek

Uui: Dattatréja következő guruja, a nyílkészítő

Kategória: Jóga, Védikus Tudástár | Címke: , , , | Hozzászólás most!