Arra gondoltam, hogy írok nektek egy 26 részes szösszenetet a jóga rendszer kialakulásáról. Ezek az írások majd ki fognak ágazni a Védikus világkép és filozófia főbb területeire is. Magyarán leginkább egy olyan jóga világkép leírásra vállalkoznék. Így idén, minden Újhold és Telihold napján majd felteszek egy epizódot az írásból. Mit szóltok?
A Védák szerint a mint minden spirituális gyakorlás a jóga is egyértelműen a jó Istentől származik, és azért lett megalkotva, hogy ez a fajta spirituális gyakorlás megkönnyítse a mi életünket, itt a földi világban.
Így a jóga tudományok földi propagálását egy isteni inkarnáció Dattatréja kezdte el. Sőt többek között a jóga folyamat világi megalkotásáért lett Dattatréja híres a Védákban. Mert azok után, hogy leszületett ebbe a világba a szent Atri és felesége Anaszúja fiaként sokáig vándorolt a világban, és 24 mestert fogadott el, akiknek példájából tanulva ért meg benne a jóga gyakorlás filozófiája és rendszere.
Természetesen az, hogy Dattatréja hogyan született le ebben a világba nagyon sokféle képen írják le a Védák. Ezt a következő írásban írom majd le, de, hogy ez miért van, azt itt kifejtem most nektek:
A Védikus világkép egy nagyon összetett terület, és habár nekem teljesen egyértelmű, mert én ebben nőttem fel, el tudom azt is fogadni, hogy kívülről ez egy nagyon kesze-kusza összegfüggésekkel tarkított és sokszor lekövethetetlen szálakból álló univerzum. Ráadásul 1-1 történet többféle képen is szerepel a Védákban, ami végett még érdekesebb az egész.
Az alapvető ténye ennek a sokoldalúságnak az, hogy a Védikus világkép ciklikus. A mi materiális kézzel fogható világunk sok-sok milliárd éve létezik, és 4 szakasz követi egymást egy folytonos körforgásban. A 4 egymást követő éra az Arany kor, az Ezüst kor, a Réz kor és a Vas kor. Ez után jön egy kis pusztulás, lásd özönvíz, világ égés, stb. és újra kezdődik az egész.
Ez természetesen összefügg azzal, hogy a Vas korban élők, most éppen mi is a Vas kort nyomjuk, hülyébbek, materialistábbak és önzőbbek, így szép lassan mi magunk hozzuk a világot olyan helyzetbe, hogy már jobb megoldás a pusztulás, mint az átalakítás.
Szóval a teremtés története sokszor megtörténik a mi materiális világunkban, és a szereplők ugyanazok a pozíciók. Mint pl. Brahmá a teremtés Istene, vagy pl. Brahmá első fiai, akik benépesítik ezt a világot. De ezek a pozíciók olyanok mintha intézmények lennének, mert ezek a szerepek ahhoz kellenek, hogy a világ működni tudjon. Viszont ezeket a szerepeket szinte mindig más és más lelkek személyesítik meg.
A Védák szerint, amikor mi kikerülünk a spirituális világból és elkezdjük „földi” pályafutásunkat, mindenki a teremtés Isteneként jön le ebbe a világba. Tehát ti kedves olvasók és én is az író is, már voltunk Brahmá a teremtés Istene.
És mivel mindannyian mások vagyunk, így természetesen egy olyan összetett és bonyolult feladatot, mint pl. a materiális világ megteremtése is másképp oldjuk meg. Így ezek a történetek másképp és más módon történnek meg időről-időre.
Sőt ezeket a különböző történeteket külön módon is kategorizálják. Például a gunák szerint. Tehát vannak történetek amelyek a jóság kötőerejében történtek meg, vannak amelyek a szenvedély viharaiban és vannak a tudatlanság bugyraiban megszületett események is.
Folyt. köv.
Om Tat Sat
Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője
Ui: Hogy ne csigázzalak benneteket halálra, íme Dattatréja 24 gurujának listája:
- A Föld Anya.
- A levegő.
- Az égbolt.
- A víz.
- A tűz.
- A hold.
- A nap.
- A galambok.
- A piton.
- A tenger/óceán.
- A molylepke.
- A méhecske.
- Az elefánt.
- A mézvadász.
- Az őz.
- A hal.
- Pingala, az örömlány.
- A sólyom.
- A gyermek.
- A karkötős hajadonlány.
- A nyílkészítő.
- A kígyó.
- A pók.
- A darázs.
Visszajelzés: Dattatréja különleges napjai: Nap a Pusja csillagképben! Az év egy különleges időszaka a jóga gyakorlók számára! | Bhakti Kutir