A történet az, hogy Tibetben egy Shigatse város közeli kolostorban találtak 84 ezer kéziratot elrejtve egy 60 méter hosszú, 10 méter magas álfal mögé!
Ez a hír újra és újra beszokta járni a spiritualisták és kelet utazók köreiben ismert internetes oldalakat, de a tények mindig egy kicsit zavarosak. Én megpróbáltam összeszedni nektek a valós adatokat és tényeket. Ide jutottam:
A szóban forgó kolostort 1073-ban alapította egy szerzetes a legősibb tibeti rend, a Nyingma iskolából, de élete folyamán ő alapította meg a Szakja rendet, és ő lett az első Szakja Trizin, a Szakja iskola feje.
Az elmúlt évezred folyamán a kolostor egy több mint 100 épületből álló komplexummá fejlődött fel, de 1966 és 1976 között az épületek nagy részét leromboltatta a kínai kommunista párt, a kulturális forradalom címén.
A kolostor legrégebbi fennmaradt épülete 1268-ban épült, és ebben az épületben találták meg a hatalmas befalazott könyvtárat, és a 84 ezer szanszkrit, tibeti, mongol és kínai kéziratot!
A 2003-ban megtalált 84 ezer kéziratot megelőzően 40 ezer kéziratot számolt a kolostor könyvtára, így összességében 124 ezer kézirat található a Pel Szakja, vagyis a Fehér Föld kolostorban!
Om Tat Sat
Baktai Ádám a keleti spirituális és kultúrtudományok szakértője