A Hét Ájurvédikus receptje: Vese karbantartás…

lwAz Ájurvéda úgy tartja, hogy a veséinket mindig melegen kell tartanunk.

Sőt a hideg kibírásához is azt mondják, a keleti gyógymódokban, hogy 3 helyen kell melegen tartanunk a szervezetünket. A lábainkat, a derekunk és vese- környékünket, valamint a nyakunkat, torkunkat.

A Taoista Jóga szerint is a hideg, mindig a veséinket terheli a legjobban, és a Február hónap is a veséink karbantartására vonatkozó idő a kínai gyógyászatban.

De visszatérve az Ájurvédához, van egy olyan vese regeneráló és tisztító házi recept, ami egész évben, bármikor alkalmazhatunk,  még akkor is amikor még hideg van egy teljes méregtelenítéshez. Sőt ez a tisztító kúra alapozásként is szerepelhet, a tavaszi nagy tisztító kúráink előtt.

A recept így szól:

Reggelente meg kell inni egy pohár citromos vizet az első pisilés előtt. Ez nem csak a veséinkre jó, de áttisztítja a húgyutakat, és jó a prosztatára is. A felfázásra való hajlamot is kitisztítja, valamint az egész szervezetünket is lúgosítja. Hosszútávon alkalmazva a veseköveket, és a vesehomokot is kihajtja veséinkből.

(Ha felfázás vagy prosztata problémák miatt éjszaka többször is felkelünk pisilni, az számít első pisilésnek, ami után már nem fekszünk vissza. Tehát hajnal 2 órakor nem kell a citromos vízzel vesződni, ha még visszafekszünk. Elég a keveréket megcsinálni és meginni majd reggel 6-7 körül.)

Az adagolás, fél citrom leve 2 dl vízben.

De ha azt érezzük, hogy kicsit komolyabban rá kellene dolgoznunk a veséinkre, vagy hazaérve már nagyon ki vagyunk hűlve, vagy derékról rendszeresen felfázunk az Ájurvéda meleg pakolást javasol a vesékre. Indiában egy tök fajtát használnak erre, amit mi itt nyugaton cukkinivel helyettesíthetjük.

Le kell reszelni a cukkinit felmelegíteni egy edénybe, majd a vesére pakolni, bebúgyolálni és addig otthagyni, amíg a massza ki nem hűl.

(És nem röhögök míg ezeket a mondatokat éppen begépelem.)

Jó szórakozást,

Om Tat Sat

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője

Goredas

Ádám névjegye

1976-ban születtem és 2 éves korom óta vagyok teljesen belemerülve a varázslatos keleti kultúrába. 15 éves koromban volt szerencsém kiköltözni Indiába egy tradicionális kolostor iskolába, ahol 10 éven keresztül nemcsak tanulhattam a keleti tudományokat, hanem benne is élhettem ezeknek az ősi tudományok kultúrkörében. Sőt, együtt élhettünk azokkal a mesterekkel, akiktől tanultunk. Az elmúlt majd 30 évben, 4 kontinenst jártam be, mint tanár és segítő, és ezt az első kézből szerzett tudást próbálom átadni azoknak, akik eljönnek hozzám tanácsadásra vagy képzésekre. Om Tat Sat Baktai Ádám
A bejegyzés kategóriája: Abu Patikája, Ájurvéda, Ájurvédikus Receptek/Házi praktikák, Ájurvédikus/Vegás Főzőcske
Kiemelt szavak: , , , , , .
Közvetlen link.

7 Responses to A Hét Ájurvédikus receptje: Vese karbantartás…

  1. Hódosi József szerint:

    Érdeklődéssel olvasom honlapjukat. Kérdésem: Tudnak e gyógymódot ajánlani több éve tartó prosztata megnagyobbodásomra. 57 éves vagyok, Tamsudil nevű gyógyszert szedek és gyógyteákat iszom. Szeretnék kémiai gyógyszer mentes kúrára áttérni.

    • baktai ádám szerint:

      kedves józsef,

      nagy százalékban a prosztata megnagyobbodás gyulladás végett alakul ki. az lenne a célra vezető, hogy 6 hétig tartson egy gyulladás kiiktató kúrát. ez azt jelentené, hogy heti 3 egymást követő napon ne eggyen semmiféle fehérjét, növényit sem, és szedjen kálciumot reggel és este. ez a kúra minden gyulladást megszüntet. a tökmag olaj még egészen fantasztikus a prosztata problémákra, reggel és este 1-1 teáskanálnyit kellene fogyasztani belőle, hogy hatékony legyen, reggel éhgyomorra, este, még vacsora előtt, de amikor a gyomrunk már ürítette az ebédet. nem tudom, hatha jógára kapható, vagy ismeri az alap gyakorlatokat? ha érdekli, írjon és leírnám a az ide vonatkozó gyakorlatokat.
      üdv,
      baktai ádám

      • Hódosi József szerint:

        Kedves Ádám!
        Nagyon örülök válaszának. Kész vagyok a kúrára.
        A fehérje mentes étkezéshez most és itt mit célszerű fogyasztani?
        38 évvel ezelőtt a Deli Károlyhoz jártam jógára, és ma is rendszeresen tornászom, így úgy érzem képes lennék az ajánlott gyakorlatokat is elvégezni.
        Akaraterőm és kitartásom van.
        Köszönettel fogadom tanácsait.

        Tisztelettel üdvözlöm

        • baktai ádám szerint:

          Kedves József, minden tiszteletem az öné, én 34 éves vagyok, így a nagy Deli Károlyt csak a könyvén keresztül ismerem, de az én drága nagybátyám is járt hozzá jógázni. A görögszéna Ájurvédikus recept egyik kommentjére leírtam a fehérje kerülő listát ott meg fogja találni.

          Elsősorban az előre hajló ászanákra kellene összpontosítani, mert azok kipréselik a többlet hőt a törzsből a végtagjainkba és azok már eleve gyulladás csökkentőek. De ami még lokálisan is a cél területen keletkezett vérbőséget az lenne a leghatékonyabb. Főként a Baddha Konászana, azaz pillangó, a Jhanu Sirsászana, egy láb elől és ráhajlás, valamint a Paschimottanászana a mindkét láb előre hajlást ajánlanám.
          Szeretettel és tisztelettel,
          Baktai Ádám

  2. Szori szerint:

    Szia Ádám !

    Az itt következő kérdés nem feltétlenül nekem szól, hisz már jártam nálad ez ügyben… Azonban arra gondoltam sokaknak probléma a minket körülvevő egyre “érdekesebb” világ, mely rengeteg stresszel, feszültséggel jár. (savtúltengés, gyomorfekély, szívritmus zavar). Mit javasolsz ezekre mind ayurvedikusan mind a jóga területén megoldásként.

    Milijó puszi: Szori

    Ui. gratulálok a honlaphoz 🙂

    • baktai ádám szerint:

      Szia Sori,
      Valójában az Ájurvéda szerint a megelőzés fontosabb, mint a tűzoltás.

      Az egyik fő baj nyugaton a rendszertelenség. A gyomorsav túltengés persze, a sok csípős, savas, tartósított, ételtől is túltenghet, de ez már alkattól függ, viszont a rendszertelen étkezés mindig vagy túl savasodással, vagy sav visszatartással jár, ami hosszútávon epekövet okoz.

      A szív, vérnyomás és gyomorfekély problémák, már inkább stressz okozta betegségek. Érdekes, hogy a nyugati világban legtovább élő, és az egészségben legtöbb évet eltöltő Japánok, leginkább a gyomorfekélyre érzékenyek. Viszont ők olyannyira egészségesesen táplálkoznak, hogy ha fizikai kiváltó okot keresünk a gyomorfekély problémájukra, csak az volt található, hogy Japánban túl melegen eszik a főtt ételeiket. Érdekes, hogy egy akkor országnak, mint pl. Japán egészség ügyileg a legnagyobb problémájuk, hogy túl melegen esznek.

      Valójában Japánban a teljesítmény kényszer és a megfelelni vágyás az, ami leginkább közrejátszik a gyomorfekély kialakulásában, ami szintén pszichés eredetű.

      Ami már nyugaton is kutatott és kimutatott, hogy legjobban a mozgás és a napfényhatására termel az agyunkban szerotonint, azaz boldogság hormont. Tehát ha rendszert tartunk az étkezésünkben, a mozgásunkban és oda figyelünk a folyadék bevitelre, a nyugati népbetegségek egy jó részét kikerülhetjük.
      Üdv,
      Baktai Ádám

  3. Pistike szerint:

    Örömmel olvastam a téli tanácsaitokat, lenne valami tavaszra is az ajurveda tarsolyában? 🙂
    Nagyon köszönöm!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük