Srípád Madhvácsárja (röviden Madhva), más néven Ánanda Tirtha középkori vaisnava (Visnu hívő) filozófus. Sankara és Rámánudzsa mellett a középkori India egyik meghatározó védanta iskolájának megalapítója.
Születésének és halálának pontos időpontjai kérdésesek, életét 1199-1278, illetve 1238-1317 évek közé sorolják. Az eltérésektől függetlenül a feljegyzések megegyeznek abban, hogy Madhva 79 évet élt. (Sőt, azt is tudjuk pontosan, hogy Madhvácsárja azon a napon született, amikor Ráma győzelmét ünnepeljük Rávan felett!)
A mai Karnátaka állam területén született és már tizenévesen beavatást nyert a szannjászi rendbe (életre szóló cölibátusban élő szerzetesi rend).
Élete folyamán 37 nagyszabású művet írt, köztük 13 magyarázó kommentárt a főbb upanisádokhoz, valamint a Bhagavad Gítához és a Brahma Szútrához is.
Élete folyamán egy 8 templomot számláló közösséget hozott létre, amelynek a székhelye Udupi tengerparti városkájában. Ezekben a templomokban a tanításait őrző tanítványi láncolata a mai napig él és működik.
Madhva egyaránt szembehelyezkedett Sankara kettősség-nélküliséget (advaita) hirdető monizmusával és Rámánudzsa korlátozott monizmusával (visista advaita) is. Ő a feloldhatatlan kettősség létét tanította, tanát dvaita védantának, dualista védantának nevezik.
Ennek megfelelően Madhva tanításai öt kettősségen alapulnak:
- Isten és a lélek különbsége.
- Isten és az anyag különbsége.
- Az egyéni lélek és az anyag különbsége.
- A lelkek különbözősége (lásd felszabadult és az anyaggal azonosuló lelkek).
- Az anyag individuális alkotóelemeinek különbsége (lásd föld, víz, tűz, levegő és éter).
Om Tat Sat
Baktai Ádám Hindu pap, a keleti kultúrtudományok szakértője
Ui: Ezt az írást csak szimplán kiollóztam az Upanisád Gyűjtemény első kötetéből…