Egy kis Hindu továbbképzés a karácsonykor templomba járó testvéreimnek…

bazilikaMost már azért elég sokan nem is ismernek a Kutir honlap olvasói közül, így elmondanám, hogy én nagyon Hindu vagyok. Nem klubtag, szimpatizáns, fátyolos tekintetű szentimentalista, hanem gyakorlója vagyok a hitemnek, és ez az, ami meghatározza az értékrendemet.

De, én ezt a spirituális látásmódot a saját életemben látom meghatározónak, és nem szeretek sem hit-téríteni, sem másokat a saját igazamról győzködni. Még a családom berkein belül sem.

Szóval eme sajátságos elmeállapotom miatt úgy gondoltam, hogy ha már December 25-én a Bazilika téren vagyunk a fiaimmal, be is nézhetnénk a templomba. Pont az esti mise utáni percekben indultunk felfelé a lépcsőn, tehát hömpölygött a tömeg lefelé.

A nagyobbik mackóm persze önjáró, a picit meg vittem felfelé babakocsistól. Az, hogy senkinek nem merült fel, hogy segítsen nekem, engem hidegen hagy, mert a mai világban azért már inkább az a ritka, hogy valaki felajánlja a segítségét a kisbabásoknak.

Tehát felértünk az ajtók előtti kilépőre, és konstatáltuk, hogy a baloldali ajtó a kijárat, még nagy KRESZes behajtani tilos tábla is volt, és feltételezhetően a jobb oldali ajtó volt a bejárat, ahol ömlöttek ki a népek.

Indiában éltem 10 évet, szóval a sorban állás, a tömeg, a lökdösődés engem nem igazán tud kibillenteni, de úgy álltunk kb. 5-6 percet sorba, hogy egyetlen egy ember sem jutott be az ajtón. Így picit nyomulni kezdtem, semmi extra, csak amikor valaki picit tétovában jött kifelé, vagy amikor a benti lökdösődés miatt ütem kiesés volt, mindig picit beljebb álltam.

Persze porig lesújtó tekintetek, félhangosan elmormolt „hová ilyen sietősen” megjegyzések és pofa vágások minden mennyiségben érkeztek diszkrét, de teljes mértékben udvarias helyezkedésemre.

De kb. 2 perc alatt, már bent is voltunk az előtérben. Ez egy pici hely, és még egy szenteltvizes tégely is van a termecske közepén, így a gyermekeim elkezdtek picit rémültebben tekintgetni ide-oda. Persze nagy tábla kint, hogy még belépés előtt dobjunk be 200 forintot per kopf, vagy 1-1 Eurot, amennyiben külföldiek vagyunk. Szóval gyorsan apró keresés, a kicsi díját is bedobtam, csak hogy bejussunk már minél hamarabb a templomba.

Itt még azt elmondanám, persze nem az volt a módi, hogy mivel mértanilag középen volt a szenteltvíz tégely balra kerülnek a kifelé tartók és jobbra a befelé tartók, hanem akik jöttek kifelé nyomultak mindkét oldalon, lökdöstek kifelé, mintha tűz elől menekültek volna.

Belül persze elsült bennem a poén, hogy „hű, de szar lehetet a mise”, de gyermekeim diszkomfort érzetét már a bőrömön éreztem. Rá is szóltam két kis tahóra, akik úgy jöttek kifelé, hogy felléptek a babakocsink első kerekére, miközben a combjaik centinkre suhantak el a 20 hónapos gyerekem arca előtt.

Egyébként csak annyit mondtam, hogy „ésszel fiúk, csak okosan” és erre anyukától jött is valami „jaj Pistike” szerű motyogás. De én már oda sem figyeltem, mert bejutottunk!

10 lépés előre, és már jött is felém egy dühös arcú bácsi, hogy menjünk már ki, mert mindjárt 7 óra és ők bizony bezárnak. 18.55 volt, de gondolom a cél az volt, hogy 19.00-kor már zárják az ajtókat.

Erre én azt mondtam, hogy ha ilyen kényesen oda figyelnek a zárásra, nem lehetne-e kicsit szervezettebben letolni a kifelé közlekedést?

Ekkor hátra intettem, hogy a bácsi is lássa a közelharc jelenséget az ajtónál, és ekkor buta mód hátra is fordultam, hogy nyomatékosítsam a helyzetre való felfigyelést. És ekkor feltűnt, hogy egy teljesen ugyanolyan behajtani tilos tábla volt kint az ajtó előtt, mint amilyen kint is volt a másik irányban is a templom előtt. Tehát jól gondoltam, a baloldali ajtón volt a kijárat és a jobb oldali ajtónál volt a bajárat. Csak ezt kb. mindenki le is ejtette.

Sőt ekkor döbbentem rá, hogy templomba járó testvéreim lökdösődése, tolakodása, és hétköznapi neveletlensége merő lustaságból, mások semmibevételéből és tényleges neveletlenségből fakadt.

Persze ilyenkor már lüktetett bennem a népnevelő, csak tanárember vagyok, vagy mi és így lemértem, hogy hány lépés lett volna, ha mindenki arra megy kis az ajtón, amerre kellett volna.

17 lépés!

Tehát 6-7 másodpercet kellett volna menni-haladni, persze az feltételezve, hogy mindenki a templom fő hajójában a jobb oldalon állt, tehát a legmesszebb voltak a szabályos kijárattól.

Amit azért sem értek, mert még időben is jobban jártak volna, ha szimplán szabályszerűen kimentek volna, a kijelölt ajtón, és nem tömeg verekednek a befelé jövő népekkel.

Ezért gondoltam megosztok mindenkivel egy pici, de hasznos kis információt az én hitemből.

A Védák azt mondják, hogy amikor egy zarándok helyen vagy, vagy egy templomban, vagy a mennyországban, akkor minden szó egy dal és minden lépés egy tánc, ami elképesztő boldogsággal tudja elönteni lelkeinket.

Szóval nem csak időtakarékos, kényelmes, udvarias és emelkedett, ha nem úgy viselkedünk a templomba, mint a félnótások, hanem még lelkileg felemelő is.

Om Tat Sat

Baktai Ádám

Kategória: Baktai Ádám válaszol, Blog/Gasztro Blog, Védikus Tudástár | Címke: , , | 1 hozzászólás

A gyulladáscsökkentő diéta!

Az Ájurvéda tudományában a holisztikusság, nemcsak azt jelenti, hogy összefüggésében az egész szervezetet nézzük, mint egység, hanem létezik egy úgymond fogalom rendszeri holisztikusság is! Például a levegő alkatok hajlamosak az alul működésre, a tűz alkatúak a túl működésre a víz alkatúak pedig a pangásra.

Így a tűz alkatúak hajlamosabbak a gyulladásra, hiszen az egy túl működés, és így minden más túl működés képes tovább rontani a tűz alkatúak állapotát, vagy magát a gyulladást, mint túl működést. Így a stressz faktor, a gyomorsav, a magasabb vérnyomás, mind fokozhatja a gyulladásokat, sőt a gyulladás vica versa ronthatja a fent említett állapotokat is.

Így mivel mi nyugaton egy lényegesen nagyobb oktán számon égő életet élünk, mi is hajlamosabbak vagyunk terheltebbé válni a stressztől, vagy éppen a gyulladásoktól. Lásd ez EU-ban  a hölgyeknél a kismedencei, míg a férfiaknál a prosztata gyulladásos nagyon komor számokat és adatokat.

Röviden, nekünk nyugatiaknak, talán az egyik leghatékonyabb Ájurvédikus rövid kúra, amit tehetünk magunkért, a gyulladás csökkentés!

Maga a kúra végtelenül egyszerű, hiszen amennyiben 3 napig nem eszünk fehérjét, és pluszban még kalciumot is viszünk be, minden gyulladás elmulasztható!

Természetesen, régóta fennálló, vagy krónikus gyulladás esetén, ezt ismételni kell, de már az első 3 nap után ég és föld a különbség! Komolyabb esetekben az Ájurvédában 6 ismétlést ajánlanak, heti 3 napos ismétlésekkel, majd lekövető fázisban havi 1 db 3 napos ismétlést. Ezek a napok, természetesen egymást követő napok legyenek.

Egyébként a hatás mechanizmusa ennek a kúrának az, hogy amikor nincs fehérje bevitel, szervezetünk a többlet kalciumot megpróbálja beépíteni a csontszerkezetbe. De ez a mechanizmus csak 3 nap után kapcsol be a szervezetünkben. Egyébként a fehérje feldolgozásához szervezetünk a már beépült kalciumból használ fel, de amikor nincs fehérje bevitel, de van többlet kalcium, azt az első 3 napban keringteti a szervezetünkbe, ami így mindenhová eljut.

A kúrához ajánlott Kalcium mennyiség: reggel-este 500-500 milligramm. (Természetesen, ha van nehézségünk a kalciummal kapcsolatban, lásd vesekő, meszesedés, stb. kérdezzünk meg egy hozzáértőt!)

A fehérje szempontjából, meg az abszolút minimum az irányadó elv. Az állati fehérje abszolút nem fogyasztható, de a növényi fehérjét is kerüljük egy bizonyos szintig. Szóval a bab és lencse félék, a brokkoli, a spárga is mind kerülendő, mert nagyon komoly mennyiségű fehérje van bennük, de nem javallott a leveles zöldfélék sem. A leveleszöldek nem a fehérje miatt, hanem a magas nitrát tartalmuk miatt, ami viszont összeköti a fehérjét.

Természetesen szinte mindenben van fehérje, sok növényben több is, mint a húsfélékben, de amennyiben nem lépjük át a 15 gramm fehérjét / 100 gramm tömeghez viszonyítva, a kúra működik. De arra is oda kell figyelnünk, hogy vannak trükkös dologok is ebben a kúrában, hiszen a paradicsom és paprika, mehet, de az uborka már nem. Vagy pl. a petrezselyem gyökere igen, de a levele már nem. 

Így inkább megosztanék egy olyan iránymutató felsorolást az alacsony fehérje tartalmú ételekről, ami biztosan kompatibilis ezzel a kúrával:

  • Gumók és gyökér félék: Krumpli, répa, zeller, cékla, karalábé, retek és hagyma/fokhagyma.
  • Tökfélék: Sütő és főző tök, édesburgonya, padlizsán és cukkini.
  • Egyéb zöldségek: Karfiol, paradicsom és paprika.
  • Gyümölcsök mind mehetnek kivéve banán, kiwi és avokádó.
  • Gabonafélék: Rizs (jázmin vagy baszmati), árpa és hajdina.
  • Olajak: Olíva, szezám. (Kókusz olajat nem ajánlott.)

Természetesen nem kell megvárni, hogy legyen gyulladás a szervezetünkben, időnként érdemes ezt a rövid kúrát megejteni. A tűz alkatúaknál, pedig kifejezetten ajánlott ezt a kúrát havonta egyszer betartani. Ami a fent elírtak értelmében jótékonyan fog hatni a gyomorsav túltengésre, a magasvérnyomásra, a stressz hormon többletre, stb…

Meg hát mi nyugaton amúgy is túl sok fehérjét fogyasztunk, szóval ártani nem fog ez a 3 nap.

Om Tat Sat

Baktai Ádám apa, tanár, pap, a Védikus tudományok szakértője

Ui: Amennyiben alhasi területen alkalmazzuk a gyulladás csökkentő diétát, a 3. nap estéjén érdemes ezt a kúrát is hozzá tenni a 3 napos diétához!

Kategória: Abu Patikája, Ájurvéda, Ájurvédikus Receptek/Házi praktikák, Ájurvédikus/Vegás Főzőcske, Bhakti Kutir | Címke: , , , , | 32 hozzászólás

A 2017-es év kezdete, a Védikus Asztrológia olvasatában!

napkelteA Védikus Asztrológia talán legjellemzőbb elve az, hogy próbáljuk mindig és mindenkoron a legalkalmasabb módon felhasználni az időt. Hiszen minden cselekedetre meg van az ideális és abszolút katasztrófális asztrológiai időpont is!

Például asztrológiai szempontból fogadalmaink nagy részének buktatója az, hogy általában Hétfőn szoktuk elkezdeni őket, amely napok gyors természetűek. Így ezek a napok gyors, intenzív dolgokra kiválóan alkalmasak, de maradandó, hosszútávon működő tevékenységekre már kevésbé.

Idén, 2017-ben a Január elseje alkalmas pozitív fogadalmaink megtételére akár hosszútávra is, de amennyiben az újévi terveinkben szerepelnek megvonások és negatív töltetek, mint pl. böjtök és/vagy önsanyargatások, kiselejtezések és visszalépések, akkor az év elejét nézve a Január 7-e lesz a kezdetre legalkalmasabb nap.

Egyébként az Újév Nap/Merkúr és Mars/Vénusz együttállásokkal kezdődik. A Nap és Merkúr együttállás felerősíti a kommunikációs képességeinket és igényeinket is. Könnyebben fogunk megnyílni és hatékonyabban fogunk tudni megnyilvánulni is. Ugyanakkor ez a bolygó együttállás az igaz, tiszta és tanító beszéd jelképe is az asztrológiában.

A Mars és Vénusz találkozása pedig a kreativitást jelképező bolygóállás. Maga a Vénusz bolygó mindig és mindenkoron a nőiesség, szépség és lágyság szimbóluma volt, míg a tüzes Mars planéta a férfi energiák szinonimájaként vált ismertté. Tehát ez a bolygóállás olyan, mintha egyesülnének a Női és a Férfi energiák, megalkotva ezzel magát az egyensúly állapotát.

A Jupiter a Szűz jegyében kezdi az évet, így a 2017-es év folyamán a gyógyászattal és mások megsegítésével kapcsolatos érzéseink és ingerenciáink erősebbek lesznek, főként az első pár hétben, amikor a Szaturnusz még a Skorpióban áll. Ugyanis a Skorpió a metafizikai világ és a misztikus gyakorlatok jegye, így komolyabb hívást fog érezni a bennünk lakozó mágus a rituálék és tanulmányok megkezdésére.

Az év kezdeti szakaszának legjelentősebb napja Január 14-én várható, amikor is a Föld északi féltekéje újra elkezd közelíteni a Nap felé. Ezt a napot Makara Szankrantinak hívják az indiai asztrológia kultúrájában, és nagyon áldásosnak számít mindenféle jótétemények elvégzése ezen a napon.

Om Tat Sat

Baktai Ádám Védikus pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Horoszkóp, Védikus Asztrológia | Címke: | Hozzászólás most!

Eligazítás Január 6-án! Az India/Nepál zarándoklatunkkal kapcsolatosan, és a Január végi Zen Shiatsu tanfolyam révén is…

varanasi ajtóTehát, én, Baktai Ádám fogadó órát tartok. A helyszín a szokásos pénteki órák színtere lesz, a Fehérvári út 23 alatti Univerzum Gyógyközpontban.

Annyiban azért készüljetek fel lelkileg, hogy, akik eddig írtak nekem az indiai zarándoklattal kapcsolatosan javarészt azt pedzegették, hogy muszáj-e a festék dobáláson részt vennünk. Tehát első körben azt is megfogjuk szavazni, hogy menjünk-e el arra bulira, az eddigi tervek szerint, vagy menjünk egy kicsit később, mondjunk Áprilisban és akkor még szebb, még melegebb időnk lesz ott.

Akiknek új még a téma, itt áttudjátok olvasni a tervezett utat. Akik, már átrágták magukat azok is olvassák végig, mert tettem bele újdonságokat. Akiknek nem sikerült válaszolnom, legyen kedvesek írjanak a facebookra nekem privátba, vagy emailen a goredas@yahoo.com címemre.

  • Ez a buli 18.00-19.00 között lesz!
  • Majd 19.00-tól szeretettel várom a Zen Shiatsu tanfolyam irányába érdeklődőket egy kis dumcsira. (Ez nem kötelező!)

Om Tat Sat

Baktai Ádám

Kategória: Bhakti Kutir | Hozzászólás most!

Kutir Kalendárium átvétel még December 23-án is…

mp-logoElőször is már az e heti postai feladásból is elkezdtek megérkezni visszajelzések, hogy a Kalendáriumok meg érkeztek! Szóval mostanra már valószínű, hogy a múlt heti és az e heti postázások is célba értek. Amennyiben postán kérted a Kalendáriumod, de még nem kaptad meg, légy oly kedves és ezt jelezd nekünk a kutir.kalendarium@gmail.com email címünkön.

Valamint és TÁÁÁÁ DÁÁÁÁ, amennyiben a múlt szombati és az e hét keddi átvételi időpontok nem voltak jók, December 22-én és 23-án, tehát csütörtökön és pénteken, még mindig áttudjátok venni a Kalendáriumokat a XI. kerületben, a Mysore Pack fenomenális vegán étteremben. 11.30 és 18 órák között van a nyitva tartás, de próbáljatok ne koppra odaérni a végére, nehogy elfogyjon a kajájuk, ami elképesztő.

Itt megtaláljátok a címüket, térképpel és útmutatással! Az ottani népek jófejek, az Eszter és az Ádám még Kutir szekta tagok is, szóval bátran forduljatok hozzájuk.

Om Tat Sat

Baktai Ádám

UI: Még van egy pár extra darabunk, tehát még be lehet esni néhány darabért még akkor is, ha eddig nem rendeltettek. De még lehet, hogy a 2 ünnep között is lesz néhány extra darab, mert egy páran rendeltek néhány darabot, de azóta nem igazán reagáltak az átvételi időpontokra és a postai címkéréseinkre. Így majd a nekik félre tett példányok is visszakerülnek a közösbe. Természetesen, akik eljutattak előleget nekünk, azok példányait halálunkig tartjuk. Szóval nem kell pánikozni.

Kategória: Bhakti Kutir | Hozzászólás most!

Kalendárium átvétel!

bhakti-kutir_hatarido-naplo_borito_2016-07-13_final_elejeKedves tündér mackók, kedves olvasóink, megjöttek a kalendáriumok, és azoknak, akik rendeltek előre már volt is átvételi időpont.

Akik küldtek postai díjakat vagy utánvét rendeltek, hamarosan megfogják kapni, mert az összes csomagot elsőbbségivel adtam fel.

Viszont kértetek még átvételi időpontot. Szóval kedden, december 20-án, 17 órától 19 óráig lent leszek a Kosztolányin a 7-es szám előtt. Kb. 15-20 darabunk van extrában. First come, first serve alapon így még lehet kalendáriumhoz jutni.

Akik postán szeretnék megkapni, kedden újra megyek a postára, de utánvét nem megoldható. Nagyon sok papírt kell kitölteni, és sajna most nem lesz 2-3 órám, mint a mostani feladáskor. Szóval kérnénk postai díj utalást is és már megy is a gyönyörűség!

Egyébként a Kalendárium a megszokott formátumba jelent meg, csak idén az elmúlt évekhez képest sokkal, de sokkal több extra spirituális napot írtam bele. Csak, hogy sokszor előforduljon az, hogy nem egy szokásos, hétköznapi hétfőre ébredjünk, hanem mondjuk Ugadi-ra! Sőt, majd azt is fogjuk tudni, hogy Ugadi napján kell elkezdeni Neem-et szedni, és olaj fürdőt venni. 

Az idei Kalendárium lett szerintem eddig a legjobb!

Om Tat Sat

Baktai Ádám

Kategória: Bhakti Kutir | Hozzászólás most!

A 2017-es év első hónapjának főbb spirituális eseményei, és a napi asztrológiai előrejelzés is…

shiatsuJó páran írtátok, rendszeres Kutir Kalendárium használók, hogy nehéz úgy terveznetek előre, Januárra, hogy csak a hónap közepén jön ki a nyomtatott anyag. Így most Januárra előre feltüntetném a napi előrejelzéseket. Csak használjátok az ikon magyarázatot valamelyik régi Kalendárium elejéből.

Január 1: + gyors nap.

Január 2: – gyors nap.

Január 3: – zizi nap.

Január 4: – yin yang nap.

Január 5: + szilárd nap.

Január 6: + lágy nap. Gyógyító Buddha nap a tibeti kalendárium szerint, ezen a napon 100-szoros áldással bír minden, amit az egészségünkért teszünk.

Január 7: Éles nap. Sziddha jóga.

Január 8: Éles nap. Mritju jóga. Jógaböjt nap, tartózkodjunk a gabonaféléktől.

Január 9: – gyors. Mritju jóga.

Január 10: – yin yang. Sziddha jóga. Siva napja. A napnyugtakor végzet lelkigyakorlatok különleges hatással bírnak.

Január 11: Éles nap.

Január 12: + gyors. Telihold, Sziddha jóga.

Pushja Abhiseka, virág fesztivál:

Ez a nap egy szép indiai szokáshoz fűződik. Ezekben a hónapokban, Indiában is hideg van, és ritkább számban mennek a virágok. Ezért ilyenkor különleges felajánlásnak számít, ha virágot ajánlunk fel házi oltárunkon, és természetesen ez különleges áldással is jár.

Január 13: + zizi. Sziddha jóga.

El kezdődik a 4 alkalmas Ájurvéda alap tanfolyam. Havi 1 péntek délután, 17 és 20 órák között, a Fehérvári út Bocskai űt sarkán. További időpontokért katt ide!

Január 14: Éles nap.

Makara szankranti:

Ezen a napon lép át a Nap a Bak jegyébe, és ezt a csillagászati jelenséget hívják Makara Szankrantinak az indiai kultúrában. Ekkor áll át a Nap a Föld Északi pályájára, ami mindig kedvezőbbnek számít, mint a Július 15 – Január 15-ig terjedő szakasz.

Ez a nap hatványozottan hat ránk, így célravezető ilyenkor önzetlen cselekedeteket véghezvinni. Mosogassunk el még gyorsan mások előtt, etessük meg a kihajigált teknőcöket a Feneketlen Tónál, adakozzunk jó célokra, de bármi jó, ami nekünk erőfeszítés és ezzel másnak meg valami hasznosat is teszünk.

Január 15: – zizi nap.

Január 16: Éles nap.

Január 17: – zizi.

Január 18: + yin yang.

Január 19: + yin yang.

Január 20: + gyors nap. Gyógyító Buddha nap a tibeti kalendárium szerint, ezen a napon 100-szoros áldással bír minden, amit az egészségünkért teszünk.

Január 21: Éles nap. Sziddha jóga.

Január 22: + szilárd nap.

Január 23:- zizi nap. Jógaböjt nap, tartózkodjunk a gabonaféléktől.

Január 24: Éles nap.

Január 25: – yin yang nap. Siva napja. A napnyugtakor végzet lelkigyakorlatok különleges hatással bírnak. Bármibe is kezdünk, az nehézségekre van ítélve.

Január 26: Éles nap. Mritju jóga.

Január 27: – zizi nap. Újhold. Tibeti és kínai újév.

A Gangesz napja:

Ezen a napon érte el az óceánt a Gangesz folyó, miután alászállt a földre. Mint a legtöbb ősi kultúrában lásd a Nílust és a Jang-ce folyót is, a Gangesz is az égi Tej Út folytatásaként van megtisztelve az indiai kultúrában. Ezen a napon a zarándokok megfürdenek a Gangesz torkolatában és ez a világ legnagyobb éves emberi találkozója. Csak a Maha Kumbha Mélán (akkor a Ganesz és a Jamuna szent folyók összefolyásánál fürdenek meg a zarándokok), szoktak többen összeverődni egy helyen, de azt csak 12 évente ünneplik.

Január 28: – zizi nap.

Belekezdünk egy 5 hétvégés tradicionális Zen Shiatsu, Japán fizikoterápiás oktatásba. Havi 1 db hétvégével, reggel 9 órás kezdettel, 17 órás befejezéssel. Ebédszünet 1 óra, az ebédet én, Baktai Ádám főzőm nektek. További időpontokért katt ide!

Január 29: + gyors nap.

Január 30: + gyors nap.

Január 31: Éles nap.

Az év első 2 hónapjának egészség megőrző receptje:

Január és Február: A Taoista Jóga rendszerében az év első 2 hónapja a húgyhólyaghoz és a vesékhez kapcsolódó időszak, amit egy többrétű megközelítéssel fogunk megtámogatni az év első 59-60 napja alatt.

Mind a húgyhólyag, mind a vesék leghatékonyabb Ájurvédikus tisztítása és karbantartása, az egy pohár citromos víz reggel az első pisilés előtt. (1/2 citrom 2-3 dl vízben.)

A tél végére amúgy is picit vitaminhiányosabb a szervezetünk, így nem csak egy tisztító eljárást teszünk meg a szervezetünkért, de egy komolyabb vitaminpótlást is végrehajtunk.

Om Tat Sat

Baktai Ádám

Kategória: Abu Patikája, Ájurvéda, Ájurvédikus Receptek/Házi praktikák, Bhakti Kutir, Védikus Asztrológia, Védikus Tudástár | Címke: , | 3 hozzászólás