Kb. felrobbant a leveles ládám! Hinduként posztoltam egy temetőből, Mindenszentek estéjén!

Nagyon-nagyon sokan írtatok, hogy tényleg posztoltam-e Mindenszentek estéjén egy temetőből, mint Hindu pap?!

Röviden persze. Hosszan? Íme:

Sokan hallottátok már tőlem azt, hogy: “könnyebb összerakni a jót sokból, mint kevésből!” Én ezt arra szoktam mondani, hogy sokat kell tanulni, tájékozódni, és a sok-sok infóból sokkal könnyebb összerakni egy egészséges értékrendet, egy spirituális világképet, mint ha, csak egy irányból érdeklődünk. 

Én ezt gyakorlom a gyermekeimmel kapcsolatosan is. Nem nevelem őket Hindunak, nem nyomom le a torkukon az ázsiai kultúrát ha kell, ha nem. Majd azt ők tudni fogják. Próbálom őket mindenről tájékoztatni, habár néha ez elég részrehajlóan történik meg, de igyekszem.

Őszentsége a Dalai Láma azt mondta: “Csak azért mert nem az én utamat járod, még nem azt jelenti, hogy el vagy tévedve.” 

Én szeretem a saját kis Hindu világképemet, és azt, hogy annyira szerteágazó a Védikus tudás, hogy bármi is történik velem, az mindig a helyére kerül a fejemben. Nincsenek kételyek, nincs szorongás, nincs stresszhelyzet. De ez az én utam.

Ezzel kapcsolatosan a kedvenc történetem az, hogy Amerikában ha hívő vagy, tehát hiszel az “Intelligens tervezés” teóriában, gyerekeidnek nem kell részt venni azokon az órákon, amikor a darwini elméletet tanítják az iskolában. Tehát szegények nemcsak, hogy vallásosak lesznek, de még hülyék is maradnak.

Az nem hit, hogyha valami csak akkor működik, amennyiben nincs más vélemény! 

De ez az én elképzelésem, egy a sok közül!

Om Tat Sat

Baktai Ádám, Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Blog/Gasztro Blog | Címke: , , | Hozzászólás most!

Visszajöttem Nepálból, kellene némi segítség Kutir Kalendárium borító színügyileg, meg némi ez-az…

Kedves Kutir olvasók, látogatók, nézők és hallgatók, tehát kedves Kutir Mackók, vissza érkeztem Nepálból, tehát a jóga órákat én fogom tartani, el lehet jönni hozzám kezelésre, stb., stb.

De amiért írok az, hogy némi segítséget szeretnék kérni. Eddig minden évben volt ötletem a Kutir Kalendárium borító színeire, most mégis 2 db árnyalat között őrlődöm. Így arra gondoltam döntsetek ti, úgy is nektek írom a cuccot!

A két árnyalat: a Baba Kék, mint Brad Pitt anutájának kedvenc színe a Blöff című klasszikusban, és az ázsiai Napfelkelte Narancs, Yak barna betű típussal! (Bocs csak most érettem vissza Nepálból, így még mindig és mindenről eszembe jut a Jak.)

Egyébként aszavazást úgy terveztem, hogy csak szimplán a Facebookon írjátok be a kommentek közé, hogy kék, vagy narancs.

Valamint, amúgy is nehezen megy a kommunikáció, de most Nepálban meg semmennyire sem ment. Szóval, mindazoknak akik írtak, igen van hely és csak gyertek el a November 3-án kezdődő Védikus Asztrológia tanfolyamra, itt megtaláljátok a 7 alkalom időpontjait és a helyszínt, valamint az alkalmak tematikus leírásait is.

És picit kifelé toljuk a Kutir Kalendárium jelentkezési határidejét is, mert annyira tündérek vagytok, hogy nem csak a kutir.kalendarium@gmail.com címre irtattok, hanem mindenhova. A Facebookra, a személyes email címemre, még jött pár db sms is, így ezeket még fel kell dolgozzam.

Ha még új neked a Kutir Kalendárium fogalom, akkor itt megtalálsz egy-két infót erről a kezdeményezésről. És ha még rendelnél is, akkor lécci a kutir.kalendarium@gmail.com címünkön jelezd ezt nekünk. 

Om Tat Sat

Baktai Ádám

Kategória: Bhakti Kutir | Hozzászólás most!

Bhakti Kutir Kalendárium 2018!

Kedveskék, elegen jelentkeztetek a Kalendáriumra, szóval lesz!

Az árat még nem tudom 100 %-ra, mert az tényleg attól függ, hogy hány darabot fogunk nyomtatni. De ha minden terv szerint halad, a Kalendárium már 2 éve 4900 huf, per db, így idén is ennyiért tervezzük.

Ha nagyon keveset rendelnénk, akkor is csak kb. 3-400 forinttal lesz több. De ebben az esetben szólni fogok nektek előre.

Idén az a tervünk, hogy a GLS céggel küldjük majd ki nektek a Kalendáriumot, így mindenkitől kérni fogunk email címet és telefon számot is, hogy a futárok elérjenek benneteket. Természetesen idén is lesz majd 2-3 személyes átvételi opció is, szóval ez csomagküldős buli azokra érvényes, akik postai úton szeretnék megkapni a Kalendáriumaikat.

Az előleg idén is 2500 forint lesz per db, és a befizetési határidő 2017, November 9-én, 23 óra 59 perc! 

Amennyiben szeretnétek jövőre is Kalendáriumot a kutir.kalendarium@gmail.com címre írjatok nekünk és mi megírjuk nektek a számlaszámunkat! Nagyon fontos, csak az ide írt rendelések teljesítését tudjuk 100%-ig garantálni. Tavaly is egy csomóan sajnos kimaradtak a Kalendáriumból, mert úgy írtak nekem, hogy nem voltunk ismerősök a Facebook-on, amit így nem kaptam meg, mert azok a levelek egy másik mappába mennek, stb., stb.

Nagyon köszönöm a figyelmet, a bátorítást és a lehetőséget!

Om Tat Sat

Baktai Ádám a Kutir Kalendárológusa

UI: Bővebb infó a Bhakti Kutir Kalendáriumról.

Kategória: Bhakti Kutir | 1 hozzászólás

2017, November hónap spirituális napjai és esemény naplója…

nekem ez a kedvenc képem Krisnáról és Ardzsunáról…

November 1: Sziddha Jóga. Bármibe is kezdünk, az sikeres lesz!

November 2: Siva napja. A napnyugtakor végzett lelki gyakorlatok különlegesen áldásosak.

November 3: Indul a 7 alkalmas Védikus Asztrológia tanfolyam kezdőknek!

November 4: Telihold. Az Istenek felébrednek 4 hónapos szundikálásukból. A Katyáyani hónap kezdete. Mritju Jóga. Bármibe is kezdünk az nehézkesebben fog sikerülni.

November 10: Dharmachakra nap. A tibeti spirituális kultúra szerint ezen a napon minden tettünk 10 milliószoros hatással bír. Mritju Jóga. Bármibe is kezdünk az nehézkesebben fog sikerülni.

November 11: Gyógyító Buddha nap tegyünk az egészségünkért.

November 14: Jóga böjt, tartózkodás a gabonaféléktől.

November 15: Sziddha Jóga. Bármibe is kezdünk, az sikeres lesz!

November 16: Siva napja. A napnyugtakor végzett lelki gyakorlatok különlegesen áldásosak.

November 17: A Nap áthalad a Skorpió jegyébe.

November 18-20: Mritju Jóga. Bármibe is kezdünk az nehézkesebben fog sikerülni. November 18, Újhold is.

November 21: Sziddha Jóga. Bármibe is kezdünk, az sikeres lesz!

November 23: Sziddha Jóga. Bármibe is kezdünk, az sikeres lesz!

November 24: Sziddha Jóga. Bármibe is kezdünk, az sikeres lesz! Valamint Odana Shasthi, a nap amikor a jó Isten új ruhát kap.

November 26: Gyógyító Buddha nap tegyünk az egészségünkért.

November 29: Ezen a napon beszélte el Krisna a Bhagavad Gitát.

November 30: Jóga böjt, tartózkodás a gabonaféléktől.

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Bhakti Kutir | Hozzászólás most!

Asztrológiai előrejelzés: Nap a Mérlegben, 2017.Október 17-November 16…

Október 19-ére várható Diwali, a Fény ünnepe. Az indiai kultúrában ez a nap az év legnagyobb ünnepe, ők ilyenkor szokták megajándékozni egymást, kb. mint nálunk a Karácsony.

Spirituálisan ez a nap azt az ünnepet jeleníti meg, amikor a Ráma király, a Rámajána főhőse, száműzetésük vége felé, visszaszerzi élete szerelmét Szitát egy ádáz csatában, és hazatér vele Sri Lankáról Ajodhjába. Egyébként a tradíciók szerint a Diwali, 21 nappal azután szokott megtörténni, hogy megünnepeljük Ráma győzelmét Rávana és seregei felett. És mit ad Isten, vagy Ráma a google szerint is 21 nap alatt lehet elsétálni Sri Lankáról Ajodhjába! Lásd a fotót is!

Különben ez a nap Káli, a fekete Istennő napja is, mivel ez az újhold, az év legsötétebb újholdja. Ezért is gyújtottak lámpásokat Ajodhja lakosai, királyuk, Ráma haza érkezésének tiszteletére. Ezért az a tradíció Indiában, hogy ilyenkor minél több fényt gyújtanak az emberek. Tehát mi is gyújtsunk minél több gyertyát, természetesen a tűzvédelmi előírásokat teljes mértékben szem előtt tartva.

Asztrológiailag ebben a hónapban nemcsak a Nap vándorol át a Mérleg jegyén, de a Merkúr is ott áll November 1-ig, majd gyors váltásban, November 2-től meg a Vénusz is ott lesz az időszak végéig. És természetesen a Jupiter is ott áll majd, de nem csak ebben a hónapban, hanem vagy egy jó évre. Szóval fókuszba kerülnek a partnerkapcsolati szálak minden szempontból. Férfi-női kapcsolatokban is, és üzleti viszonylatban is.

A hónap elején a Merkúr miatt könnyebb lesz a kommunikáció, és az, hogy racionálisan vagy úgymond terápiásan foglalkozzunk az együttműködési rendszereinkkel, majd November 3-tól, amikor előáll a Vénusz-Jupiter-Nap együttállás, komoly előrelépéseket tehetünk partnerkapcsolatainkban. Érzelmi, spirituális és fizikai síkon is. Sőt most még az is megadatik, hogy olyan változásokat is beiktassunk, amelyek teljesen új alapokra helyezik kapcsolatainkat.

Házasodjunk, legyünk jegyesek, üzletileg kössünk együttműködési szerződéseket, építsünk ki új partneri hálózatot, mozduljunk rá a lehetőségekre! 

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Horoszkóp, Mese folyamok óceánja, Védikus Asztrológia, Védikus Tudástár | Címke: , | 1 hozzászólás

Baktai Ádám válaszol: Jógikus hozzáállás a sok új jóga ágazathoz?!

Mostanában, hogy az oktató képzés előtt sok-sok jógínivel találkozók, többször is feljött az a téma, hogy mi lenne a helyes hozzáállás a sok újonnan alakuló jóga irányzat témájában. Nem tudom, hogy amit én képviselek az helyes-e, de az én jógában tett tanulmányaira támaszkodva, ezt gondolom:

Olyan sok új jóga irányzat alakult ki mostanság, hogy én magam, magamnak elkezdtem kategorizálni őket. Elsőként ott vannak a nagyon jó kezdeményezések, de ezek valójában régóta rendben működő jóga rendszerekben végrehajtott “újítások”, amelyek általában csak jobban kihangsúlyozzák a jóga gyakorlás egy-egy elemét.

Más esetekben az láthat, hogy maga az oktató annyira domináns személyiség, hogy meg akarja alapítani a saját ágazatát. Itt azért az egó be szokott villanni, mert kb. pár év vagy pár hónap jóga gyakorlás után általában nem az szokott lenni a legégetőbb lelki szükséglet, hogy saját jóga stílust alapítson az ember, de itt azért az is bejátszik, hogy hirtelen nagyon sok jóga oktató lett, nagyon sokan akarnak ebből megélni, és a marketing törvényei alapján valamivel ki kell tűnni a tömegből, hogy nagyobb legyen nézettséged, a látogatottságod vagy, hogy több előfizetőid legyen. Az én részemről szerintem ez is rendben van.

És, hogy miért gondolom, hogy ez rendben van? Mármint az, hogy valaki nagyobb egóval fut neki a jógának? Mert a Védikus Indiában is volt ilyen. Hiszen mi emberek ilyenek vagyunk.

A tradicionális jóga filozófia eleve azért hisz a tanításban, mert azzal mi tanárok is fejlődünk. Mert az utolsó részét a teljes tudásnak csak akkor érhetjük el a Védák szerint, ha mi is tanítjuk azt, amit gyakorlunk. (Itt bővebben is tudsz erről olvasni.)

Pl. nekem az egyik Ájurvéda professzorom Kalkuttában mindig azt mondta nekünk, egy-egy technikaibb, összetettebb előadás után, hogy “most menjetek haza és ezt magyarázzátok el a legidősebb rokonaitoknak, úgy, hogy azt ők meg is értsék!”.

Szóval a tanítás az nekünk tanároknak is egy hihetetlen lehetőség a tudásunk elmélyítésére. Mert a tanítással nekünk is fejlődnünk kell, valamelyest technikailag, valamennyit szakmailag, de leginkább emberileg!

És amennyiben már valaki fejlett tanári szinte mozog, azokat a személyeket is 2 féle ember típusra osztja fel a Védikus irodalom. A Rishikre és a Munikra!

A Rishi az, aki szinte postásként, úgymond “csak” közvetíti azt a tudást a diákjainak, amit ő a mestereitől tanult. Persze itt is van némi költői szabadság abban, hogy modernebb nyelvezettel, vagy frissebb példákkal szemlélteti az ember a mondanivalóját, de a lényeg, az esszencia, ami ugyanaz marad, változatlan és eredeti.

A Muni-k viszont azt érzik, hogy nekik valami újat kell adjanak a világnak, hogy le tudják tenni a névjegyüket. Pl. a Káma Szútra szerzője is egy Muni volt, Vatszajána. Mert habár nagyon sok információ fellelhető a Védákban a helyesen megélt szexualitásról, de össze vonva, csak erre a témára fókuszálva Vatszajána volt az első, aki így elmélyült a témában.

Szóval a Muni-k is lehetnek hiteles forrásai egy ősi tudásnak, amennyiben emberileg rendben vannak, és ők is hiteles forrásból tanulva állnak elő valami “újjal”.

A többi “friss Jóga” ágazatot, ahol ez az emberi tényező hiányzik: a baromság, a lehúzás és a kifejezetten ártalmas kategóriákba sikerült fejben beskatulyáznom.

A Baromság kategória: Természetesen én is posztolni szoktam, az elképesztő blőd “új jóga irányzatok” vicces videóit,  pl. sör jóga, fű jóga, metal jóga, dühös jóga, de korunk ezen vívmányai nem érdemelnek sok szót.

A Lehúzás kategória: A lehúzást itt nem feltétlen rossz szemszögből gondoltam, habár van olyan is, itt inkább arra, gondolok amikor valaki megpróbál még egy bőrt lehúzni a jógáról. Pl. már kiöregedtem a hokiból, de látom a jóga divat hullámot, és szeretnék a jég közelébe maradni, így elő állok az Ice Yoga rendszerrel.

Meg persze vannak az ilyen lehúzós marketing “jóga” irányzatok, de az meg már lehet, hogy a kifejezetten ártalmas kategóriába kellene sorolni.

Om Tat Sat

folyt. köv.

Kategória: Bhakti Kutir, Jóga, Védikus Tudástár | Címke: , , , | Hozzászólás most!

Honnan tudjuk, hogy jó úton járunk a lelkigyakorlatainkban?!

A Védák, és azon belül is az Upanishádok, azt írják, hogy 2 “tünete” van annak, hogy jó úton járunk, és még jó irányba is haladunk:

  • 1: Csökkennek bennünk a negatív érzelmi töltetek, pl. harag, vágyakozás, türelmetlenség, büszkeség, irigység, stb…
  • 2: Sokszor fedezzünk fel apró szinkronizmusokat az életünkben. Azokat a kis egybeeséseket, mint amikor pl. azt szoktuk mondani, hogy “milyen kicsi a világ”, vagy amikor pont azokkal az emberekkel futunk össze, akikkel kell, vagy aki éppen előrefelé mozgat be minket.

A második kritérium egyébként azért számít fontosnak, mert ha ezt rendszeresen tapasztaljuk, akkor úgymond jó helyen vagyunk. A saját életünket éljük, és így karmikusan azokkal az emberekkel és helyzetekkel találkozunk, amelyek fontos részt játszanak a fejlődésünkben és tanulásunkban. Mint ahogy Krisna is mondja a Bhagavad Gitában: “Inkább éld a saját életedet eredménytelenül, mint valaki másét tökéletesen!” Mert mások életét megélni sajnos nem vezet minket sehová.

Tehát ha a fent leírt 2 kritériumot rendszeresen tapasztaljuk, akkor bizony jó úton járunk!

Mondjuk ehhez hozzá tehetjük még azt is, amit Bhisma mondott a Mahabharatában: “Amennyiben a lelki gyakorlataid végzésének következményeként nem lágyult meg a szíved, akkor csak az idődet vesztegetted!” Hiszen tudjuk, hogy a fazekas is csak lágy agyaggal tud dolgozni! Ha már felkeményedünk, elmacskásodunk, akkor már sokkal nehezebb lesz magunkon változtatni!

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Ui: Egyszer már írtam nektek erről, mármint arról, hogy miként fejlődünk az utunkon, csak egy más kontextusban. Abban a bejegyzésben arról volt szó, hogy az ősi Japán rendszerben, miként írták le a fejlődésünket a gyógyászat és/vagy a harcművészet területein. Ezen belül arról esett szó, hogy egy bizonyos szint felett már nincs technikai fejlődés, csak “szimplán” előre lépés a személyiségünkben, az emberi mivoltunkban. (Itt egyébként el tudjátok olvasni az írást!) 

Mondjuk ez az írás inkább a technikai fejlődésünk kontextusában fogalmazza meg a személyiség fejlődésünket. De figyelembe kell vennünk ezt is, hogy hogyan fejlődik a személyiségünk, hogyan tisztulunk a lelki gyakorlataink végzése miatt, mert ez egy igen csak nehezen leellenőrizhető folyamat.

Kategória: Bhagavad Gita, a Jóga szentírás, Bhakti Kutir Bindhu: Rövid spirituális inspirációk, Saját Szektánk Értékrendje, Védikus Tudástár | Címke: , , , | Hozzászólás most!