Néhány kedves Krisna hívő barátom rám írt, hogy ők nem igazán értik, miért is fontos a Siva Ratri esemény megünneplése, betartása számukra. Íme a válaszom:
Az, hogy a Védikus tradíciók milyen régiek, még most sem tudjuk. Sőt valószínű, hogy sohasem fogjuk megtudni. Így mindamellett, hogy tudjuk, hogy a Védákat kb. 5000 évvel ezelőtt írták le, a mai napig a Védikus spirituális hagyományokra nem egykönnyű rátenni egy időbéli bélyeget.
Pl. 2018-ban a BBC lehozott egy elég komoly műsort 12 ezer éves spirituális kőfaragásokról, India Maharasztra államából. Amelyek gazdagon ábrázolnak isteni alakokat és spirituális rituálékat.
Tehát, mint minden más imádat Indiában, a Krisna vagy Visnu imádat is nagyon sok ezer évvel ezelőttre datálható vissza. De az a fajta Krisna imádat, ami most olyannyira elterjedt nyugaton, az a 16. század elején vált prominensé. Ezt az ágazatát a Krisna imádatnak Brahma Madhva Gaudija ágazatnak hívják.
Így ha vissza megyünk az időben 500 évet, akkor a Krisna imádat ezen formája, még csak kialakulóban volt. Ekkor kerültek lefektetésre a szabályok, ekkor lettek leírva az ágazatra sajátos filozófiai tézisek.
Ebben nagyon nagy szerepet kapott 6 szent, akik a 6 Goszvámi néven a mai napig rendkívül nagy tiszteletnek örvendenek. Ebből a fantasztikus tudósokból, az egyiket Szanátan Goszváminak hívták. (Ő róla már írtam nektek!)
Többek között Ő összeállított egy Hari Bhakti Vilász nevezetű enciklopédiát, ami a legkülönfélébb Védikus írásokból gyűjt össze információkat a rituálék és spirituális gyakorlatok végzéséről. Ebben a gyűjteményben (Hari Bhakti Vilász 14/200: Skanda Purána, Nagara khanda) nagyon sok szó esik Siva tiszteletéről, sőt Szanátan Goszvámi azt is idézi a Gautamija Tantrából, hogy Magát Krisnát teszik elégedetté hívei, ha pl. betartják a Siva Ratrit.
És, hogy hogyan? A Védikus írások fő ajánlásai Siva Ratrira egyszerűek:
- egész éjszaka fennmaradni,
- valamilyen böjt betartása (ez lehet száraz böjt, csak ivós böjt, csak gyümölcs, stb.),
- felajánlások megtétele Sivának (ez lehet mantrák, virágok, fürtölő, szinte bármi).
Szóval nem bonyolult az egyenlet. Főként úgy, hogy vannak olyan mantrák Sivához, amit Sri Csaitanja Maháprabhu írt, a bengáli Bhakti mozgalom fő alakja, és vannak olyanok is, amit Srí Ráma írt, a Rámajána hőse.
Valamint az is érdemes tudni a Vaisnaváknak (Visnu hívőknek), hogy Visnu szenthelyeit mindig Siva egy különleges formája védelmezi, Kshétrapál Mahadéva (a szenthelyek nagy istensége). Így ahhoz, hogy tényleges bepillantást nyerjünk a zarándoklatunk során a szent helyek nagyságába, mindenképpen ki kell Siva kegyét is érdemelni.
Na ezért fontos Siva imádata a Krisna hívőknek is!
Om Tat Sat
Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője