Maga a méregtelenítés és a böjt fogalmai, minden kultúrában jelen vannak, és valahogy mindig a tavasztól-őszig tartó szakasz az, amiben ez megtörténik, lásd itt nálunk a Húsvéti böjtöt tavasszal, vagy a Kartik hónapot Indiában, ami őszre esik.
Az Ájurvédában azt az analógiát használják, hogy tételezzük fel azt, hogy a szervezetünk olyan mint egy cső, aminek a fő funkciója pedig a víz vezetése.
Ha a cső lerakodásoktól, és szennyeződésektől fogva már nem képes a teljes kapacitása szerint vizet elvezetni, akkor a cső funkcionalitása csökken, és ha az adott szállítandó vízmennyiségének csökkenése további területekhez kötődik, ami esetleg sérül, vagy megváltozik a kevesebb vízáteresztés miatt, akkor elindul egy láncreakció, aminek a kiinduló problémája a csövünk eldugulása volt.
Ez pontosan így igaz a szervezetünkre is! Amikor az egyébként fantasztikusan működő testünk már nem tudja ellátni alapvető funkcióit a felgyülemlett méreganyagok és egyéb nyalánkságok miatt, akkor elindulhatnak olyan láncreakciók, amelyek nem vezetnek jóra.
Viszont a méregtelenítés következettében szervezetünk öngyógyító folyamatai beindulnak, és újult erővel kezdik el a rossz láncreakciók okozta hibák kijavítását, szervezetünk befoltozását.
Szóval a méregtelenítés kell, mert hasznos, és most még nem is beszéltünk arról, hogy a mai business alapú ételipar végett mi kerül a boltokba, az asztalokra és így be a szervezetünkbe.
Om Tat Sat
Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője
Még egy kis olvasni való ebben a témában:
Késő tavasszal majd idén is belevágunk majd a Pancsakarmába, a méregtelenítések királyába!
Tavaszi/Őszi méregtelenítés, 2013-as írás. Ez az írás a fűszerek használatáról szól, avagy “méregtelenítés egyszerűen”.
Tavaszi/Őszi méregtelenítés, 2012-es írás. Ez az Ájurvédáról és a hozzákötődő tudományokról, és az Ájurvédikus szerek használatáról szól.