Szép kis hazánkban nagyjából minden a késő tavaszi időszaktól, a kora őszig tartó szakaszban terem meg! Így ha annak vagyunk a hívei, hogy mindent nyomni kell ezerrel, amikor az szezonban van, akkor a teljesség igénye nélkül ezekre figyeljünk oda Júniusban:
Alma (nyári), bazsalikom, borsikafű, citromfű, endívia, fejes saláta, hónapos retek, brokkoli, cukorsüveg saláta, cseresznye, csicsóka, egres, édes káposzta, fekete retek, fokhagyma, földieper, gumós kömény, jégsaláta, kakukkfű, karalábé, kínai kel, koriander, kapor, karfiol, kelkáposzta, körömvirág, lestyán, lila hagyma, lila káposzta, levendula, madársaláta, málna, mángold, meggy, majoránna, menta, oregánó, paradicsom, pak choi, petrezselyemzöld, radiccio saláta, rozmaring, rebarbara, ribizli, rukkola, spenót, sóska, sárgarépa, snidling, uborka, újburgonya, új cékla, újhagyma, zöldbab, zöldborsó, zsálya és vöröshagyma.
Itt főként kiemelném a zöld fűszereket, mert mint köztudott az olajos magvakban, az aszalt gyümölcsökben (Vata testalkatúak azért vigyázzanak az aszaltakkal) és a zöld fűszerekben legmagasabb az antioxidáns tartalom. Ezt a 3 élelmiszert tartja az Ájurvéda természetes multivitaminoknak.
Tehát a Június a mentával, a kakukkfűvel, a majoránnával, a petrezselyemmel, a rozmaringgal, a kaporral, ami hihetetlenül jó hatással van az ember vércukor szintjére, ez igaz a csicsókára is, ami szintén ebben a hónapban érik be, valóságos népünnepély az Ájurvéda szempontjából.
A rozmaring és az oregánó egyébként elképesztő vírusölő hatásokkal is bír!
És ami különösen meglepő az egészben az az, hogy milyen egyszerű komoly egészségügyi előrelépéseket tenni ezekkel a friss cuccokkal. A legkiválóbb példa itt olvasható: cseresznyével az ízületeinkért…
Om Tat Sat
Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője