A Narmadá folyó azon a napon született le a világra, amikor a szabadég alatti téli fürdőzést kellene megejtenünk az egészségünk érdekében, tehát Szúrja Nárájana napján!
A Narmadá megjelenésének több verziója is fellelhető a Védákban, de az minden történetben azonos, hogy a folyó Sivából született meg. Valamint az is, hogy Siva mély meditációban ült, amikor is vagy a könnye vagy az izzadsága feltöltötte, majd túl csordította a Narmadá folyó eredeteként szolgáló területet, így megalkotva a folyót.
Ebből a folyóból származnak azok a Siva kövek, amelyeket az Indiana Jones filmben is láthattunk! Így nem véletlen az sem, hogy a Narmadá folyó, India 7 legszentebb folyójának egyike.
Ezen szent folyók tisztelete olyannyira fontos Indiában, hogy szokás az, hogy minden fürdés előtt elmondanak egy mantrát a 7 szent folyóhoz. Még pedig úgy, hogy mielőtt még beletennék a lábukat a vízbe, vagy mielőtt a lábaikra folyatnák azt, egy keveset a fejük tetejére hintenek a kezükből, hogy ezzel is tiszteletüket fejezzék ki a víz és a szent vizek irányába.
És eközben mondják el a következő mantrát:
om gangé csa jamuná csaiva, gódavári szaraszvati, narmadá szindhu kavéri, dzsalészmin szannidhim kuru.
„Meghívom a Gangesz, a Jamuna, a Gódavári, a Szaraszvati, a Narmadá, a Szindhu és a Kavéri szent folyóit ebben a vízbe és kérem tisztító áldásukat!”
Amúgy a Narmadá az egyik leghosszabb folyója Indiának, a maga 1312 kilométeres hömpölygésével. Megszámlálhatatlanul sok szenthely kötődik Hozzá, az egyik pl. az Omkárésvara Mahadév templom, Khadwa városának közelében, ami egyike a 12 legfontosabb Siva templomnak.
Om Tat Sat
Baktai Ádám, keletkutató, a keleti kultúrtudományok szakértője