A tavalyelőtti recepteket igen jól viseltétek, de páran nem voltatok elragadtatva a főzőcskézéstől, szóval ebben a receptben nincs főzőcske, nincsenek orrmosásos praktikák, csak tiszta egyszerű pránajáma légzések a klasszikus Hatha Jógából.
Ha ezt a 4 légzést megcsináljuk ebben a sorrendben, akkor nem kell kencézgetni, hosszúborsot káposztalében áztatni, stb.
Első légzés: Csandra és Szúrja Bhédana légzés, azaz a Hold és a Nap útjainak tisztítása:
Ezek egyszerű egy oldalas légzések, magyarán befogjuk az egyik orrlyukunkat, majd be és ki lélegzünk háromszor a túl oldalon, utána persze átváltunk a másik oldalra is.
Második légzés: Bhasztrika légzés, azaz Fújtató légzés:
Mindkét orrunkon keresztül erőteljes ki-be légzést produkálunk, 21szer.
Harmadik légzés: Udzsajji, azaz Győzedelmes Pránajáma:
Itt az orrlyukainkat tágítva, (nem kézzel tágítjuk, elég erősebb belélegzéssel) úgy lélegzünk be, hogy egy „SZ” hangot halljunk és kilégzéskor összepréselve az orrlyukainkat, (szintén nem kézzel, elég ha összehúzzuk az orrcimpáinkat) meg egy „H” hangot lélegzünk ki.
Itt a fő hatás a hosszabb kilégzés miatt üt be, mivel a hosszú kilégzés mindig pihenteti és nyugtatja a szervezetünket. Edzésnél, fizikai munkánál, de még a hirtelen mély légzéses és elnyújtott hosszú kilégzéses sírásnál is ezen módon nyugtatjuk a testünket-lelkünket. 4-5 percig csináljuk ezt a légzést.
Negyedik légzés: Kapalabhati légzés, azaz homloktisztító légzés:
A belégzés marad a harmadik légző gyakorlatból, tehát lassan egyenletesen „Sz” hangot szívunk be, tágított orrlyukakkal, de a kilégzést hirtelen és gyors kifújással visszük véghez, szintén az orrunkon keresztül. 12 ismétlést ajánlanék.
És ennyi, Táááá Dááááá!
Om Tat Sat
Baktai Ádám
Visszajelzés: A hét Ájurvéda receptje: Nyár közepi/végi regenerálódás, vagyis az Ájurvédikus fürdő kúrák rejtelmei I. rész… | Bhakti Kutir
Nagyon köszönöm! Nekem is
el kél a segítség.