Hálás köszönet mindenkinek!

Kedves tündérmackók, mazsolamacik és borsószem medvécskék,

Nagyon szépen köszönöm a sok köszöntést és jó kívánságot a szülinapomra. Azért már elég sokan ismertek a felszínen túli viszonylatokban is és így sokan tudjátok rólam azt is, hogy én egy rendkívül introvertált ember vagyok, így az ilyesfajta szeretett kinyilvánítás nagyon sokat jelent számomra. Mindenkinek hálás köszönet érte.

És azoknak, akik nem ismernek annyira elárulnám, hogy a felszínen én azért vagyok hangos és nagypofájú, mert tanári pályafutásom első 7 és fél évében gyerekeket tanítottam, és ha velük nem vagy hangos, érdekes és szórakoztató, akkor bizony buktad az órát és a figyelmüket is.

Ez a ti nagy szerencsétek!

Om Tat Sat

Baktai Ádám egy halkszavú tanárember

Kategória: Blog/Gasztro Blog | Hozzászólás most!

Ájurvéda alap tanfolyam Karácsonyra, és/vagy Baktai Ádám ajándékba a fa alá!

Minden évben előkerülnek a hihetetlenül sokat mondó karácsonyi ajándék ötletek, mint pl. a zokni, a sál, a nyakkendő és az elektromos lábmelegítő.

Ezekről az ember azonnal tudja, hogy az illető csak és kizárólagosan reá gondolt, amikor az elképzelés szárba szökkent, és az abszolút egyedi ötlet kipattanása után, azonnal a vásárlás mezejére lépett, hogy teljes mértékben és maradéktalanul megörvendeztessen bennünket.

Valamint, amennyiben mászkáltok nagy közértekben, és drogériákban már gondolom láttátok a kifejezetten szóró ajándék kategóriában prezentált egységcsomag cuccokat, mint pl. a férfi illatszer együttes és a fésű, körömcsipesz, babaseqq törlőkendős gyermek csomag.

De mi lenne, ha idén tudást ajándékoznánk Karácsonyra, vagy olyan információt, amely használatával minőségileg tudnánk változtatni az életünkön?

És nem feltétlen én lennék erre az egyedüli megoldás, de akár lehetnék én is.

Szóval arra gondoltunk, hogy a 2018 Január 12.-én kezdődő 4 alkalmas Ájurvéda alap tanfolyam Karácsonyi ajándékba 33%-os engedménnyel vásárolható meg, 21,000 forint helyett 14,000 forintért.

Sőt amennyiben szeretnél el jönni megnézni az előző alap tanfolyam utolsó előadást, hogy lásd mit ajándékozol a szeretteidnek, akkor a vendégünk vagy December 8.-án 17 órától a tanfolyam záró órára. Ez az előadás élvezhető lesz Ájurvéda alaptudás nélkül is, mert házi praktikákat fogunk venni az elejétől a végéig. Itt megtalálod az előadás helyszínét!

Valamint, most már szokásunkhoz híven felajánlanék személyes konzultációt is ebben a karácsonyi szellemben.

Tehát December 20-ig tart ez az ajánlat is, ami íme így néz ki:

Másfél órás személyes konzultáció Baktai Ádámmal, 14,000 forint helyett 11,500 forintért. A másfél óra tetszőlegesen felhasználható, akár háromszor fél órás etapokban is, Ájurvéda, Zen Shiatsu és Védikus Asztrológia témákat érintve, de akár egy területre is, pl. egy ultra hosszú Védikus Asztrológiai elemzés a család több tagjára is, papa, mama, gyerekek csupa szív szeretet jeligére.

Amúgy azt tudjátok, hogy nálam minden féle és fajta tanácsadás egy árban van, mert azt szoktam mondani nagyszájúan, hogy az én tudásom megfizethetetlen, nekem az időmet kell honorálni. 

Szóval amennyiben szeretnétek Ájurvéda Alap Tanfolyamot vagy személyes konzultációt velem ajándékba adni, másoknak vagy magatoknak, írjatok nekem a facebook-on vagy a goredas@yahoo.com címemre.

Egyébként én már évek óta mondogatom, hogy ha csókák bárokban oda sétálnak lányokhoz és vesznek nekik egy italt, akkor fószerek miért nem sétálnak oda csajokhoz könyvesboltokban és miért nem vesznek meg nekik egy kiválasztott könyvet ismerkedés gyanánt? Szerintem ez tuti nyerő lenne a hölgyeknél.

Om Tat Sat

Baktai Ádám Védikus pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Bhakti Kutir | Hozzászólás most!

A víz főzés! Az e heti Ájurvéda recept…

Az Ájurvéda a vizet a következő tulajdonságok fényében vizsgálja meg: hideg, nehéz, tapadó és kitöltő. Ezek mind testes, nehéz tulajdonságok, lásd sokan szokták azt érezni, hogy nehéz lesz a gyomruk ivás után, vagy azt, hogy kotyog a víz a gyomrukban, ha túl gyorsan isznak, vagy túl sokat.

Ugyanakkor minden elemnek megvan az a pár trükkja, ami segítheti az elemet az ideális átalakulásban és a könnyebb feldolgozásban. A víz esetében ez az elem a tűz. Ami a nehéz vizet akár párává, vagy gőzzé tudja alakítani, extrém esetben pedig a jeget vissza vízzé.

Így a víz forralása könnyebbé és könnyebben feldolgozhatóvá teszi a vizet. Íme néhány tanács a víz főzéshez:

  • Ha lehet használjunk egy külön edényt a víz főzéshez, vagy egy újabb edényt, aminek a belseje nincs nagyon összekarcolva, hiszen a mélyedésekben mindenféle parányi kis részecskék is összegyűlhetnek.
  • A vizet legalább 10 percig forraljuk. Vatáknál (levegős alkatúaknál) az ajánlott forralás ideje annyi, amennyi idő alatt a víz mennyiség fele elforr.
  • A vizet nem muszáj melegen meginni. Megvárhatjuk míg szoba hőmérsékletűre hűl és utána fogyasszuk.
  • Ideális lenne a vizet vörösréz edényben tárolni, és lefedni.
  • A víz energiája sokkal nyugodtabb, ha előtte egy edényben tároljuk. Tehát, ha friss csap vizet forralunk fel, akkor utána néhány óráig pihentessük egy edényben, és csak utána fogyasszuk.
  • Viszont sötét edényben ne tároljunk vizet. A réz edény mellett az átlátszó edény is ajánlott. Főként, ha az edényt egy yantrán tartjuk.

Ehhez a bejegyzéshez az is hozzátartozik, hogy egy pár hónapja valaki meg kérdezte tőlem, hogy tényleg csak forralt vizet lenne-e szabad inni az Ájurvéda szerint. Én meg úgy tudtam, hogy nem. De utána olvastam és, kiderült, hogy Vatáknak és Kapháknak igenis ajánlott az, hogy csak főzött vizet vigyenek be!

Szóval forraljunk, főzzünk még a vizet is, mert ez egy nagyon jó kis trükk, főleg a téli időszakban! Váljék egészségetekre!

Om Tat Sat

Baktai Ádám, Hindu pap, a Védikus kultúrtudományok szakértője

Kategória: Ájurvéda, Ájurvédikus Receptek/Házi praktikák, Ájurvédikus/Vegás Főzőcske, Blog/Gasztro Blog, Gasztro Blog Vegáknak | Címke: , | Hozzászólás most!

Személyes előleg fizetés a 2018-as Kutir Kalendáriumra!

Sokan írtátok, hogy utalás helyett inkább személyes adnátok oda a 2018-as Bhakti Kutir Kalendárium 2500 forintos előlegét. Egyébként a szavazáson a kék borító terv nyert, így a Kalendárium a képen látható színekben fog pompázni!

Íme néhány időpont, amikor megtaláltok és rendezhetjük a bulit:

  • November 19, 16-17 óra: Győri út 1 a Kungfu teremben. Márvány utca sarok.
  • November 20, 20 óra után, a Jóga óra után. A Gárdonyi téren leszek, a szobor alatt. Mondjuk 20.30-ig.
  • November 21, 18.00-18.30-ig:  a Kosztolányi Dezső tér 7 szám előtt várok rátok.

Om Tat Sat

Baktai Ádám

Kategória: Bhakti Kutir | Hozzászólás most!

Nap a Skorpióban: 2017, November 16-December 15…

Az ősi indiai kultúra 2 fő eposza a Mahabhárata és a Rámajána. A Rámajána történetének egyik fő szála Ráma király és felesége Szitá fantasztikus kapcsolata. Az ő esküvőjük évfordulóját minden évben emberek milliói ünneplik meg Indiában, áldást kérve saját kapcsolataikra. Ezt az ünnepséget Viváha Pancsami-ként tüntetik fel a spirituális Kalendáriumokban. Idén, 2017-ben, November 24-re esik ez a nap.

Ezzel a fantasztikus ünneppel szinte egybeesik az is, hogy ebben a hónapban „nemcsak” a Jupiter áll majd a Mérleg jegyében, de szinte egész hónapban a Vénusz is ott fog tartózkodni.

Így a partnerkapcsolatok tekintetében ez egy elképesztő hónap lesz, hiszen a hölgyek horoszkópjában a Jupiter a jelző bolygója a stabil, hosszútavú kapcsolatoknak, míg az urak képletében a Vénusz bolygó jellemzi a „Nőt”! És most ez a két bolygó együtt áll, ráadásul a Mérleg jegyében, ami a természetes zodiákus hetes háza, vagyis a partnerkapcsolat területe. (Érdemes lesz szerintem majd kifaggatni az ékszerészeket, mert szerintem most lánykérés dömping lesz!)

Sőt November 25-én a Merkúr bekapcsolódik a Nap mellé a Nyilas jegyébe, amiről már tudjuk, hogy az igaz, tiszta, tanító beszéd bolygóállása. Szóval szép beszéd és romantikus bolygóállások egyvelege kerül terítékre, mindez kapcsolódásban a Nyilas jegyével, ami az igazságosság, a lelki egyensúly és a tartós kapcsolatok jegye is egyben. Szóval nagyon jó hónapnak nézünk elébe, amennyiben spirituális értékek szerint éljük, vagy képzeljük el társas kapcsolatainkat.

Készüljünk a spiritualitással átitatott romantikára!

Om Tat Sat

Baktai Ádám, Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Horoszkóp, Védikus Asztrológia | Címke: | Hozzászólás most!

Shani Amavaszya: Egy különleges asztrológiai együttállás, az Újhold és a szombati nap találkozója…

A Védikus kultúrában spirituálisan nagyon kedvezőnek számítanak azok a napok, amikor a Szaturnusz napjára, tehát Szombatra esik az Újhold jelensége. Általában éves szinten ez 1-3 alkalommal össze is jön. 

Indiában a gyakorló spiritualisták főként abból a szempontból szoktak ezeken a napokon felajánlásokat tenni, hogy karmikusan javítsanak a saját, és a már eltávozott ősök helyzetén. A következő felajánlások közül csemegézhetünk:

  • Felajánlhatunk egy böjt napot.
  • Felajánlhatunk olyan tetteket, amelyek kifejezetten kivívják a Szaturnusz bolygó áldását, itt megtaláltok egy listát.
  • Felajánlhatunk kedvező mantrákat is, itt megtaláljátok az egyik legismertebb Szaturnusz mantrát.
  • Ebben a bejegyzésben rövid mantrákat találtok meg erre a különleges eseményre!
  • És a személyes kedvencem: Olvassuk fel este 8-szor egymás után a Hanumán Cshalisza nevű mantrát. (Csak 40 versből áll, nem kell rástresszelni.) Vagy kezdjünk abba, hogy 45 napon át minden nap felolvassuk a Hanumán Cshaliszát, naponta 1 alkalommal!

Om Tat Sat

Baktai Ádám, Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Védikus Asztrológia, Védikus Tudástár | Címke: , , , | Hozzászólás most!

Mivel süssünk-főzzünk?! Ghee (ghí), vaj, olaj?

Az, hogy mi az egészséges zsiradék mindig éles, ádáz viták tárgya. Ráadásul ez egy elég sok résztvevős játék: telített vagy telítetlen zsírsavak, hidegen sajtolt olajak, hidrogénízalt növényi zsír, állati eredetű zsiradék, mint pl. a vaj/ghí, stb.

Én nem tudok és nem is merek igazságot tenni ebben a kérdésben, mert nagyon sok komponensű ez a témakör, és nem mindig logikus a rendszer. Pl. a kókuszzsír, ami most már egy jó pár éve belekerült a nyugati világ látóterébe is, és aminek 90% feletti telített zsírsav tartalma, de mind a nyugati kutatások, mind az Ájurvéda szerint egészséges.

Ebben a bejegyzésben én most inkább csak egy valamire összpontosítanék, és ez pedig a zsiradékok reakciója a hőre:

  • A ghee azért is egy csodaszer az Ájurvédában, mert 250 celsius fok környékén kezd forrni, és addig ez a zsiradék teljesen stabil és semmi káros nem szabadul fel benne vagy belőle a sütés/főzés alatt.
  • Az olíva olaj 190 fok környékén for, a kókuszzsír már csak 170-180 fokig jó. A mi kis hazánkban elterjedt napraforgó olaj is max 210 fokig mondható stabilnak. Ezen fok számok után már nem tesz jót a további hevítés, hevülés a zsiradékoknak!

És ha pl. fehérjét sütünk/főzünk annak meg még pluszban kifejezetten ártalmas a melegítés! Most a WHO azt mondja, hogy  világ legegészségtelenebb ételei a grillezett húsfélék.

Szóval, mi az Ájurvéda elképzelése? Sütni és főzni csak ghee-ben! Vagy esetleg vajban. Az olajak meg minden mennyiségben jók lehetnek, ha hidegen sajtoltak, jó minőségűek, és nyersen fogyasztjuk őket! Salátákhoz, krémekhez, kencékhez utólag adva, mint pl. amikor meglöttyintjük a padlizsán krémet vagy a humuszt egy kis olíva olajjal. 

Szóval a nyers kajákba mehet az olaj, de amint sütünk vagy főzünk akkor inkább ghí!

És, hogy hogy készítsünk ghít? Itt megtalálod!

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Ájurvéda, Ájurvédikus Receptek/Házi praktikák, Ájurvédikus/Vegás Főzőcske, Blog/Gasztro Blog, Gasztro Blog Vegáknak | Címke: , , , | Hozzászólás most!