Arról már volt szó, hogy Márciusban eljön a retek ideje és nem sokkal később általában a spenót is feltűnik a piacokon. A spenót az egyik legideálisabb étel azoknak, akik aktívabban mozognak, és erről bővebben itt tudtok olvasni, de most igazából arra összpontosítanék, hogy eláruljak nektek egy apró kis indiai főzős titkot a spenótról.
A klasszikus, indiai, hagyományos templomi főzés kultúrájában azt mondják, hogy a spenót úgy készül el igazán finoman, ha pont ugyanannyi vajat használunk fel a főzésnél, mint amennyi spenótot. És akkor itt várnék is egy picit, hogy ízlelgetni tudjátok ezt a mondatot.
De visszatérve a tavaszhoz, Március végére megszokott érkezni a medvehagyma. Ennek a növénynek semmi köze a hagymához, sőt a nevét arról kapta, hogy a medvék nagyon szeretik, valószínűleg azért, mert egy hihetetlen gyógynövény. A medvehagyma vízhajtó, és méregtelenítő hatású, tisztítja a vért és a vesét, de kiváló a belekre és a gyomorra is.
Mivel a medvehagyma évente csak egyszer terem, és frissen, sőt nyersen az igazi, hogy a rendkívüli gyógyhatásai minél erőteljesebben tudják kifejteni a hatásukat, leírnék egy hihetetlenül egyszerű receptet:
A medvehagymát apróra vágjuk, és belekeverjük túróba, némi olíva és kapri bogyó társaságában, persze egy kis só és bors kíséretében! Olíva olajt és/vagy tejfölt is használhatunk arra, hogy picit selymesebb legyen a kencénk. Magyarosra véve a figurát, szimplán ki kell hagyni a bogyókat és jöhet egy kis piros paprika őrlemény. De az már kb. körözött lesz, mert a medvehagymának azért van egy kis hagyma bukéja.
Ez egyébként nemcsak egy finom és egészséges étel, de kiváló azok számára is, akik intenzívebb mozgásba kezdenek, így a tavasz eljövetelével!
Hiszen a túró egy brutális gyúrós kaja, mert a túróban lévő fehérje, valójában egy kazein nevű fehérje, ami az egyik leglassabb felszívódású protein. A kazein adta aminosav löket kb. 3-4 órával az étkezés után éri el a csúcsát a vérünkben, így intenzívebb edzések után kiváló arra, hogy izmaink jó sokáig kapjanak enni a szervezetünktől, és ne az izmainkhoz nyúljon táplálék gyanánt.
A másik hatalmas előnye a kazein fehérjének, hogy nagyon magas a kalcium tartalma, ami így még jobb a testünknek, ha sokat mozgók vagyunk. Egyébként a fehérje feldolgozásához a szervezetünk, kalciumot használ fel, szóval minél magasabb a kalcium tartalma egy fehérje forrásnak, annál kevesebbet von el a testünktől az emésztés folyamán az anyagcserénk.
Szóval jön a tavasz, és az emberek jobban odafigyelnek arra, hogy hogyan néznek ki, többet edzenek, és már le is lehet vetkőzni egy picit. Sőt végre ki lehet menni a szabadba, és a napra, így még azok is futnak, sétálnak, és bringáznak egy kicsit, akik általában nem mozognak annyit. Szóval ha mozgunk akkor együnk sok túrót, medvehagymát és spenótot.
Om Tat Sat
Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője