Ez a bejegyzés lehetne egy Abu Patikája is, mert az Arab világban már időtlen idők óta használják a hibiszkuszt az Unani gyógyászatban.
De a mai bejegyzés fő apropója az, hogy miként hűtsük a szervezetünket a nyári melegben. De egyébként ez a recept majd bevethető lesz a hideg időben is, hiszen amikor jön a hideg és a teázás ideje, akadnak olyanok, akik nincsenek oda a tea fogyasztásért. Általában ők főként pitta alkatúak, de természetesen azért nekik is illik adni egy teázós szerű receptet. Amúgy az Ájurvédában főként a nyáron, vagy általában a pitták használják a hibiszkuszt.
A hibiszkusz szanszkrit neve Dzsapa, azaz meditáció és az Ájurvédában főként a nyugtató hatása miatt használják.
Viszont ami teljesen egyedi az Ájurvéda és az Unani gyógyászatban az, hogy hogyan használják a hibiszkuszt. Ezekben a rendszerekben nem főzik a hibiszkuszt, hanem áztatják. Most kapóra is jön a napfényes ablakpárkányok, vagy a hideg időben a lakásokban működő radiátor sokaság, mert az Ájurvéda és az Unani alkalmazás lényege, hogy langyos vízben addig áztatjuk a hibiszkuszt, amíg az jó vörös nem lesz.
Tehát tegyünk ki egy kancsó vizet a napra, vagy a radiátorra, és hagyjuk ázni a cuccot. Ízesítés nélkül is fogyasztható, mert a hibiszkusz utánozhatatlan kellemes fanyar/savanykás íze még finom is.
Különben hihetetlenül hamar elkezdi beállítani a vérnyomást azoknál, akik picit a magasabb tartományokban izzítanak, és persze nyugtató hatású is, ami megint csak nem annyira ártalmas a mi kis túlpörgött nyugati életvitelünkben.
Om Tat Sat
Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus tudományok szakértője
Érdeklődöm hogy a virágot kell beáztatni?
Igen!