A mi éghajlati övünkön a tavasz és a nyár azaz időszak, amikor pótolhatjuk a szervezetünk vitamin tartalékait, amivel felkészíthetjük magunkat a következő téli szakaszra! Vagy éppen amivel össze kapjuk magunkat az elmúlt tél után.
A téli szezon 2 fő problémája az, hogy a hideg miatt kevesebb folyadékot viszünk be és az, hogy az étel amit megeszünk, vagy vermes és régi, vagy pedig hungarocellből előállított műanyag kaja. A tél hatását leginkább a bőrünkön szoktuk észrevenni, ami az évszak végére fénytelen, száraz és sápadttá válik. De higgyétek el belül is kibillen ez-az.
De természetesen ha a tél rossz hatásait kitudjuk iktatni a szervezetünkből, akkor a tél okozta kellemetlen tünetek is elmúlnak majd.
A napi minimum felnőtt folyadék bevitel 2 liter és 3 deciliter kellene, hogy legyen. Egy kardiológus doki szerint, akivel beszéltem és semmi köze a természetes gyógymódokhoz, ha megiszunk 2.8 liter folyadékot per nap, akkor a szívünket is teljesen karban tudjuk tartani. Mert az a mennyiségű folyadék már egyensúlyban tartja a nátrium-kálium ion pumpánkat is! A szív specialista szerint még a rossz genetikai hajlamainkból eredő szív problémáink sem bukkannak elő ennyi folyadék beviteltől.
Ha már megvan a megfelelő folyadék bevitel, akkor elkezdhetünk rá gyúrni a vitamin bevitelre is.
Természetesen az Ájurvéda a szerves vitaminok és nyomelemek bevitelét javasolja. A mesterségesen előállított d aszkorbinsav, nem C-vitamin! Sőt minden más szervetlen cuccot sokkal nehezebben dolgoz fel a szervezetünk, mint a természetes forrásból eredő anyagokat.
Szóval amint elkezdenek bejönni a friss tavaszi zöldségek és gyümölcsök azonnal menjünk rájuk. Az Ájurvéda ajánlása az, hogy ilyenkor a friss zöldeket lé formájában is fogyasszuk, mert míg mondjuk, 10-12 darab gyümölcsöt vagy zöldséget nem tudunk meg enni egy huzatra, ugyanennyi mennyiségnek a levét simán meg tudjuk inni, 10-15 perc alatt lassan, nyugodtan, ájurvédikusan, jógikusan.
Ezekből a levekből potenciálisan úgy tudjuk a vitaminok és nyomelemek felszívódását erősíteni, ha hozzá adunk némi gyömbért, mézet és amlát. A gyömbér és méz minden gyógynövény vagy gyümölcs vitamin, nyomelem és tápértékének felszívódását serkenti. Az amla, az indiai egres pedig egy igazi C-vitamin bomba.
Az amlában, ami egy ping-pong labda nagyságú gyümölcs, 3000 mg C-vitamin van, ami nagyjából ugyanannyi, mint 20 db narancsban a fellelhető mennyiség. De az amla nem savas gyümölcs, hanem fanyar, tehát nem pisiljük ki a vitaminok 90%-át az első ürítésnél, hanem a vitaminok beívódnak a gyomor és belek nyálkahártyáiba és lassan szívódnak fel onnan.
Tehát a recept egyszerű, 2-3 dl zöldség és/vagy gyümölcs lé, egy mokkás kanál méz, egy kevés gyömbér és amla.
Om Tat sat
Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus kultúrtudományok szakértője
Az amlát, hol lehet beszerezni?
Egy indiai cég bejött tízen x ájurvédikus szerrel, az amla az egyik. Most már oéti száma is van, tehát bio boltokban, gyógyszertárakban is valószínű, hogy megrendelhető, de természetesen mi is betudjuk szerezni a Bhakti Kutirban. Üdv,
Baktai Ádám
Honnan lehet tudni, hogy ki Kapha, ki Vata, és ki Pitta testalkatú?
Jó kérdés, valószínű, hogy hamarosan felteszek majd egy egész ájurvédikus kérdőívet arról, hogy ki milyen alkatú. De röviden a Vaták picik, vékonyak, egy hangyányit aggódóbbak, és alul működésre hajlamosak, mint pl. alacsony vérnyomás, hideg kezek-lábak, picit lassabb emésztés, szárazabb bőr, stb. A Pitták a heves, pörgős, túlműködők. Ők a savasodásra, és a gyulladásokra hajlamosabbak, meg az agresszióra is. A Kaphák a húsibb, jó kedélyű, de picit az eltunyulásra hajlamosak. Nekik is lehet picit lassabb az emésztésűk, mint a Vatáknak.
Üdv,
Baktai Ádám
Szia Ádám!
Lehet,hogy volt róla szó a tanfolyamon, de gondolom az amlát távol keleti üzletekben be tudom szerezni mostanság.Vajon ültethető nálunk?
Más: Mit ajánlasz,frissítőként egy 4 órás írásbeli vizsgára? Ha tudsz sos-ben válaszolj légyszíves, mivel hétfő délután lesz a vizsga( pitta tipusra).
Köszönettel: Nati
Szia Nati,
A Krisztina és a Judit kérdésére már válaszoltam, az amlával kapcsolatosan. De a Bhakti Kutiron keresztül is be tudod szerezni.
Az ájurvédában használt brahminál nincs jobb agy és memóriaserkentő a világon, de így 1-2 nap távlatában még nem tudja kifejteni hatását. Ilyenkor sos-ben talán a keserű íz fogyasztása a legjobb. Amennyire a testet bontja, olyannyira serkenti az agyműködést a keserű íz. Ma is és holnap is 2x -2x igyál meg egy jó 2-3 dl keserű teát. Pittáknak bármilyen keserű jó, tárnics, szenna, cickafarkfű, aranypecsét, stb.
Üdv,
Baktai Ádám
Hari Ádám!
Amlát hol lehet beszerezni?
Köszi, Judit 🙂
A Krisztina kérdésére leírtam, hogy van egy indiai cég, stb, de elfelejetettem leírni azt, hogy 6850 Hufba kerül náluk, az összes gyógynövény fajtájuk, és ezek egy 3 hónapos kúrára értendők.
Üdv,
Baktai Ádám
Helló Ádám!
Köszönöm a gyors válaszod.
szia: Nati
Tündérke nagyon szivesen és képzeld szereztem amlát Indiából!!
Üdv, Ádám Om Tat Sat
Szia Ádám!
Jan.31-től csináltam a 3-hetes (citromosvizes, 3-napig fehérjementes) kúrát, amit megbeszéltünk, és ezután elkezdtem a fűszerezést… Márc.11-én voltam vérvételen… 18-án megkaptam a leletemet, és egy db csillag sincs rajta, szóval minden értékem tökéletes! Nincs pajzsmirigy problémám! 🙂
Köszönöm Neked. 😀
Ha megírtam a diplomamunkámat (és lesz egy kis szabadidőm), május elején szeretnék még elmenni hozzád, hátha a parlagfű-allergiámra is tudnál mondani valamit, amitől megszűnik…
Üdv: Luna
Hari Ádám!
És lehet tőled vásárolni ezek szerint amlát?
Igen, mert most van kisebb dobozosom is meg nagy 3 hónapra elegendő nagy dobozosom is.
üdv,
Szia Ádám, csak egy kérdésem lenne. Múlt héten voltam nálad és azóta is csinálom az általad ajánlottakat. Akkor is említettem hogy már kb. 3. hete iszom reggelente a Trifalát, de ma már másodszor hánytam a reggeli adag után. Ez normális?
Esetleg ez is a tisztuláshoz tartozik?
Üdv. Ági
A terápiás hányás tisztító jellegű, de azért nem kellene ilyen hatásának lenni a triphalának. Szerintem kezdj el tablettás formátumú triphalát szedni. Akkor majd nem fogod érezni az ízét.
Üdv,
Visszajelzés: A Hét Ájurvédikus Receptje: Tavaszi Kúrák, a meleg eljövetelével… - Egészség Extra