A Védikus felfogás az, hogy mivel mi élőlények is sok félék vagyunk, úgy a lelki indíttatásunk is lehet sokféle. Pont ezért a Hindu kultúrában nincs hittérítés, és a legkülönfélébb spirituális ágazatok is tiszteletben vannak tartva!
Sőt Indiában számtalan olyan vallási és spirituális ágazat is virágzik, amelyek eredetországukból már több, mint 1000 éve el lettek üldözve (parszizmus). Ugyanakkor Indiában az sem kizárt, hogy egy Burmában született hindu üzletember Buddha eredeti meditációs technikáját tanítsa szerte Indiában és felépítsen egy több, mint 100 méter magas buddhista sztúpát Mumbaiban, India egyik legprominensebb városában (Szatya Nárájana Goenka). De vehetjük Szikkim állam példáját is, ami buddhista királyságként működik 400 éve, miközben a hindu lakosság mindig is többszöröse volt a buddhista lakosságnak.
De ide vehetjük azt a zseniális idézetet is Őszentsége a XIV. Dalai Lámától, miszerint: “Attól, hogy nem az én utamat járod, az még egyáltalán nem biztos, hogy el vagy tévedve!”.
Szóval az én kis tejbe-tök Hindu világképem szerint a November 1.-én megünnepelt Mindenszentek napja, lehet, hogy egy 741 óta megünnepelt Keresztény emléknap, de ez lehet egy jó indok mindenki számára a szentjeire való megemlékezésre.
Ez a nap egyébként a már megüdvözült lelkekre való emlékezést hívatott szolgálni. Tehát a már tökéletességre emelkedett, megvilágosult lelkekre való emlékezést és tisztelet nyilvánítást szolgálja.
Ez a nap nem összekeverendő a Halloween nappal, ami a Kelta hagyományok szerint az All-Hallows-Evening ünnepe, azaz az összes szent ünnepe (all hallows). Tehát a Halloween mögöttes aspektusát elfogadva, ebből csinálhatunk akár egy 3 napos megemlékezést is.
A November 2.-án tartott megemlékezésen, halottak napján pedig a még nem-megüdvözült lelkekre emlékszünk. Tehát a világi halottainkra. Egyébként azt a napot 998 óta ünneplik meg a Keresztény kultúrában!
Sőt így mi magunk választhatunk arról is, hogy kire mikor emlékszünk meg! Hiszen ott van azaz opció is, mint pl. nekem, hogy én, a Dédnagymamámról Mindszentek napján emlékszem meg, míg a többi eltávozott rokonomról pedig egy nappal később, halottak napján! Sőt ez érvényes lehet tanárainkra és mestereinkre is. Mondjuk itt nekem könnyű a dolgom, mert:
- A dél-afrikai mesteremre.
- A Védikus asztrológia mesteremre.
- Sripád Dzsagat Bandu Prabhura.
- Sripád Bhakti Charu Szvámira is Mindszentek napján emlékezek meg!
Om Tat Sat
Baktai Ádám
Hindu pap, a Védikus kultúrtudományok szakértője