Védikus szemlélet a tudás elsajátítás minőségéről…

A Védák azt mondják, hogy a legmagasabb szintű tudás elsajátítás az, ha már hallás után magunkévá tudjuk tenni az anyagot. Ez persze nem azt jelenti, hogy mindenkinek szüksége lenne szuper memóriára. Mert a hallás (szanszkrit nyelven a hallás = sravana) után, ott van még a hallottakon való elmélkedés (manana), majd a hallott és megemésztett tudás anyag magunkévá tétele is, ezt szanszkrit nyelven nidhidhjászanának hívják. Ez az a szint, amikor a tudás már változtat az értékrendünkön, változtat a habitusunkon is.

De visszatérve az eredeti témához. Az első rangú tudás elsajátítás már hallás után is meg van. A második szinten a hallottakat látnunk is kell, és az így látott példa alapján már be tudjuk fogadni az újdonságot. Harmadik kategóriában a hallás és a példa látása sem elég, ezen szinten meg is kell tapasztalni a látott és hallottakat és csak ezek után mélyül el bennünk a felismerés.

A negyedik szinten a Védák már nem minősítik tudás elsajátításnak, de az az, amikor már a tapasztalás is kevés, így újra meg újra át kell éljük a történéseket, vagy úgymond többszörösen is bele kell sétáljunk ugyanabba a pofonba, hogy meg legyen a “megvilágosodás” élménye.

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

További olvasni való a Védákból, tudás és tanulás témakörökben:

Kategória: Baktai Ádám válaszol, Bhakti Kutir Bindhu: Rövid spirituális inspirációk, Védikus Tudástár | Címke: , , | Hozzászólás most!

Dattatréja negyedik Guruja, a víz…

Eddig ott tartottunk, hogy Dattatréja megtanulta első Guruitól, hogy a Jógin ugyanolyan lélek, mint bármely más élőlény. Viszont ő maga másképp működik a világban, független a világ világi részétől, és mindezt a hallás után elsajátított tudás révén, és a hallás alapú lelkigyakorlatok művelésével képes elérni.

De mégis mi ennek az értelme?

Dattatréja ezt a negyedik Gurujától tanulta meg, a Víztől!

A víz lágy és gyengéd, mindenkit táplál és mindenkit megtisztít, megnyugtat. Ilyen a Jógin is. Vagy ahogyan az én drága Mesterem mondta: “Nem az az úriember, aki kesztyűben jár és golfozik. Hanem az, akinek társaságában mindenki jól érzi magát!” 

A Jógin nem részrehajló, mint a víz aki mindenkinek ad magából. És ahogyan a víz is alászáll, a Jógin is képes lehajolni és segíteni másokon. Hiszen nem várhatja el, hogy emberek emelkedjenek az ő szintjére, főként sok éves gyakorlás után. Az nem tud reális lenni, hogy amit a Jógin maga elért évtizedek kemény belső munkájával, majd valaki más által megugorhatóvá válik egy délután. Így a Jógin újfent olyan mint a víz. Minél magasabban van annál jobban alászáll.

De arra is vigyáznia kell, hogy a víz esetében 2 dolog van, ami pusztító lehet, magára a víz alaptermészetére:

  • Szennyezett dolgokkal érintkezni, a személy szintjén ez a rossz szokásoktól kezdve, a rossz emberekkel való kapcsolódáson át sok mindenre igaz lehet.
  • Valamint a stagnálás az, ami elpusztíthatja a víz tiszta és gyógyító erejét. Ezért a Jógin nem ragad le, nem dédelget sérelmeket, hanem halad, fejlődik, emelkedik.

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

UI: Sorozatunk előző része, Dattatréja 3. guruja

A sorozat következő része: Dattatréya 5. guruja

Kategória: Jóga, Védikus Tudástár | Címke: , , , | 1 hozzászólás

Depresszió vagy szorongás, avagy zavar az idősíkban…

Ebben a bejegyzésben nem feltétlen a klinikai eseteket szeretném boncolgatni, mert egy online bejegyzés nem tudja helyettesíteni a szakszerű ellátást . Viszont sokszor mi magunk, hétköznapi emberek is észreveszünk magunkon esetleges depresszív vagy szorongó tüneteket.

 Az Ájurvédában alkalmazott pszichológia szerint ez abból is fakadhat, hogy nem tudunk a jelenben működni és funkcionálni:

  • Vagy leragadunk a múltban, és szomorkodással, agyalással próbáljuk nyugtázni azt, hogy nem úgy jártunk el 10 évvel azelőtt, mint azt a mai eszünkkel és élettapasztalatunkkal tennénk. Ez már önmagában abszurd.
  • Vagy agyalással és aggodalommal fürkészük a jövőt, holott a jövőt most állítjuk elő, és ameddig tudatosan tudjuk működtetni jelen helyzetünket, annál már nem is tehetünk többet a jövőnk érdekében.

Még hozzá tenném azt, hogy pl. a fent említett pszichés zavarok meghatározásában a keleti és a nyugati pszichológia egyet ért. Miszerint akkor vállunk depresszióssá, amikor konkrét eseményeken és történéseken agyalunk. Míg a szorongásnál nincsenek specifikus élethelyzetek vagy események, hanem bennünk van egy folyamatos feszültségérzet, úgy általánosságban. 

És ez megint csak visszavezethető az idősíkra, hiszen nem is tudunk depressziósak lenni a jövőnkkel kapcsolatosan, mert még nem történtek meg a konkrét események! Így a jövőnkkel kapcsolatosan úgymond marad a szorongás, amennyiben nem vagyunk egyensúlyban.

A múltunk esetében meg igenis kialakulhat a depresszió hiszen az élethelyzetek már megtörténtek, és amennyiben nem tudunk túl lépni rajtuk, akár örökre beleragadhatunk a múlt mocsarába.

Szóval éljünk a jelenben, és élvezzük azt, hiszen minden helyzetben lehet valami jó, vagy legalábbis tanító. Végülre egy kis Védikus aforizma:

“A harcosszerzetes sohasem veszít vagy érzi vesztesnek magát, hiszen vagy nyerünk, vagy tanulunk!” 

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Ájurvéda, Baktai Ádám válaszol, Védikus Tudástár | Címke: , , , , | 1 hozzászólás

2018 Április hónap esemény naptára!

Április 1-2: Mrityu Jóga. Bármibe is kezdünk, az nehézségekre van ítélve. 

Április 3: Sziddha Jóga. Bármibe is kezdünk ezen a napon, az sikerre van ítélve. 

Április 5-6: Sziddha Jóga. Bármibe is kezdünk ezen a napon, az sikerre van ítélve.

Április 8: Gyógyító Buddha nap, tegyünk az egészségünkért.

Április 11: Jóga böjt, tartózkodjunk a gabonaféléktől.

Április 13: Siva napja, a napnyugtakor végzett lelkigyakorlatok különleges hatással bírnak.

Április 14: Sziddha Jóga. Bármibe is kezdünk ezen a napon, az sikerre van ítélve.

Április 15: Újhold.

Április 18: Akshaya Tritiya, az év legjobb napja asztrológiailag. Ironikusan Mrityu Jóga nap is egyben. De ezen a napon a Sziddhi Jóga, ellensúlyozza a Mrityu Jógát.

Április 19: Mrityu Jóga. Bármibe is kezdünk, az nehézségekre van ítélve. 

Április 20: Belevágunk a teljes Pancsakarma rítusba! Egy 40 napos tavaszi méregtelenítésbe, amit a kúrák királyának tartanak az Ájurvédában!

Április 22: Bhanu szaptami

Újfent egy ismétlődő nap a Védikus Kalendáriumban, amikor a Vasárnap egybeesik azzal, hogy az Új vagy Teilhold után 7 csillagászati nappal vagyunk. Ez a nap kiváló arra, hogy tegyünk az egészségünkért. Nagyon-nagyon kiváló nap.

Április 23: Gyógyító Buddha nap, tegyünk az egészségünkért.

Április 26: Jóga böjt, tartózkodjunk a gabonaféléktől.

Április 27: Siva napja, a napnyugtakor végzett lelkigyakorlatok különleges hatással bírnak.

Április 28: Naraszimha, a Védelmezés Istenének napja. Sziddha Jóga. Bármibe is kezdünk ezen a napon, az sikerre van ítélve.

Április 29: Telihold. Buddha születésének napja.

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Védikus Asztrológia | Címke: | Hozzászólás most!

Asztrológiai előrejelzés, erre a hétre: Március 31-Április 6…

Kos: Érdekes hétnek nézünk elébe, egyrészről felfog erősödni az a vágyunk, hogy energiát tegyünk a kapcsolatainkba, másrészről pedig lelkileg ott lesz bennünk az az indítatás, hogy picit elvonuljunk a világtól.

Bika: Most ahhoz, hogy a legtöbbet hozzuk ki ebből a szakaszból, spirituálisan kell le foglaljuk magunkat. Viszont szervezetten és összeszedetten kell mindezt megtennünk, nem ilyen spirituálisan ellazázva. 

Ikrek: A gyermekeink és a diákjaink fogják a legtöbbet igényelni a figyelmünket, mindezt úgy, hogy most csak ránk van szükségük. Hagyjuk a partnereinket pihenni ebben az időszakban, most a mi energiáink tudja előremozgatni az életünket.

Rák: Kiváló hetünk lesz tanulmányok szempontjából, és most nemcsak akadémikus tudást leszünk képesek megszerezni, hanem tapasztalati tudásra is szert tehetünk. Csak próbáljunk minél több új dolgot alkalmazni is!

Oroszlán: Beszélgetős hétnek nézünk elébe, és ebben a helyzetben sokan fognak keresni bennünket, a véleményünkre kíváncsian. De most abból fogják a legtöbbet profitálni, ha a tapasztalatainkat adjuk át nekik, és nem a tanult, de felszínes információinkat.

Szűz: A családunk és a nagyon közeli kapcsolataink kerülnek majd előtérbe ezen a héten. És most annak jött el az ideje, hogy fizikailag aktivizáljuk magunkat, töltsünk velük több időt, menjünk el velük ide-oda.

Mérleg: Aktív hét vár ránk, és most ez abból a fajtából való lesz, amely leginkább az önzetlen másokon segítésen alapszik. Mindenféle materiális törekvésre ez a hét alkalmatlan, de segítői munkára kiváló.

Skorpió: Vigyázzunk arra, hogy mit mondunk, vagy inkább arra, hogy mit sejtet a kommunikációnk. Persze ha valaki meg akar bántódni, az meg fog, de tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy ne lehessen rémeket látni a kommunikációnkban.

Nyilas: Némi extra erőfeszítést és lemondást kell produkálnunk a munkánk/életfeladataink területén ezen a héten. Fizikai síkon, szellemi síkon és érzelmi síkon is oda kell pakoljuk magunkat, így komoly személyi fejlődés vár ránk.

Bak: Befejező hétnek nézünk elébe. Most könnyebb lesz olyan dolgokon túllépni, amelyeket mindeddig nem voltunk képesek feladni érzelmi kötődés, vagy mentális ragaszkodás miatt, de ezek a lemondások erősebbé fognak tenni bennünket.

Vízöntő: A lelki egyensúlyunk és az ambícióink keresztmetszete kerül fókuszba ebben az időszakban. Próbáljunk olyan egyensúlyt teremteni magunkban, ami nem hajszol minket túlzásokba, de ugyanakkor marad bennünk motiváció a fejlődésre.

Halak: Ezen a héten az lenne az ideális ha eltudnánk fogadni némi segítséget, mert akkor tudnánk előrehaladni a dolgainkkal. Akár a legféltettebb projektjeinkbe is be engedhetünk embereket, természetes csak nagyon megbízható alakokat.

Ezen a héten a Március 31-re eső Hanumán nap lesz a fő momentum. Hanumán az egyik legsokoldalúbb Isten az ősi indiai kultúrában, így a kismamák, a gyerekek, a szerzetesek, a harcosok mind hozzá szoktak imádkozni vágyaik eléréséért.

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Kategória: Horoszkóp, Védikus Asztrológia | Címke: | Hozzászólás most!

Úgy hívták a bácsit akiről írok, hogy Dzsagat Bandhu, azaz a világ barátja…

A kép jobb szélén a barna ajtófélfa, már az oltár ajtaja. Dzsagat Bandhu így élt. Az oltár előtt egy leterített matracon, és abban a barna dobozban tartotta a személyes holmijait, ami a képen éppen asztalként is szolgál!

A múltkori bejegyzésben ott tartottunk, hogy Dzsagat Bandhu sorsa úgy alakult, hogy már 8 évesen kialakult az életvitele, amit aztán majd 100 évig folytatott, eltávozásáig. 

Tehát egyszer csak ott volt Dzsagat Bandhu 8 évesen egy Mamgacshi nevezetű területen, Nyugat Bengál tartományában, egy düledező kis templomocskában, mint templom szolga. Tudni kell, hogy ez terület a trópusi és a szubtrópusi öv határán fekszik, tehát sok az eső, a monszun igen intenzív, és vad dzsungelszerű a táj.

Még annyit elmondanék, hogy én 10 évig laktam ott, a folyó túl oldalán és a 10 év alatt 6 alkalommal volt árvíz, ami mindent elborított a mi környékünkön. 

Tehát ennek megfelelő az állatvilág is. Sok a kígyó, a csúszó-mászó, a denevér, egész éjszaka lármáznak a sakálok, de majd 100 évvel ezelőtt gyakoriak voltak a tigrisek is.

Így az egyik reggel, még a reggeli 4.30-as istentisztelet előtt, Dzsagat Bandhu bele is futott egybe! Ki ment virágot szedni a rítushoz, és még halott is valami motoszkálást a bozótban, de azt hitte, hogy az egyik szerzetes viccelődik, így elhatározta, hogy nem fog megijedni.

Aztán bumm, azt érezte, hogy elementáris erővel fel lökik, majd nagy erővel át is fordítják a határra. Így szemtől szemben találta magát egy igazi, hatalmas, hús-vér bengáli tigrissel! Ő természetesen imádkozott és próbált higgadt maradni, eközben a tigris megszagolgatta, megnyalta, de úgy döntött, hogy nem bántja Dzsagat Bandhut és elillant a sűrű dzsungelben.

Ebben az időben többen is laktak a templomocskában, mert a szerzetes, aki a mentorra volt Dzsagat Bandhunak, Szagar Maharádzs elismert tudóra volt a templomi szertartásoknak, és így időről időre a legkülönfélébb templomok kiküldtek oda a szerzeteseiket, hogy helyesen tanulják meg a rítusok kivitelezését.

De azért is mert elképesztően puritán jellegű volt a környezet, és néha oda küldték a szerzeteseket kicsit “szerzeteskedni”!

Egyébként Szagar Maharádzs egy igen tisztelt tagja volt a bengáli spirituális közösségnek, hiszen az Ő mestere, az eredeti Bhakti Kutir egyik megalapítója mindösszesen 20 embert avatott be a Szvámi rendbe, és ő az egyike volt ennek a 20-nak. 

Egyébként Szagara Maharádzs egy nagyon lágy szívű, misztikus szerzetes volt. Így azok után, hogy mestere eltávozott ebből a világból és aminek nyomán tarthatatlan konfliktusok gyűrűztek be a vezetői örökösödés miatt a tanítványok körében, Szagara Maharádzs egyszerű fogta magát és tudatosan kilépett a testéből. Leült meditálni és úgymond feladta az életét, egyszerűen csak meghalt mindenféle betegség vagy más kiváltó ok nélkül.

Ezt követően Dzsagat Bandhu, majdnem 70 évig teljesen egyedül látta el a Mamgacshiban található kis templomot, és annak összes teendőit és rituáléit. Mert miután a fent említett 2 mester eltávozott a puritán körülmények miatt nem igazán tolongtak a szerzetesek, hogy ott lakjanak, ás ott vállaljanak szolgálatot.

De ez nem azt jelentette, hogy Dzsagat Bandhu lazított volna a normákon. Ő sohasem volt azaz alibiző típus. Az egyik úgymond nem kötelező, de ő rá igencsak jellemző szokása az volt, hogy ő minden nap csak és kizárólagosan Gangesz vízzel mutatta be az összes rituálét Krisnának.

Ez azt jelentette, hogy ő minden nap, reggel 5 körül lesétált a Gangeszhez, ez kb. egy 2 kilométeres út, ott megmerített egy vödör szent vizet és azzal sétált vissza a templomhoz.

Ezenfelül azáltal, hogy még évtizedekig nem volt település a templom környékén, Dzsagat Bandhu a templomi teendők mellett, komoly mennyiségű időben földet is művelt, hogy megtudja főzni a templomi szertartásokhoz szükséges ételfelajánlásokat. Hiszen nem is tudott volna úgymond leugrani a piacra ezért-azért.

Nekem még volt szerencsém olyan ételt enni, és ráadásul jó sokszor is, aminek alapanyagát maga Dzsagat Bandhu termesztet meg, főzte meg és ajánlotta fel a jó Istennek. Természetesen igazi, tradicionális, bengáli-falusi ételekről beszélünk, pont főzés előtt meghántolt rizzsel, frissen préselt mustármag olajon főzött szinte még földes zöldségekből.

Egyszer pl. amikor átugrottam a folyó túloldalára, hogy meglátogassam Dzsagat Bandhut észre vettem, hogy a zöldségeket a kőpadlón tárolja. Így legközelebb amikor mentem hozzá vittem magammal néhány szép kosarat, különböző méretekben.

Dzsagat Bandhu mondta is, hogy milyen kedves vagyok, de ugyanakkor bolond is, mert ő nem azért tartja a zöldségeket a kőpadlón mert nincs kosara, hanem azért mert a kő jó hideg, és így frissebben tartja a zöldségeket, hogy még ízletesebb legyen az étel, amit ő főz a jó Istennek.

Folyt. köv.

Om Tat Sat

Baktai Ádám

UI: Ez volt a Bhakti Kutir oldalán szereplő 1008. bejegyzés. Szép spirituális szám, és fantasztikus személy dicsőségét hirdető poszttal! A következő részt itt megtaláljátok!

Kategória: Bhakti Kutir, Mese folyamok óceánja | Címke: , , | Hozzászólás most!

Dattatréja harmadik guruja, az égbolt…

Pontosabban azt is lehetne mondani, hogy Dattatréja 3. guruja az éter, mert a szanszkrit szövegekben ez az értelmezés is sokszor felbukkan az Akásha kifejezésre. 

Tehát eddig ott tartottunk, hogy Dattatréja megtanulta első gurujától azt, hogy miként működik a jógi a világban. A második gurujától meg azt tanulta meg, hogy miként tud ezen a szinten funkcionálni, ebben a materiális világban.

A 3. mesterétől a fent említett területek miértjei kerülnek fókuszba. Hiszen az éter vagy az égbolt határtalan, még akkor is, ha időnként mi csak egy részét látjuk az égnek, vagy úgy tűnik, hogy felhők eltakarják az égboltot.

Ilyen a lélek is. Határtalan, még akkor is, ha időnként körülveszi egy test, ami materiális anyagokból van összeállítva. A lélek szintjén az élőlény sérthetetlen és örök létezésű, mindent és mindenkit egyenlően kezel, és ez a jógi ereje, hogy tud a lélek szintjén működni.

Általában ez a magyarázat, amit a nagy tanítók az égbolthoz kapcsolnak. A magyarázat, amit az éterhez kötnek pedig az, hogy azért tud a jógi a tiszta tudat szintjén működni, és azért tud ő megfelelő módon működni a világban, mert az éterből táplálkozik, az éterből töltekezik.

És akkor itt egy picit kitérnék egy kis jóga filozófia alapokra. Az 5 elem, az 5 érzékeléshez köthető a tűz a látáshoz, a víz az ízekhez, a levegő az érintéshez, a föld a szagláshoz és az éter a haláshoz. Ez a legmagasabb szintű érzékelés. Hiszen ez az érzékelés akkor is működik, amikor nem vagyunk magunknál, pl. alvás közben is.

Szóval egy jógi a halásból táplálkozik, a tanulásból és a mantrázásból. Ez a 2 gyakorlás az, ami a jógit folyamatosan a lélek szintjén tartja.

Egyébként az egész hatalmas Védikus irodalom is 2 része van felosztva:

  • A Sruti alapú tudás, azaz a hallás alapján elsajátított tudás.
  • Valamint a Szmriti rendszerű tudás, tehát az emlékezetből leírt tudás.

Természetesen nem kell nagy Véda szakértőnek lenni ahhoz, hogy tudjuk a hallás után azonnal leírtak lényegesen magasabb szintű tudás halmazt adnak át, mint a visszaemlékezés után leírtakból összegyűjtött tudás mennyiség. (Itt eltudtok olvasni még egy apró kis érdekességet a Védák leírásáról, stb.)

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

UI: Még lenne egy gyors kérdésem hozzátok. Ezek elegendő magyarázatok? Úgy gondolnám, hogy ezeket a Dattatréjás bejegyzéseket javarészt jóginik és jógik olvasgatják, szóval nem gondolnám, hogy bele kellene mennem részletekbe, mint pl. miért és hogyan működik a mantrázás. Vagy tegyem meg? Lécci nyilatkozzatok erről.

További olvasni való, ugyanebben a témakörben:

  • Dattatréja második guruja, a levegő
  • Dattatréja negyedik Guruja a víz
Kategória: Jóga, Védikus Tudástár | Címke: , , , | 2 hozzászólás