A pitypang az egyik legszívósabb gyógynövény a világon. Még nagyvárosi környezetben is fel-felbukkan, a legkisebb apró pici járda repedéseken is átfurakodva. A kertben szinte kiirthatatlan, de van egy jó hírünk, nem is kell kiirtani! Sőt szerintem tilos is lenne!
A pitypang amúgy is jön és megy. Néha elárasztja a kertjeinket, néha meg eltűnik, mindenféle emberi ráhatás nélkül! Ugyanis a pitypang gyógyítja a földet, és javítja a minőségét!
Sőt leginkább akkor áraszt el bennünket, amikor javítani való van a talaj savas-lúgos összetételén, amit a pitypang is kiegyensúlyozza! Ezt végtelenül egyszerű felismerni, mert míg a pitypang munkálkodik, addig sokszor szinte nyeszlett, földhöz tapadó leveleket növeszt, amit kb. amúgy is lehetetlen úgy felhúzni, hogy vele jöjjön a gyökere is. Szóval ilyenkor ne is bántsuk őket.
Onnan ismerjük fel, hogy a pitypang már elvégezte áldásos feladatait, hogy magasra nő, és szinte már római saláta kinézetű leveleket hoz, amelyek rézsútosan növekednek! Ilyenkor érdemes szedni a leveleit, akár teának, akár salátának, mert ezután a fázis után gyakran maguktól is eltűnnek!
Egyébként a pitypang egy kiváló bioindikátor is, mert szereti a nehezebb, zsírosabb, agyagosabb, nedvesebb talajt. Amit egyébként kiválóan szárít és lazít is egyben. Szóval ha van pitypangunk és nincsenek ilyen furcsa “éppen gyógyítok” kinézetű szakaszai, akkor csak simán a fent leírtak szerű a talaj a kertünkben. Ebben az esetben is lehet szedni, akár rukkola helyettesítés gyanánt is!
Om Tat Sat
Baktai Ádám kelet kutató, hobbi kertész, pitypang rajongó
Ui: Magyarország egyes régióiban a pitypangot buborékfűnek, pimpipárénak, béka virágnak, pampulának és papatyi virágnak is hívják! És én úgy imádom ezt!