Terveztem, hogy megünnepeljük a 200. bejegyzést is, mint a 100.-at is, de hát nem figyeltem a számlálót.
De ettől függetlenül ezen bejegyzés témája a mai Napfordulós nap, amikor a Nap az északi pályájára lép. Az Ájurvédában a telet 2 szakaszban kezelik, kora tél és késő tél.
Január 15-ig a Nap a Föld déli pályán van és így, ahogyan egyre kevesebb a napfényes órák száma, és a Nap távolodása miatt a sugarai is egyre gyengébbek, így már lényegesen kevesebb párát és nedvességet tud elszívni a légkörből.
Ez a nedves, párás, szmogos és nyákos idő igen csak kedvező a baktériumok és vírusok terjedésére, lásd ilyenkor szoktak a téli nyavalyák lecsapni ránk. Pont ezért az Ájurvédikus elképzelés szerint a tél kora szakaszában kellene fehér borokat fogyasztani, mert a vírusirtó hatásai köztudottak. Aztán meg amikor már jön a késő téli szakasz, és már az immunrendszerünk is kezdi feladni a szolgálatot, akkor kellene a vörös borok irányába nyitni, mert a flavonoid és vitamin tartalmaik serkentik a szervezetünk működését.
Persze ne feledjük, hogy az Ájurvéda ajánlása napi 2-3 alkalommal 1 evőkanál bor, 1 evőkanál vízzel keverve. És akkor tááá dáááá, ez volt az Ájurvédikus kisfröccs receptje is.
Om Tat Sat
Baktai Ádám